Fotoğraf Makinem Açılmıyor – Olağan Şüpheliler

0 Shares

Fotoğraf Makinem Açılmıyor

Yeni bir ürün alıp heyecanla eve gelirsiniz. Kutuyu açıp, şarjını takıp bir an evvel açmak istersiniz ve en korktuğunuz şey başınıza gelir. Kameranız açılmaz. Bize en fazla gelen şikayetlerin başında yer alan bu önemli sorunun çözümü çok basit ya da çok zor olabilir, tahmin etmek gerçekten zor. Google’da Fotoğraf Makinem Açılmıyor sorunuyla ilgili yüzlerce sonuç var.

Google Arama – “Fotoğraf Makinem Açılmıyor”

Çeşitli Fotoğraf Makinem Açılmıyor Soruları

  • Fotoğraf makinem bir anda açılmamaya başladı.
  • Ne oldu anlamadım birden kapandı ve daha da açılmadı.
  • Bir süredir açmamıştım ama kameramda herhangi bir sorun yoktu. Şimdi açılmıyor. Neden?
  • Kamerayı yere düşürdüm, artık açılmıyor.
  • “Pildendir.” dediler gittim pil aldım yine çalışmıyor.
  • Çocuğum makinayla oynadı sonra bozuldu.
  • Kameranın ışığı yanıyor sonra açılmıyor.
  • Pil dolu gösteriyor ama kamera açılmıyor. Sizce pilden mi?
  • Hata kodu verdi, sonra da çalışmadı.

Öncelikle şunu belirtelim. Bunun yüzlerce sebebi olabilir. Bu nedenle kamera satın alırken düşünmeniz gereken en önemli şey garantili ürün almaktır. Spot ürünler kamera bozulana kadar iyidir. Bozulduktan sonra, içi hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir alet olduğu için insanlar size istediklerini söyleyebilir ve tek yapabildiğiniz kafanızı sallamak olur.

Şöyle bir şey bile duydum. Bir tanıdığım fotoğraf çekmek için bir geziye gitmiş ve döndüğünde kamerası bozulmuş. Dükkana gittiğinde ise oldukça umursamaz bir tavırla karşılaşmış, hatta “Ee şimdi ben n’apayım?” diye sorduğunda “Bana ne git aynı yere bi’ daha çek.” cevabını almış. Bu yüzden garantili ürün almaya özen gösterin. Ürününüz emin ellerde tamir edilsin, sorun size düzgün şekilde açıklansın, sizde rahat rahat fotoğrafınızı çekin. Bu yüzden fotografium.com gibi ürünü doğrudan resmi distribütöründen alan firmalardan alışveriş yapmaya özen gösteriniz. Tekrar konumuza dönersek, kamera açılmadığında neler yapmanız gerektiğini sırasıyla açıklıyoruz.

1-Piller, Piller, Piller

Pilleri düzgün kontrol ettiniz mi? Kullandığınız pilin ömrü tükenmiş olabilir mi? Soruna adres ilk yer bataryadır. Basit mantıkla kameraya güç ordan geldiği için ilk olarak pillerinizi kontrol edin. Piller ekstrem bir durum olmadıkça (düşme, zorlu hava koşulları, kalitesiz pil) genellikle 1-2 yıl süreyle rahatça kullanılabilir. Sorun çıkarmaya başladığının ilk göstergesi çabuk bitmesidir. Kameranız şu an çalışmıyor ama son günlerde de pili çabuk bitiyor muydu? Eğer cevap evetse pili çöp kutusuna sallayabilirsiniz. Mesela biz bu hafta 2 pili uğurladık. 5 dakika içinde tam doludan sıfıra indi. Ayrıca ürünün cihaz üreticisinin önerdiği değerlerde olup olmadığını kontrol edin. Bizde hastalıktır, en pahalı şeyi alıp ona hiç ilgi göstermeyiz. Ferrari’ye tüp taktırmak gibi. Kameranın çalışmasını sağlayan şey elektrik ise onun düzgün bir şekilde çalışması da önceliğiniz olmalı. Düzgün beslenmeyen bir kamera kısa bir süre sonra ciddi sorunlar doğurabilir. Bu sefer pille de kurtaramazsınız. Yani dandik pil almayın, masraftan kaçınmayın. Bir de piller de tozlanır, eskir. Örneğin uzun bir süredir kamerayı kullanmadıysanız içindeki pilin temas bölgeleri cihaza zarar vermiş olabilir. Arada bir pillerinizi temizlemeniz iyidir.

2 – Herhangi Bir Darbe Var mı?

Arızalı Kamera – Fotografium Teknik Destek

“Yok ya ne darbesi? Elimden inmedi makina” diye başlar. Adam konuşurken kamerayı sallayışından bir yere çarptığını anlarsınız. Hatta bazen kameraya bakmadan soranlar oluyor. 2 dk sonra kameranın ortasındaki kocaman ezikle karşılaşıyorsunuz. Böyle şeyler olmaması için kameranın her yerine dikkatli bir şekilde bakın. Belki fark etmediniz. Belki kuzeniniz ya da çocuğunuz ya da kediniz fark etmedi. Bir kere daha bakıverin. Bu her şeyi cevaplayabilir. Kamerada darbe varsa sorunun büyüme ihtimali yüksek. İç aksamı zarar görmüşse kafanızı duvarlara vurmaya başlayabilirsiniz. Ya da aynı şey lensiniz içinde geçerli olabilir. Böyle bir durumda kamerayı lenssiz ya da başka bir lensle çalıştırmayı deneyin. Sorun lensteyse bi nebze daha iyi bir yerdesiniz. Ayrıca lensi takarken bağlantı kısmına zarar vermiş olabilirsiniz. Ya da lens değiştirirken sensöre zarar vermiş olabilirsiniz. Dikkatli bir şekilde lensi çıkarıp kameranın sensör kısmına bakın. Perde doğru yerde mi? Bir şeyler yamuk yamuksa bilen birine fotoğrafını atın bir baksın. Belki de çok basit bir çözümü olabilir.

3 – Su Teması var mı?

Su Temasına Dikkat Edin.

Elektronik cihazların büyük çoğunluğunun en büyük düşmanı sudur. Genellikle cihazın hava alan kısımlarından içeri sızarlar. Bir damla su bile doğru yere ulaşırsa kameranızı haşat edebilir. Ayrıca su teması genelde hatırlanmaz çünkü o an önemli bir şey değildir. Lavabodan ıslak ellerinizle kamerayı tutarsınız, sorun yoksa hayat devam eder ta ki bir şey olana kadar. Teknik servislerde suya bağlı sorunlar ilk sırada yer alır ama çelişkiye bakın ki gelen şikayetler de suya bağlı olduğundan hiç kimse bahsetmez. Tabi bir de abartı durumlar var. Mesela kamerayı yıkayanlar, poşete sokup su altı deneyenler. Böyle durumlar varsa her şeyi bırakıp uçarak servise gidin. Yeterince hızlı olursanız belki bi ihtimal kamerayı kurtarırsınız. Yine kameranız su almış ama servis süresi 1-2 günden fazlaysa 3-5 kilo pirinç alıp ürün servise gidene kadar kamerayı pirinç içerisinde bekletin. Pirinç suyu çekecektir. Geleneksel yöntemler içinde en iyisi pirinç yöntemidir. Diğerlerini sakın denemeyin. Mesela kamerayı fön makinasıyla kesinlikle kurutmaya çalışmayın. Daha büyük zararlar verirsiniz.

4 – Hafıza Kartı 

Hafıza kartı bölmesi takıp çıkarırken pek sallanmayan bir alandır. Ancak sorunların büyük çoğunluğu hafıza kartı kaynaklıdır. Kartın takıldığı bölmenin giriş kısmında ya da en altında hasar oluşmuş olabilir. Ters takılarak zorlanmış olabilir. Kamera bu bölmeden su ya da toz ya da başka bir pislik almış olabilir. Hafıza kartının kendisi yine zorlama ya da düşme kaynaklı arızalı olabilir. Firmalar bu alanları aşırı korunaklı tasarlasa da hala insan kaynaklı bazı sorunlar engellenemiyor. Bu nedenle hafıza kartını da şüpheliler arasına alıp titizlikle kontrol edin.

5-Cevap Gözünüzün Önünde Olabilir

Hangisi Daha Şüpheli Görünüyor?

Geçenlerde bir şikayet aldık. “Kameramı açamıyorum, ne yaptıysam olmadı.” gibi başladı “Beni dolandırıyorsunuz.” gibi ithamlarla devam etti. Onlarca öneride bulunduk ama bir türlü müşterimizin sorununa çözüm üretemedik. Bir ara arkadaşımız “Işıklar yanıyor mu?” diye sordu. O sırada karşıdan ilginç bir cevap geldi: “Evet, yanıyor.” Bir an duraksadık. Kameranın ışıkları yanıyor ama kamera açılmıyor. O esnada, ben  beyefendiden numarasını istedim ve görüntülü konuşmaya başladık. Hep beraber oturup kamerayı incelemeye aldık. Kendisinden kamerayı çevirmesini istediğimizdeyse hepimizi şok eden görüntüyle karşılaştık . Kameranın lens kapağı kapalıydı 🙂 Biz tam cevap verecekken beyefendi kamerayı gözüne tutup bize şu soruyu sordu: “Fotoğraf makinem neden açılmıyor?

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x