Fotoğrafçılıkta Işıkla Boyama Tekniği

0 Shares

Işıkla boyama gerçekten çok eğlenceli bir fotoğraf tekniğidir. Bu şekilde isimlendirilmesinin nedeni gerçekten ışıkla boyuyor olmamızdır 🙂 Burada çok fazla deneyime sahip olmanız gerekmiyor. Aksine aşağıda bahsettiğimiz maddelerde var olan materyallere sahipseniz geriye kalan sadece eğlence kısmı.


ışıkla Boyama Tekniği     

     Yardımlarından dolayı Kübra Özel’e teşekkürlerimizi sunarız.

Bu fotoğrafı çekmek için ne gerekli?

  1. Uzun pozlama yapabilen bir fotoğraf makinesi. Bu teknik filmli makinelerde de uygulanabilir ancak dijital olarak gördüğünüz fotoğraflarınız size daha çok ilham verecek hatta ne yaptığınızı görüp ona göre yön belirleyeceksiniz.
  2. İyi bir tripod şart. Uzun pozlamayla ilgili bir durum olduğu için sağlam ve sallanmayan bir tripod işimizi görecektir.
  3. Bir ışık kaynağı gerekli bu noktada. Yukarıda gördüğünüz fotoğrafımızıda anahtarlık için tasarlanmış ufak bir LED kullandık. Flaş (Canon 430EX II, SB910) bu noktada işimize yaramaz o yüzden aklınıza geldiyse silin atın lütfen 🙂
  4. El feneri bu tarz boyama tekniklerinin uygunlanmasında mükemmel bir araç olacaktır.
  5. Zifiri karanlık bir ortam, olmazsa olmazımız. Evde bu tekniği kullanarak çektiğiniz fotoğraf sizi zorlamaz. Ancak dış mekanda gerçekleştiriyorsanız mümkün olduğunda sokak lambalarından, gelen araçların farlarından yani fotoğrafa etki edebilecek herhangi bir ışık kaynağından uzak olmanız şart. Bu yüzden yer belirlerken yukarıda bahsettiğimiz durumları göz ardı etmeyin.

Nasıl mı Çektik?

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf evde, karanlık bir odada çekildi. SLR makinemizi düz bir zemine yerleştirdik ve odayı zifiri karanlık hale getirdik. Yolumuzu bulmak için telefonlarımızın ekranını kullandık. Burada ilk yaptığımız makine ayarı, ISO ‘muzu mümkün olduğunda 100-200 arasında tutmak. Çünkü fazlasına ihtiyacımız yok ve noise ile uğraşmakta istemeyiz. Sırada diyaframı ayarlamak var. Bizim fotoğrafımız f/8 değerinde çekildi. 30 saniyelik pozlama bu fotoğraf için yeterliydi. Eğer isterseniz kumanda veya makinenizi bilgisayara bağlayarak “bulb” modunu kullanabilirsiniz. Bu size daha uzun pozlama yapma şansı tanıyacaktır.

ÖDEVİNİZ;

Evet arkadaşlar bu hafta sizlerle bu bilgilerı paylaştıktan sonra bu teknik doğrultusunda sizlere artık ödevler vermeye başlıyoruz. Bu doğrultuda yapmanız gereken aslında çok basit. Anlatılan konu ve çekilen fotoğraf doğrultusunda sizlerin de ışıkla boyama tekniğini kullanarak bir fotoğraf çekmenizi ve bizlerle paylaşmanızı istiyoruz. Çektiğiniz fotoğrafları Facebook Grubumuz ©fotografium.com’da paylaşabilirsiniz. Bu sayede hem okuduğumuzu pekiştirmiş hem de kendimizi kritik etme şansına sahip olmuş olacağız.


Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Ali Çobanoğlu

Yeni mi bu konu ? üstte 4 sene önce yazıyor onun için soruyorum.

Fatih Akkuş

Geçmişte yazılan bir konudur. Yenisi çok yakında sizlerle olacak.

Hasan Ali

Benim nikon d3200 18-55mm objem var ışıkla boyama teknigini denedim olmuyo lütfen adım adım yardım edin ??

3
0
Would love your thoughts, please comment.x