Fotoğraflarımda Kar Neden Mavi Çıkıyor?

0 Shares

Güzel bir gün, karlı havada dışarı çıkıp, fotoğraf çektiniz. Ama o da ne? Kar, fotoğraflarınızın yarısında kar mavi görünüyor. Oysa siz karı hiç mavi
olarak hatırlamıyorsunuz?!? Karın mavi çıkmasının temel nedeni kameranızın beyaz ayarıdır, bu yazımızda bunu inceleyeceğiz.

Tüm fotoğraf makinaları aynı şekilde görmediği için mavi kar olayı meydana gelir. Bizim gözlerimiz ve beynimiz, HDR(High dynamic range), kontrastlık ve renk düzeltme gibi konularda ortalama bir makinadan binlerce kez daha iyidir. Renk körlüğü gibi özel durumları olmayanlar haricinde hepimiz karı, gün ışığı koşullarında çoğu kez kar olarak görürüz. Beyaz yığın.. Güneşte? Beyaz. Gölgede? Beyaz. Hatta gecenin karanlığında bile, şehir ışıkları tarafından renklendirilmediyse, genellikle beyaz görünür.
Mavi kar, kameranın, karın gölgedeki görünümünü tanımakta yanılması ile görünür. Çeşitli makinalar değişik durumlarda farklı tepkiler verir, belki sizin makinanınız düzgün görüntü veriyor olabilir. Fakat bazen yine mavi kar elde edebilirsiniz. Benim de çok iyi kalitede makinalar ile zaman zaman bu durumla karşılaştığım oldu.

Basçek makinalarda, eğer varsa; beyaz ayarı olarak “Gölge”yi kullanın. Bu ayar DSLR makinalarda da kullanılabilir. “Gölge” makinaya, ana objeye çarpan tüm ışığın, güneşten endirekt olarak gelen kaynaklardan oluştuğunu gösterir. Akşamüzeri vakti güneş ışığı 5000K iken bu durumdaki ısı yaklaşık 7500K’dır. (Birkaç yüz K eksik veya fazla olabilir) Kamera önce güneşli bir alanı gösterirken gölgeyi göstermeye geçtiğinizde, bunu dönüştürmek için yeterince hızlı olamayabilir. Bu durum aynı zamanda, direkt ışıklı ve gölgenin karışık olarak bulunduğu sahnelerde de meydana gelebilir.

Aklınızda olsun ki, kimi zaman kar çekmiyorken bile mavimsi renk üstünlüğü fotoğrafınızda olabilir ancak bu gölgedeki renklere bağlı olarak çok farkedilebilir olmayabilir. Bir şeyler doğru görünmeyebilir ve eğer etrafta çok fazla beyaz yoksa, mavi kendini her zaman yaygın şekilde göstermeyebilir.

Şimdi size kar fotoğraflarında, beyaz ayarının önemini bir kaç örnekle açıklamama izin verin: İlk örnek setinde tamamen aynı fotoğrafı kullanacağım, sadece Photoshop Lightroom ‘da beyaz ayarı yapılmış olacak. Renk üstünlüğünün kapsamını göstermek için “Mavi Doygunluğunu (Blue Saturation)”, her fotoğrafta sıfıra düşüreceğim. Bu sahne, ışıktan dağılanlar da dahil çok az doğal oluşmuş mavi içerir. (Evin rengi kırık-beyazdır)

Öncelikle, orijinal çekim. ISO 100, 60mm, enstantane 1/125 sn, diyafram f/5,0, Canon7D. Kullanılan lens: Canon 28mm-300mm ve çekim gündoğumundan hemen sonra yapılmıştır. Bu kare; beyaz ayarının “Günışığı” olarak makinadan seçildiği (5250K) kontrol çekimidir.

Şimdi, Lightroom içerisinde “Bulutlu” ayarını (6500K) seçiyorum. Onun bir altındaki resimlerde ise, aynı resmin “Blue Saturation / Mavi Doygunluğun” sıfıra (0) getirilmiş halini göreceksiniz.

Bir sonraki ayarımız ise, “Gölge” (7500K)

Son olarak, White Balance Selector kısmını seçiyorum ve parmaklıklar üzerindeki açık renkli karı işaret ediyorum. Bu bana 9700K lık bir balans ayarı veriyor.

Mavi azaldıkça, sarı renk üstünlüğü daha baskın hale geliyor. Bana göre bu sahnedeki, gerçek renklere en yakın görüntüyü “Gölge” ayarı veriyor.

Eğer bu sahnenin karışık ışıkta nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, aynı fotoğrafların saat 13.00 de (öğlen güneşinin çıkmasının ardından yarım saat sonra) çekilmiş hallerini görebilirsiniz.

Ayarlar: ISO 100, 60mm, enstantane 1/120 sn, diyafram f/7,1 Canon7D. Kullanılan lens: Canon 28mm-300mm. “Gün ışığı” (5250K) ayarlanmış

Şimdi WB: Bulutlu ayarında (6500K)

Şimdi WB: “Gölge” ayarında (7500K)

Aynı kar çekiminde, daha önce olduğu gibi gölgedeki noktadan “White Balance Selector” ile seçilmiş (9300K)

Ben üzerine ışık düşen karın üzerinden White Balance Selector ‘da okuduğum zaman, verilen ortalama değer 5200K idi. Burada, bu beyaz ayarı değeri, gerçek hayattaki renklere en yakın olan sonucu veriyor ve bu kontrolü son iki fotoğrafta görebiliyorsunuz.

Mavi karı düzeltme, fotoğraf çekmeye başlamadan önce; fotoğraf makinanızın WB menüsünden “Gölge”yi seçerek kolaylıkla yapılabilir. Bu ayar, daha önceleri size önemli değilmiş gibi görünürken, kar fotoğtaflarında göründüğü gibi, mavi renk üstünlüğünü yok etme durumu söz konusu olduğunda hayati bir ayardır. Aynı zamanda, bu ayarın limitlerini hatırlamak da önemlidir, özellikle de direkt güneş ışığı altına çıkacağınız zaman…

Beyaz ayarı nasıl yapılır eğitim videomuz : https://goo.gl/VX4OwD

 

Şimdi karlar erimeden, karda oynamaya gidiyorum…

Fotoğraflar: (Peter West Carey’den alıntıdır)

Yazı: Burcu Varol

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x