Fotoğrafta Bakış ve Hareket Boşlukları

0 Shares

Fotoğrafta temel kompozisyon kurallarını bir önceki yazımızda görmüştük. Şimdi de onun tamamlayıcısı olan bakış ve hareket boşlukları konusunu göreceğiz. Fotoğraflarınızın daha çekici ve göze hoş gelmesi için bu kuralları kullanmanız önerilir.

Bakış Boşluğu Nedir?

Portre fotoğrafları izleyenler üzerine yapılan araştırma göstermiştir ki; fotoğraf izleyicisi ilk başta gözlere odaklanıyor, her nasıl ki birisiyle yolda karşılaştığımızda gözlerine bakıyorsak fotoğrafta da benzer kural söz konusu. Daha sonra da kişinin nereye baktığını, ne düşündüğünü merak eder ve o yöne doğru bakarız, dolayısıyla o yönün boşta olması gerekir, eğer o yön dolu olursa fotoğrafta kısıp kalmışız hissi doğar.

Şimdi biraz örneklerle açıklayalım:

Andrey Brandis

Andrey Brandis

 

Bu benim çok eski bir fotoğrafım. Canon EOS 400D + Canon EF 50mm 1.8 lens kullanılarak çekilmiş bir fotoğraf. (ISO 100, f2, 1/400) Bakış boşluğu yok, ters tarafta fazlaca boşluk kalmış, dolayısıyla sıkışıp kalma hissi hakim. Oysa bakış yönüne doğru boşluk bırakılmış olsaydı, daha çekici bir fotoğraf olabilirdi. Fotoğraf izleyicisi o boşluğu görmek ve düşünmek isteyecektir.

fotoğrafta bakış boşluğu

Sergey Piltnik

Bu fotoğraf ise Canon EOS 5D + Canon EF 70-200 f2.8L kullanılarak çekildi (ISO 100 + f2.8 + 1/1600). Bakış boşluğu net şekilde görülüyor. Diğer fotoğraf ile karşılaştırdığınızda aradaki farkı anlayacaksınızdır. Modelin baktığı yer boş kaldığı zaman fotoğrafta daha fazla zaman geçiriyorsunuz, çünkü merak uyandırıyor.

Bir hatırlatma yapmış olalım, açık diyaframlı lensler kullanılarak çekilmiş fotoğraflarda arka plan flu olur, bu da modelin net ve keskin görünmesine, dolayısıyla dikkatin dağılmamasına neden olur.

Bakış boşluğu sadece insan fotoğraflarında kullanılmıyor tabi ki; sevimli dostlarımızı da bu kural dahilinde fotoğraflıyoruz…

Fotoğrafta Bakış ve Hareket Boşlukları

Basil Bazzy

Bu fotoğraf, Canon EOS 40D + Canon EF 70-200 f4 L kullanılarak çekildi. (ISO 100 + 1/640 + f8). Diyafram değeri üstteki fotoğraflar kadar açık olmadığı için arka plan yeterince flu değil dikkat ederseniz, daha fazla açmış olsaydım daha iyi görünen bir fotoğraf elde edebilirdim.

Hareket Boşluğu Nedir?

Bakış boşluğunun aynı mantığı hareket boşluğunda da vardır. Hareket eden konunun önündeki boşluğu görmek fotoğrafın kalitesi ve görünüm açısından iyidir. Nasıl ki bakış yönüne bakıyorsak, hareket yönüne de dikkat ediyoruz.

Bu fotoğraf, Nikon d90 + Nikon 70-300 mm VR kullanılarak çekilmiş. Değerleri de şu şekilde : ISO500 + 1/1600 + f5.6.  Sörfçünün hareket edeceği boşluk açık bırakılmış, böylece nereye gidebileceğini tahmin ediyoruz ve fotoğrafta daha fazla zaman harcıyoruz. Fakat sol alttaki kişi yok edilebilir veya daha sağdan kadrajlanabilirmiş.

Kompozisyon, bakış ve hareket boşlukları fotoğrafta çok önemli yer kaplar. Deklanşöre basmadan önce mutlaka bunları göz önünde bulundurun.

İyi çekimler…

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x