Fotoğrafları Nasıl Depolamalı

0 Shares

Giriş seviyesi DSLR ların MP değerleri 24 e ulaşmasından dolayı fotoğrafçıların en büyük dertlerinden biri çektiği fotoğrafları bilgisayarda depolamak. Ayrıca tüm DSLR lar Full HD kalitede video çektiği düşünülürse fotoğraf kadar videolar için de arşivde yer açmak gerekiyor. İşte bu noktada devreye harici hard diskler giriyor.

Ortalama bir fotoğraf boyutunun RAW olarak 20 ila 50MB değerine ulaştığı günümüzde bilgisayarlarda fotoğraf saklamak hem bilgisayar sistemi yavaşlatmakta hemde taşınabilirliği azaltmakta. Her ne olursa olsun harici diskiniz olsa bile 1TB lık bir hard diski olan bilgisayar almak sizin için avantaj olacaktır.

 

Harici Hard Disk

Kendi bilgisayarımda editleme yaptığım albümler hariç hiçbir fotoğrafımı muhafaza etmiyorum. Tüm arşivim 1TB lık hard diskte saklıyorum. Sizlere önerim birçok medya markette 3TB lık Hard Disk leri çok uygun fiyatlara almak mümkün. Ana yedek olarak bu diskleri kullanabilirsiniz.

Fotoğrafları Nasıl Depolamalı

Ayrıca harici hard disklerin 320GB lık versiyonlarından da bulunduruyorum. Albüm olarak taşayacağım dosyalar genelde PSD şeklinde olduğu için ufak hard diskler yeterli gelmemekte.

Bir çekim gezisinde yada tatilde PC ile beraber bu diskimi de yanıma alarak arşivi PC harici başka bir yerde de yedeklemiş oluyorum.

Arşivinizi saklama harici taşıma amaçlı bu tarz bir ufak diskte bulundurmanız pratiklik sağlayacaktır. Şu an 1TB lık veya 500GB lık taşınabilir harici diskler piyasada bulunmakta.

Tüm özel arşivini sakladığınız düşünülürse bence masraftan kaçınmayarak bilindik marka ve piyasanın üstünde fiyatı olan diskler almak mantıklı.

Fotoğraf  Formatı

Çektiğim tüm fotoğraflar RAW formatındadır ve bunun hem baskı alınacağı zaman bana sağladığı avantajı hemde fotoğrafta gerekli düzeltme yapmak istediğimde gerekli esnekliği sağlayacağının farkındayım. PC de birisine fotoğraflarınızı göstereceğiniz zaman RAW+JPEG çekiyor olmanız RAW okuyan bir program açma derdinden sizi kurtaracaktır. PC de kaplayacağı alan dahada artacağını göz önünde bulundurun.

raw

SD Card veya CF

Makinenizde kullandığınız kartlarda hem hızı yüksek olanları hemde yüksek GB değerinde olanları tercih etmeniz PC ye fotoğrafları atarken size kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca DSLR ekranından çektiğiniz fotoğrafı görme hızı artacaktır.

Benim önerim 32GB lık tek kart yerine 16GB lık bir kart (video için) ve 8GB+8GB fotoğraf için kart bulundurmaktan yana. Böylece oluşabilecek veri kayıplarını minimuma indirmiş olursunuz hemde gün içerisinde yapacağınız farklı çekimler için farklı kart kullanma şansınız olur.

cf_sd

Yeni makineler hem CF hemde SD kart girişine sahip. Böylece JPEG fotoğrafları farklı karta RAW fotoğrafları farklı karta atma şansına sahipsiniz. Bu ayrımı video ve fotoğraf içinde yapabilirsiniz.

Bulut Disk Uygulamaları

Birçok uygulama 5GB a kadar destek vermekte. Kimi eklentilerle veya para ile satın alarak 10 ila 25GB a kadar depolama alanı oluşturmak mümkün. Bu tarz depolama alanlarını çektiğim fotoğrafları müşterimize ulaştırmak için yada acil veri depolama ihtiyaçları harici kullanmıyorum. Ayrıca bu alanlara kopyalamadığım tüm dosyaların yedeklerini PC de tutuyorum.

Print

Arşiv Düzenleme

En büyük problemlerden bir tanesi de arşivi saklamak kadar o kadar fotoğraf arasından aradığınızı bulabilmektir. Çektiğiniz fotoğrafları PC ye yükledikten sonra ADOBE BRIDGE yada LIGHTROOM gibi programlar vasıtasıyla fotoğraflarınızı saklayarak kolay kullanır hale getirebilirsiniz.

Fotoğrafları Nasıl Depolamalı

Örnek olarak çekim yerini veya çekim yaptığınız kişiyi fotoğraflarınızda taglarsanız aradığınızda daha kolay bulabilirsiniz.

Konuyu kısaca özetleyecek olursak; 

  • Makinenizde kaliteli hafıza kartı kullanmak birçok sorunun önceden oluşmasını önler.
  • PC de fotoğraf yedeklemek yerine harici diskleri kullanmak hem yer hemde size pratiklik sağlar.
  • Çekim gezileri için ufak bir harici hard disk bulundurmak yakalanan o anların tekrarı olmayacağı için yedekleme açısından hayat kurtarır.
  • Alınabilir en yüksek TB değerindeki diski almak ilerde arşiviniz için tekrar masrafa girmenizi önler.
  • Bulut uygulamaları geçici işleri taşımak için idealdir fakat muhakkak yedeklerinin alınması gerekir.
  • PC ye fotoğraflarınızı attıktan sonra ?tag? lamak arşivde arama yaparken pratiklik sağlar.

 

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Samet Öz

Ufuk Ocak

1
0
Would love your thoughts, please comment.x