Fotoğraf ve Videolarınıza Duygu Katmak

1 Shares

Fotoğraf ve Videolarınıza Duygu Katmak İçin İpuçları

Fotoğraf ve videolarınıza duygu katmak izleyicinin dikkatlerini karelerinize çekecek önemli bir konudur. Fotoğrafçılığın hangi branşı olursa olsun izleyenlerin fotoğraflarınıza daha fazla bakmasını hedefliyorsanız bunu öğrendiğinizde etkinin arttığını hemen anlayacaksınız. İster ürün, moda fotoğrafçılığı gibi ticari bir branşta çalışın. İster manzara ya da sokak fotoğrafçılığı alanında çalışın fotoğraflarınıza o anın hissiyatını yansıtmanız izleyici ile ortak bir dil oluşturmanızı sağlayacaktır. İzleyicide aynı duyguları uyandırmak olarak da tanımlayabileceğimiz bu teknik anlamlı denilecek kompozisyonların anahtarıdır. Bu ortaklık izleyicinin size ait daha fazla fotoğrafa bakma merakını tetikleyecektir. Bu nedenlerle fotoğraf ya da video ile ilgilenenlerin portfolyolarının en önemli kareleri bu tip kareler olmalıdır.

Fotoğraf ve Videolara Duygu Katmak

Sadece bir fotoğraf karesi ya da bir video sahnesi binlerce duyguyu uyandırabilir. Bu yönüyle fotoğraf yazı ile ifade edilemeyecek duyguları bile karşıdakine aktarma gücüne sahiptir. Fotoğrafta duygu uyandırmak, fotoğraflarınızın   bir şeyler söylediği anlamına da gelir. Yalnızca bir mekan ya da portre izleyicilerinizi mutluluk, üzüntü, keder, umutsuzluk, düşünceli olma, aşk gibi duygulara yönlendirebilir. Belki görüntüleriniz bir ruh halini yakalar veya izleyicilerinizi dalgın bir düşünce halinde bırakır. Her durumda, izleyicilerinizle daha kişisel bir düzeyde konuşan fotoğraflar, güzel ve çekici bir çekim oluşturmanın anahtarıdır. Peki hangi fotoğrafçılık türleri ile hangi duyguları oluşturabilirsiniz?

Portre Fotoğraflarında Duygu Oluşturma

Portre fotoğrafları izleyicide duygu uyandıracak en güzel fotoğraf kareleridir. Çünkü içinde tam merkezinde insan unsuru vardır. Çalıştığını model profesyonel olmasa da fotoğrafçının yaptığı ışık ve kişiyi döndürdüğü yön, bıraktığı bakış boşlukları hemen istenilen duyguyu yansıtmanızı sağlayacaktır. Burada yapılacak iki temel aydınlatma var. Işığınızı softbox ya da difüzör ile yumuşatırsanız mutluluk ve sevinç duygularını küçük tebessüm desteği ile sağlarsınız.

Bu örnekteki gibi yumuşak bir aydınlatma, aynı yöne dönük biri net diğeri bulanık gülen yüzler ve bakış boşluğu bize aynı şeye sevinen iki arkadaşın mutluluğunu aktarmaya yetiyor.

Tam tersi keder, üzüntü ve bunalım duyguları uyandırmak için tek yönden noktasal ve sert aydınlatma ile portremize üst açıdan bakmak gerekecektir.

Aslında basit bir yaklaşım ve teknik bazı püf noktaları ile portre fotoğrafçılığında duygu yükleme işini kolayca başarırsınız. Bakın aşağıdaki örnekte sadece fazla bırakılan bir boş alan ve simetrik uzayan çizgiler ile cam yansıması yalnızlık, bekleyiş duygusunu katmaya oldukça yetmiş gözüküyor.

Aslında insanlarla bağlantısı olan hemen hemen her tür fotoğrafta duygusal fotoğraflar çekebilirsiniz. Belgesel fotoğrafçılık, portreler , sokak fotoğrafçılığı ve hatta manzara fotoğrafçılığında izleyiciye duygu aktarımı yapabilirsiniz. Portreden sonran hayatın içerisinden kesitler almayı ifade eden sokak fotoğrafçılığı da duygu katma işi için en uygun branşlardan biridir.

Sokak Fotoğraflarına Duygu Eklemek

Sokak fotoğrafçılığında kurguya yer yoktur. Hayat zaten doğal akışındayken sonsuz duygu iç içedir. Oturup çay içip sohbet eden insanların anlık mutluluğu, ya da bir merdivene oturup düşünen birinin hayallerini fotoğrafa aktarmak için bazı kuralları bilmeniz yeterlidir. Bunların başında kullanacağınız lens açısı bu anlardan kesitler almaya müsait olmalıdır. Bunun için insanlara daha da yaklaşmanızı kolaylaştıracak geniş açılı lens ve uzaktan anı yakalamak için dar açılı lens yanınızda bulunsun. Bununla beraber alt açıdan çekimler izleyiciyi konunun içine dahil olmasını sağlar. Bu mutluluk duygusunu en iyi anlatma yoludur. Üst açıdan çekimler ise izleyiciyi konuya hakim kılar. Hikayenizdeki asıl duygunun izleyiciye bırakılmasını da bu yöntem sağlayacaktır. Yine doğal mekan çizgileri ve şekiller ile odak noktanızdaki kişiyi işaret etmek en hızlı izleyici-konu ilişkisini oluşturacaktır.

 

Hatta sokak fotoğraflarına bir duygu yüklemek için karenizde insan unsuru olmasına da gerek yoktur. İnsana ait eşyalar, boş mekanlarda da kompozisyon öğelerini kullanarak izleyiciye istediğiniz duyguları aktarabilirsiniz. Bunlarla beraber stillife fotoğraflarda objeler ve renkler vasıtasıyla sembollere farklı duygular eklenebilir. Tüm bunlar ticari reklam fotoğraflarında ziyaretçiyi görsel olarak etki altına almayı sağlayacaktır. Eğer belgesel türünde çalışıyorsanız hayatı doğal akışındaki duyguları yakalayarak izleyiciye sunacaksınız. Bu örnekler sadece bir kaç ipucu mahiyetinde. Geri kalan kısmı sizin hayal gücünüz ile sınırlı. Ancak fotoğraf ve videolarda kompozisyon ve teknik dışında yapılacak en büyük katkı tam da bu anlattığımız duygu yükleme olacaktır.

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x