Fotoğrafçı mı Daha Önemli, Ekipman mı?

0 Shares

Mango Street adlı YouTube kanalı aslında hepimizin bir zaman sorduğumuz soruyu cevaplıyor. Profesyonel ekipman alınca profesyonel bir fotoğrafçı olunur mu? Karşılaştırma şu şekilde yapılmış: kanalın sahibi ve aynı zamanda iki profesyonel fotoğrafçı olan Daniel ve Rachel 2017 Temmuz itibariyle piyasa değeri yaklaşık 1.400 TL olan Canon EOS 600D body ve fiyatı 950 TL olan Canon EF 40mm f/2.8 STM ile fiyatı 330 tl olan Canon 18-55mm lensleri kullanıyor. Ve fotoğrafçı olmayan fakat fotoğrafçılık hakkında fikri olan bir arkadaşlarını davet ediyorlar. Arkadaşları Justin’e de yaklaşık 15.000 TL değerinde Canon 5D Mark IV ile 9.000 TL değerinde Canon EF 35mm f/1.4L II USM Lens veriyorlar. Sonucu biz de sizin kadar merak ettik.

Daniel (Amatör Ekipmanlı Profesyonel)
Rachel (Amatör Ekipmanlı Profesyonel)  

Justin ( Profesyonel Ekipmanlı Amatör Fotoğrafçı) 

 Bizim fikrimiz de Mango Street ile aynı yönde. Önce insan: bakmanın ötesinde görmeyi bilen, daha sonra ekipman. Çünkü fotoğraf makinesi ve lens fotoğrafçının görmek istediğini görür.

Sizin düşünceniz ne?

Yasin Yaşar Bayol

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisi Adayı

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet Zorlu

Rahmetli ARA GÜLER’in meşhur bir sözü geldi aklıma ; En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi, en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı. Velhasıl onemli olan kompoziyon , fotoğrafı makine değil bizler cekiyoruz. saygı, sevgi ve fotoğrafla kalın 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x