Fotoğrafa Başlarken Bilinmesi Gereken 7 Madde

0 Shares

“Bir şeyi öğrendim demek için 10000 kere hata yapmış olmanız lazım” derler. Bu yeni öğrenilen her şey için de geçerlidir. Yeni başlayanlara bunu anlatmak belki yanlış olur, öğrenmekten vazgeçebilirler, hevesi de kırmamak lazım. Altta yazacaklarımız her yeni başlayanı ilgilendiren maddeler…

Fotoğrafa Başlarken Bilinmesi Gereken 7 Madde

1- Çok fotoğraf çekin, başkaları ne diyecek diye önemsemeyin, sanatsal fotoğraf çekeceğim diye kendinizi fotoğraf çekmekten alıkoymayın.

2- Fotoğraf makinenizi iyi tanıyın, ekipmanınızı iyi tanıyın. Tüm menülerinizi, kullanacağınız tuşları iyi öğrenin, gözünüzü vizorden çekmeden tüm ayarlarınızı yapabilecek duruma gelin. Makine artık sizin bir parçanız olmalı. Fotoğrafı çekerken keşke su ayarı yapsaymışım dememelisiniz.

3- Olabildiğince az ekipmana takılın, önemli olan ışık ve kompozisyondur, çok iyi bir sokak fotoğrafında kimse lensinizi ve makinenizi merak etmez, önemli olan o anı yakalamış olmanızdır. Unutmayan ki fotoğrafı çeken fotoğrafçıdır. Sürekli lens ve makine değiştirmek sizi yavaşlatmaktan başka bir şey değildir.

4- Önce ışığı görün, görmeyi öğrenin, arayın ve daha sonra konunuza odaklanın, iyi bir konunuz olsa bile yanlış seçilmiş ışık sizin tüm fotoğrafınıza etki eder.

5- İnsanlari fotoğraflıyorsanız, onlara karşı kibar olun, tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır, izin istediğinizde çok az insan size hayır diyecektir.

6- Fotoğraflarınızda duygu olsun, izleyenler fotoğrafınızı gördüğünde odaklansınlar ve bir süre baksınlar, bunu amaçlayın.  Sevdiğiniz şeyleri fotoğraflayın, bu çok işe yarayacaktır.

7- Fotoğraflarınıza kötu diyenlere kafayı takmayın, bilin ki herkes bir gün yeni başladı ve bu yollardan gecti, önemli olan sizin kendinize inancınız ve bu yoldaki azminizdir…

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
aykaservis

güzel paylaşım photosop 😀

1
0
Would love your thoughts, please comment.x