Fotoğraf Makinesi Nasıl Tutulur?

0 Shares

Neden fotoğraflarım net değil? Neden flu fotoğraf çekiyorum?
Makinem veya lensim bozuk mu? gibi sorular çok sıkça aldığımız soruların başında geliyor. Eğer “net” fotoğraf çekmek istiyorsanız her şeyden önce ‘Makineyi nasıl daha sabit tutarım?’ noktasında çalışmanız gerekiyor. Eğer flu bir fotoğrafa sahipseniz bunun sebebi ne yazık ki %90 fotoğrafçının duruş pozisyonudur.

İnsan eli, eğitilmemişse eğer, titrer. Çoğu fotoğrafa yeni başlayan kişi de bunu sıklıkla yaşar, düz bir yüzeye lazer tuttuğunuz olmuştur, veya bir flash… Titrediğini göreceksiniz, çünkü eliniz ciddi şekilde titrer. Dolayısıyla kamerayı titremeden tutmak ve çekim yapmak en önemli işlerden biridir. Çoğu insan bunu engellemek adına hızlı makine ve hızlı lens seçimi yapar. Ama belki kendilerini bu konuda ilerletseler onca masrafa gerek olmayacaktı…

Enine Tutuş:

Makineyi yatay pozisyonda tutmak genel çekim şeklidir, kimi insan dik kadraja hiç geçmez, özellikle manzara fotoğraflarının %90ı bu şekilde çekiliyor.

Dikey Tutuş:

Genellikle portre çekimler için kullanılan bir yöntemdir. Mecburen bir dirseğiniz vucudunuzla temas etmeyeceği için titremeye daha müsait bir tutuş şeklidir. Bir battery-grip alarak tutuşu daha stabil hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda grip üzerinde gelecek deklanşör çekiminize yardımcı olacaktır. Yalnız makinenin daha ağır olması özellikle bayan kullanıcılar için bir dezavantaj oluşturabilir.

 


Titremeyi engelleyebilmek için şunlara dikkat etmelisiniz:

1- Sağ elinizin işaret parmağı deklanşöre uzanırken diğer arkada kalan 3 parmak makineyi sıkıca kavramalıdır. Rahat hissetmeniz gerekiyor, yoksa titrersiniz.

2- Sol eliniz lensin altında olmalıdır, mümkün olduğunca dirseğinizi vücudunuza dayamaya çalışın. Bu daha iyi bir duruş sağlar.

3- Live View kullanıyorsanız iki dirseğinizi de vucudunuza dayamanızda fayda var. Ne kadar çok dayanak noktası, o kadar stabil duruş.

4- Etrafta kullanabileceğiniz direk, ağaç gövdesi, kutu vs varsa kullanabilirsiniz.

Çoğu kullanıcı daha ağır makine ile çekmenin daha rahat olduğunu ve bu makine ile titremeden çekebildiklerini söylüyorlar, bu genellikle doğru olsa da özellikle eli küçük ve bayan kullanıcılar tam tersini düşünüyor olabilirler. O yüzden böyle bir standart yok.

Ayrıca teknik olarak da şunları yaparsanız titreme olasılığınızı azaltırsınız:

1- Işığın fazla olduğu yerler seçin, veya ISO’nuzu yükseltin.

2- Açık diyaframlı (f1.8 gibi) lensler kullanın, bu enstantanenizi yüksek tutacak ve titremenizi minimuma indirecektir.

3- Flash kullanın.

4- Tripod kullanın.

İyi çekimler…

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments

[…] oranla ayırmalısınız ki bütün vücudunuz dengeli bir şekilde olsun. Daha fazla detay için fotoğraf makinesi nasıl tutulur yazımıza göz atabilirsiniz.              […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x