Fotoğraf Değerlendirmeleri/Sizden Gelenler

0 Shares

Fotoğraf Değerlendirmeleri , Sizden Gelen Fotoğraflar

Fotoğraf Değerlendirmeleri sadece yeni başlayanların değil , fotoğrafçılıkta yol katetmiş kişilerin de ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır. Hemen konunun başında yine söyleyeyim.Fotoğraf değerlendirmek bu fotoğraf iyi bu fotoğraf kötü demek değildir. Hep söylediğim gibi çeken kişi o fotoğrafı beğendiyse o fotoğraf iyi fotoğraftır. Burada bizim yapmak istediğimiz şey farklı. Sizden gelen fotoğrafların kompozisyon ve teknik okumaları neticesi paylaşmak. Aynı zamanda bazı tecrübelerimiz neticesinde fotoğrafların daha fazla etkili olabilmesi için bazı ipuçlarını vermektir.

@_benimle_keşfet /Musa Aydoğdu’dan Gelen Fotoğraflar

Musa Bey, geçenlerde bana sosyal medyadan ulaşarak fotoğraflarını gönderdi. Ayrıca fotoğraflarını değerlendirmemi istedi. Ben de memnuniyetle fotoğraflarını inceledim. Bitlis/Hizan’da yaşayan Musa Aydoğdu, yaşadığı yöreyi başarıyla kadraja sığdıran bir fotoğrafsever. Açıkçası ben kendisiyle görüşerek yorumlarımı ilettim ama bu yazıyı hazırlayarak sizlerle de paylaşamadan duramadım. Gelin Musa Bey’den gelen fotoğraflara bakalım.

Musa Aydoğdu _benimle_keşfet fotoğrafları

Gördüğünüz gibi Bitlis/Hizan tam bir fotoğraf Şehri. Musa Bey’in kadrajları da yaşadığı yöreyi fotoğraflar vasıtasıyla en güzel anlatabilmenin örnekleri olmuş. İnstagram hesabının adı gibi benimle keşfet dedirtiyor.

Duyunca şaşırdığım bir başka konu da Musa Bey bu fotoğrafların hepsini cep telefonu ile kaydetmiş. Bu nedenle pozlama hatalarından bahsetmeyeceğim.Çünkü cep telefonun sağladığı standart pozlama ile yapılabilecekler kısıtlıdır. Ama kompozisyonlara bakınca yine hep söylediğim fotoğrafta birincil faktör kompozisyon sonrası tekniktir.Sözüm böylece doğrulanıyor. Zira Musa Aydoğdu, eline hiç DSLR makine  ve lens almamış.

Değerlendirme: Gelişmiş Kompozisyon Yeteneği

Evet gördüğünüz gibi gelişmiş bir kompozisyon kurma becerisi var.Bu fotoğrafta dede ile torunun ilişkisi yaşlı ağaçlar ile yeni yeşeren fidanlarla ilişkilendirilmiş.Çerçeve yani kadraj çok iyi ancak, biraz daha alt açıdan çalışıp ağaçların tamamı gösterilebilseydi etki yüzde yüz artardı. Yürüyüş yönünde de biraz daha boşluk kalsaydı çerçeve tam olurdu. Çok başarılı bir anlatımla insan-mekan fotoğrafı tebrik ederim.


Musa Bey bu fotoğrafta da Kış koşullarında Hizan yaşantısını iyi bir kompozisyomla bize aktarmış. Yine Mekanın renkleri ve doğal şekiller güçlü birer kompozisyon öğeleri. Tek eksik kalan nokta burda asıl ilgi odağı oluşturması gereken öndeki güzel ineğin kadraj dışı kalması biraz bekleyip kadraja girmesini bekleseydiniz.Yolun kıvrılması ve zıt renkli iki inek çok harika ilgi odağı oluşturacakmış. Tebrik ederim bu hali de çok güzel.

Evet örnek olarak seçtiğim bu iki fotoğraf için söyleyeceklerim bunlar.Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim.Musa Bey’in bu kompozisyonları bir DSLR Makine ve geniş açı iyi bir lens ile çektiğini düşünün.O zaman daha ne harikalar çıkacaktır.Son olarak Musa Aydoğdu ile görüşmemizde bana Bitlis/Hizan’da fotoğraf gezisi düzenlemek isteyenlere gönüllü olarak haftasonları seve seve rehberlik yapabileceğini söyledi.Çok sevindim. Bu fotoğraf şehrine fotoğraf gezilerinin artması ve yeni  fotoğraf işbirliklerinin artması tek arzumuz. Musa Bey’e bu paylaşım için çok teşekkür ederek başarılarının devamını diliyorum.Ben takipteyim tavsiye ederim.

fotografiumcom

_benimle_kesfet

 

 

 

 

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x