Fotoğrafçının Vazgeçilmez Programı IrfanView

0 Shares

İsmini yıllar önce duyduğumda arkadaşlarım dalga geçiyor sanmıştım açıkçası, ama doğruymuş, Bosnalı Irfan Skiljan tarafından yazılan program hem çok hızlı hem de o kadar çok özelliği içerisinde barındırıyor ki, kullanmıyorsanız şaşıracaksınız. Fotoğraf boyutunu küçültmeden ham fotoğrafları jpeg olarak kaydetmeye, renk ayarlarıyla oynamadan video açmaya kadar bir çok özelliği içinde barındırıyor.

Programı indirmek için tıklayın : IrfanView indir

Programın genel görünümü yandaki gibi, programı yüklerken tüm fotoğraf dosyalarınızı IrfanView ile açmak istediğinizi söylerseniz, Windows doğrudan imaj dosyalarını IrfanView’a bağlıyor ve çok hızlı şekilde fotoğraflarınızın açılışına tanık oluyorsunuz. Daha önce ne kullanırsanız kullanın, IrfanView’dan hızlısını görmedim desem yeridir, sadece fotoğraf açmak için değil küçük küçük değişiklikler yapmak için de biçilmiş kaftan.

Daha önce “Fotoğraf Boyutunu Nasıl Küçültürüm” isimli yazımızda hem Photoshop ile hem de IrfanView ile fotoğrafın boyutunu nasıl küçülteceğimizi konuşmuştuk. Photoshop’tan çok daha az adımda işlemin yapıldığını da görüyoruz.

Sadece tek fotoğraf değil, birden fazla fotoğrafı da IrfanView ‘ın Batch Convertion/Rename isimli aracıyla yapabilirsiniz. Burada bulunan gelişmiş aracıyla bir çok şey yapabiliyorsunuz. Örneğin birden fazla fotoğrafın ismini değiştirmek, çoklu şekilde fotoğraflara keskinlik uygulamak veya çoklu şekilde fotoğrafların uzun kenarlarını 800px yapmak gibi müthiş işlevler çok hızlı şekilde hayata geçiriliyor.

Ayrıca Image menusu üzerinden;

– Fotoğraf EXIF bilgilerine ulaşabilir,

– Fotoğrafı istediğiniz yöne döndürebilir,

– Boyutunu değiştirebilir,

– Çerçeve ekleyebilir,

– Siyah beyaza çevirebilir veya renk ayarlarını yapabilir,

– Histograma ulaşabilir,

– Fotoğraf renk dengesi ile ilgili işlemleri yapabilir

ve bazı filtreler uygulayabilirsiniz.

Programı kullanmaya başladıktan sonra alışacaksınız ve bazı klavye kısayolları da vazgeçilmeziniz olacak. Tam ekran yapmak için ENTER tuşuna basıyorsunuz ve tam ekrandan çıkmak için ESCAPE tuşuna basabilirsiniz. Videoları, fotoğrafları ve bir çok dosyayı da program ile açabiliyorsunuz.

IrfanView aslında burada yazmakla tanıtılacak bir program değil, işlevleri çok fazla ve programın boyutu çok küçük, hem de bedava! Bir fotoğrafçının olmazsa olmazı diyebiliriz, tek eksiği sadece Windows ‘ta çalışması. Mac OS kullananlar için ne yazık ki bir alternatifi yok…

Programı indirmek için tıklayın : IrfanView indir

Batch Convertion

Batch Convertion Detay

Image Menusu

 

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x