Fotoğraflarınızı Geliştirmeye Yardımcı 15 Dakikalık Egzersiz

0 Shares

Bugün size küçük bir egzersizim var. Sadece 15 dk alacak. Hepsi sadece ve sadece yavaşlamak ve çekiyor olduğunuzu düşünmekle ilgili aslında.

Kameranızı alın ? elinizin altında ne varsa. (Ben bunu ilk yaptığımda iPhone ?umu kullandım) ve arka bahçenize çıkın. (veya eğer kış aynının ortasında iseniz, iç mekanda bir yer seçebilirsiniz ? belki oturma odanız ? aslında istediğiniz herhangi bir yer de olabilir.)

 

Şimdi, oturacak bir yer bulun, o mekanın tam ortasına oturun.

Bundan sonraki 10 dakika boyunca sadece oturmaya devam edeceksiniz. 10 dakika boyunca fotoğraf çekmenize izin yok ancak bunun yerine tek göreviniz etrafınızdakileri gözlemlemek ve çekimleriniz için plan yapmak.

Gözlem

  • Bulunduğunuz yeri iyice içinize sindirin.
  • Işığa bakın ve ışığın çevrenizdekilere nasıl vurduğunu inceleyin.
  • Düzenlemelerinizin size nasıl hissettireceğine dair dikkatinizi verin.
  • Detaylara iyice bakın, belki hızlıca düzenleme yaparken gözden kaçırdığınız bir şeyler olmuştur.

Bu ?gözlem? esnasında, çevrede gezmek ve değişik açılardan bakmak isteyebilirsiniz. Buna izin var ? ancak henüz kameranızı kullanmayın.

Plan

Orada otururken ?  hangi elementin fotoğrafik bir konu olacağı ve nasıl fotoğraflayacağınız hakkındaki düzenlemeleriniz üzerinde düşünmeye başlayın

  • Neyi çekeceksiniz?
  • Hangi perspektiften çekeceksiniz?
  • Çekimin kompozisyonunu nasıl yapacaksınız?
  • Değişik sonuçlar almak için nasıl ayarlar yapabilirsiniz?
  • Hissettiklerinizi, duygu olarak nasıl aktaracaksınız?
  • Zihninizin gözündeki kareyi nasıl resmedeceksiniz?

Çekim

Şimdi 10 dakikanızı bulunduğunuz yeri gözlemleyerek ve çekiminizi planlayarak tamamladınız, şimdi kalan 5 dakikanızı kameranızı kullanarak, düşünmekte olduğunuz kareleri yakalamak için kullanabilirsiniz.

Gözlemleme, planlama ve fotoğraf çekimi arasındaki bu tip bir süre oranını, çektiğim fotoğraflardaki gözle görülür iyileşmelerden edindiğim deneyimlerime göre geliştirdim. (bunun tam tersi olarak, kimi zaman yarış içinde hızlı fotoğraflar çektiğim zamanlar da oldu… veya daha kötüsü üzerinde çok fazla düşünmeden, ve içlerinden birinin gerçekten iyi olduğunu umarak çektiğim fotoğraf yığınlarım vardı)

Daha sonar gözlemlemenin, detayları farketmemi sağladığını farkettim. Aksi halde bunları kaçırabilirdim. Planlama üzerinde zaman ayırmanın, seçtiğim konularımı diğer zamanlara göre çok daha yaratıcı bir şekilde yakalamamı sağladığını farkettim.

Örneğin;

Yukarıdaki salyangoz fotoğrafı, geçen hafta iPhone ile çektiğim bir tanesi. Normalde bu küçük arkadaşı farketmek için vakit ayırmam ancak arka bahçemde oturmuş etrafa bakınıyorken onu farkettim. Onu izlerken, fotoğrafı nasıl çekeceğimi düşünmeye başladım. Onun etrafında dolaştım, üzerine vuran ışığı gözlemledim, arka planı düşündüm ve kendi pozisyonumu nerede alacağımı planladım.

Keşke onu çekmek için makro lensim yanımda oldu derken, elde ettiğim görüntüyü görünce çıkan sonuçtan çok memnun kaldım. (ve diğer insanlar da görsün ve keyif alsın diye bu fotoğraf popular bir sayfa olan Instagram ?a gitti bile)

Bu egzersizi uyguladığınız zaman elde edeceğiniz sonuçları görmek için sabırsızlanıyorum!

Alıntı: Darren Rowse

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Odremar

En kısa zamanda bende bunu denicem.. Teşekkürler..

1
0
Would love your thoughts, please comment.x