Fotoğrafçılar Neden Erken Uyanır?

0 Shares

Sabahları yataktan çıkmak hepimiz için zordur. İş, okul derken birçoğumuz hayal ettiğimiz saatten daha erken kalkmak zorunda kalıyoruz. Tüm bu durumun dışında fotoğrafçıların daha da erken uyandığına dair efsaneyi siz de duymuşsunuzdur. Bu yazımızda bahsi geçen mitin peşinden gideceğiz; “Fotoğrafçılar Neden Erken Uyanır?”, hatta daha doğrusu “Fotoğrafçılar Neden Daha Erken Uyanır?” sorusunun cevabını arayacağız.

camera tripods of nature photographer work in high mountain sunset over sea of clouds

Gündoğumunun Mutlak Güzelliği

Daha farkettiniz mi bilmem ama gündoğumundan önce, yaklaşık sabah 5 civarı günün en huzur verici zamanıdır. Diğerleri uyuyup rüyalar görürken siz rüyalarınızın peşinden gidiyorsunuzdur. Kulağa biraz edebi, şairane gelebilir ama bu stratejinin doğru olduğu gerçeğini değiştirmez. Özellikle Manzara Fotoğrafçılığı’yla uğraşanlar güneşin ilk ışıklarının anlamını bilir.

Gündoğumları, günbatımlarına nazaran daha kalabalık bir renk paleti sunar. Bunun açıklması Dünya’nın dönüşü sebebiyle sabahın erken saatlerinde atmosfer bir nebze daha temiz olmasıdır. (Tüm dünyanın uyuyor oluşu, dolayısıyla egzoz, fabrika dumanı gibi etmenlerin bir süreliğine devre dışı kalmasından kaynaklanmaktadır.)

Buna ek olarak sabah, günün diğer zaman dilimlerine göre daha soğuk olur. Buz oluşumuna bağlı olarak meydana gelen kırağı gibi doğa olayları her zaman görsel olarak fotoğraflarınıza artı değer katar. Havada nem ve sıcaklık değişimleri gökkuşağı görme ihtimalinizi de arttırır.

Misty sunrise over grass

Günün erken saatlerindeki sis oluşumuna da sebep olur. Tecrübeli fotoğrafçılar, özellikle daha yüksek alanlara çıkarak, bu muhteşem olayı fotoğraflarına dahil etmeye çalışır.

Bu doğrultuda “kargalar kahvaltı yapmadan” yollara düşen fotoğrafçı olacaksanız, fotoğraflayacağınız ilk şey Güneş’in kendisi olacaktır. Çekimi her ne kadar uğraştırıcı olsa da Güneş, manzara fotoğrafları için daima iyi bir konudur. Güneş’i doğru pozlamaya çalışırken yorulabilirsiniz. Pozlamanızı Güneş’e göre yaptığınızda geri kalan her şey karanlık olacaktır. Bu sorunu aştığınızda ise detay kayıpları, kumlanmalarla uğraşıp durursunuz.

Peki, ne yapmak gerekiyor?

Manzara Fotoğrafçıları yanlarında GND (Grad ND) ve CPL (Circular Polarizer Filtre) olmadan dışarı çıkmazlar.

Temel Donanım – Malzemeni Kontrol Et

GND yani; Grad ND filtre size pozlama yapmaya çalıştığınız daha az aydınlık alanla Güneş arasında denge kurmanızı sağlar. Bunu HDR kullanarak da çözebilirsiniz ama böyle yaptığınızda alacağınız sonuç kesin olmaz. Örneğin hava rüzgarlıysa fotoğrafınızda ghosting dediğimiz gölgelenmeyle karşılabilirsiniz.

Güneş’in kadrajda olmadığı durumlarda ise Grad ND daha koyu gökyüzü oluşumuna sebep olur. Bunun dışından CPL yani; Polarize Filtre kullanarak da daha mavi ve koyu gökyüzü oluşumu sağlayabilirsiniz.

Polarize Filtre ile Grad ND Filtre arasında elbette ki fark var. Polarize filtreler yansımayı azaltırken Grad ND filtreler kameranın sensörüne giren ışığı azaltır. Atmosferdeki gazlar ve kirlenme yüzünden partiküller yansıma yapar. Polarize filtreler de bu yansımaya karşı geliştirilmişlerdir. Şunu da ekleyelim; kullandığınız lensin çapına göre polarize filtrenizi kullanamayabilirsin. Filtre çapınızla uyumlu filtreleri tercih etmeyi unutmayın.

Güneşin doğuşunu fotoğraflamak için yola çıktığınızda yanınıza Lens Temizleme Seti ve Parasoley almayı unutmayın. Güneş objektifinize vurmaya başladığında lensin üzerindeki tüm zerrecikler görünür hala gelecektir. Bu durum ayrıca beyaz ya da solgun duran noktalar oluşmasına sebep olur. Parasoley böyle durumlarda sensörünüzün direkt ya da kontrolsüz şekilde ışığa maruz kalmasını engeller.

Parlama ya da ışıma; adı her ne olursa olsun, bazı durumlarda iyi olabilir ama her zaman olması can sıkar. Parasoley bu etkiyi sıfırlar, sizin için kontrol altına alır.

Flare kullanımı bazen yaratıcı olabilir ama iyi durması ve fotoğrafınızı mahvetmemesi için doğru kullanılması şarttır. Parasoley tam da bunun için üretilmiştir.

Glare yani; parıltı yoluyla lense direkt giren ışık kontrastı düşürüp daha soft bir görüntü verir. Parasoley sayesinde bu etki de kontrol altına alınmış olur.

Işık açısından eliniz geniş olup yüksek enstantane değerlerinde çalışsanız bile titremeyi engellemek için sağlam bir tripod kullanmanız da daha akılcı olur. Netliği ve diğer ayalarmaları kontrol etmek için bile olsa kameranın elde değil de bir tripodda olması daha doğru bir kullanım olur.

Erken Uyanmak Sadece Doğaseverlerin İşine Gelmez

En önemlisi; hiçbir kısıtlamanız yok. Kendinizi doğaya, ormana ya da sahile vurabilirsiniz ama sabahın bu saatinde sadece manzara çekilir diye bir kaide yok. Esas amaç; çevrende olanların farkında olmak. Çok entresan bir bitki ya da eşine az rastlanır bir doğa olayı. Daha uzun odaklı ya da makro özellikli bir lensi yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Kendinize Dikkat Etmeyi Unutmayın

Yanınızda mutlaka su ve birtakım yiyecek bulundurmayı unutmayın; ne olacağını asla bilemezsiniz. Sadece bir iki saatliğine çıkmış bile olsanız her duruma hazırlıklı olmalısınız.

Fotoğrafçılık Dışı Ekipmanlar

  1. Mutlaka GPS uyumlu bir cihaz bulundurun. (Birçok fotoğraf makinesi bu özelliğe artık sahip. Ayrıca cep telefonlarınızda bu gibi durumlarda oldukça işinize yarar.)
  2. Harici Batarya Şarjı edinin. (Powerbank olarak bilinir.)
  3. Tüm haritalarınızın çevrimdışı da çalışabilir olduğundan emin olun. (Telefon sinyalini kaybedebilirsiniz.)
  4. Bir pusula edinin. (GPS cihazınızın çalışmaması ihtimaline karşı.)
  5. Son olarak; insanları nereye, ne kadar süreliğine gittiğinizi haber verin. (Sizin için ne zaman endişelenmeye başlamalılar? Nerede aramalılar?)

Ne ile ne zaman karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Fotoğrafçı bu nedenle daima her duruma hazır olmalıdır. Aynı zamanda da kimsenin gitmeyi istemeyeceği yere gidebilmeli, gitmek istemeyeceği saatte orada olabilmelidir. Doğan güneş sizinle olsun.

youtube-abone

Subscribe
Bildir
guest

3 Comments
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Serkan Geldegül

sabah erken bulacağı manzarayı öğlen yada akşam bulamaz herhalde ondan

Halis Duran

Fotoğrafçıların erken işe koyulma sebebi havanın daha berrak oluşundan ve etrafın sakinliği olabilir etrafın sakinliği fotoğrafçıyı daha özgür kılar.

Hüseyin Sevgi

bendeki durum 😀 hayalım olan gün dogumu ve gun batımı timelaps ı hala yapamadım içimde kaldı makınam bozuk 😀

3
0
Would love your thoughts, please comment.x