Fotoğraf Makinesi Temizlik ve Bakım Rehberi

Fotoğraf Makinesi Temizlik ve Bakımı Nasıl Yapılır
0 Shares

Fotoğraf Makinesi Temizlik ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Fotoğraf Makinesi Temizlik ve Bakımı, ekipmanınızın ömrünü uzatan ve donanımsal arızaları engelleyen en önemli konudur.Bu periyodik temizlik ve bakım sadece fotoğraf makinenizin gövdesi değil tüm optik parçalar yani lensleriniz için de geçerlidir. Ancak bu temizliğin doğru yapılması da önemlidir. Zira yanlış müdahale ve yanlış malzemeler kullanarak yarardan çok zarar da verebilirsiniz. Bunun için tecrübelerimiz ve uzmanların görüşleri ışığında bir periyodik bakım rehberi hazırladık.Şimdi aşamalarıyla Fotoğraf Makinesi bakımı nasıl doğru şekilde yapılır görelim.

Fotoğraf Makinesi Temizlik ve Bakımının Doğru Uygulanışı

Fotoğraf Makinenize ve Lenslerinize Zaman Ayırın

Öncelikle Kamera ve lens temizliği başlı başına bir iştir.Bunun için makine ve lenslerinizin temizliği için biraz zaman ayırın. Yani hemen çekim anında ya da çekime çıkmadan şöyle bir tozunu almak bakım ve temizlik değildir.Bunun için müsait bir zaman seçin ve periyodik olarak da bu temizliği mutlaka yapın.İster profesyonel ister amatör olun.Özellikle ekipman yatırımının oldukça pahalı olduğu bugünlerde ekipmanınıza yapacağınız bu bakımlar ömrünü uzatacaktır. Bunun için öncelikle yoğun bir toz tehlikesi olmayan bir mekanda temizlik yapmaya çalışın.

Fotoğraf Makinesi Temizlik ve Bakım

Fotoğraf Makinesi Temizlik ve Bakımı Nasıl Yapılır?

İyi Bir Fotoğraf Makinesi Temizlik Setiniz Olsun

İyi bir ekipman temizliğinin olmassa olmazı iyi bir fotoğraf makinesi ve lens temizlik kitidir.Piyasada bir çok set satılır.Ama hepsi amaca uygun değildir.Peki iyi bir fotoğraf makinesi temizlik kitinde neler omalıdır? Öncelikle iyi bir mikrofiber bez ,kuru hava pompası,yumuşak uçlu fırça mutlaka setin içinde olmalıdır.Bunlar temel temizlik elemanlarıdır.Bunların dışında temizlik kağıtları da vardır.Bunların da iki aşamalı olanları yani önce ıslak sonra kurutucu kağıdı olanları iyisidir.

 

Doğru Bir Fotoğraf Makinesi Temizlik İşlemi Nasıl Yapılır?

Böyle iyi bir temizlik seti edindikten sonra ilk yapılması gereken Lensinizi gövdeden çıkarıp Body kapağınızı iyice kapatmaktır.Böylece dıştaki tozu makinenin içine göndermezsiniz. Hafıza kartı ve pili de dışarı çıkarın.Mikrofiber bezinizle kamera ve lensin üzerindeki tozları temizlemeye başlayın.Bunu yaparken bezin tamamen kuru olduğundan emin olun.Yoksa nemli bez ile aksine tozları olduğu yere yapıştırmış olursunuz. Bezi parmağınızın ucuna geçirerek tüm gövdeyi tozdan arındırın.Ardından yumuşak uçlu fırça ile bezin giremediği kıvrımları ve vizörü iyice temizleyin.Sonra body kapağını açıp lens ile gövdenin birleştiği bayoneti bezinizle iyice silin.Bu işlem kontakt noktalarında birikecek tozların iletişimi bozmasını engeller.

Pompa ile makinenizin iç kısmını temizlerken makinenizi biraz aşağı eğik tutarsanız.İçerideki toz ve iplikler dışarı düşer.Tam tersi durumda tozları daha içeri yani sensöre göndermiş olursunuz.

 

 

Peki Sensörü Temizlemeli miyiz? Evet en zor kısmı sensör temizliği.Çünkü temizlerken hasar verme riski vardır.Bunun için tavsiyem: Sadece DSLR ise aynayı kaldırıp ,aynasız ise lensi çıkarıp sadece pompa ile kuru hava sıkmak olur.Çünkü sensöre ne kadar yumuşak da olsa bez sürmek istenilen birşey değil.Periyodik olarak kuru hava ile temizlik sensörde toz birikip leke oluşmasını engeller.Bunun dışında eğer kameranızı  resmi garantili satın aldıysanız yetkili servislerinde yılda bir kez sensör temizliği yaptırabilirsiniz.Bu da sensörün ömrü için gereklidir.

Lens Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Son olarak kameranızın en önemli aksamı olan lenslerin temizliği. Optik temizlemek için yine önce lensinizin arka kısmını ve ön camını önce yumuşak fırça ile temizleyin.Sonra mikrofiber bez ile ovalayarak silin. Bundan sonra da optik temizleme kağıdını önce solisyonlu olanı ile daireler çizerek arka ve ön camını silin.20saniye kadar beledikten sonra da kuru olan kağıt ile kurulayın.Yine lensin gövdeye bağlandığı noktalardaki kontaktları önce pompa ile sonra da bez ile iyice temizleyin.

Lens Temizliği

Lens Temizliği

İşlem tamam.Bu temizlik ve bakımı ayda bir yapmanız ekipmanınızın ömrünü uzatacaktır.Bununla beraber makinenizi kullanmadığınızda muhafazalı bir kamera çantasında bulundurun.Çantanızın olduğu yer rutubetli olmasın.Televizyon, bilgisayar gibi manyetik alanlardan da uzakta olsun. Son tavsiye olarak da makinenizi uzun süre kullanmayacaksanız pilini mutlaka dışarda tutun.Kolay gelsin.

 

 

 

 

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x