Ford Trucks 6. Uluslararası Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

0 Shares

Kamyoncuların işi gerçekten çok zor. Evi geçindirmek için yapılan binlerce kilometre ve her yolun onlara getirdiği ayrı bir hikaye. Hepsi görüp geçtiğimiz onlarca şoförün hafızasında. Ülkemizde kamyoncular, fotoğrafçılar için henüz tam olarak keşfedilmemiş bir alan. Yol ve yolcunun hikayesi batıda birçok filme ve fotoğrafa konu olsa da ülkemizde hala tam olarak kurcalanmamış halde bekliyor. Ford Trucks Sanat Atölyesi’de bunu fark etmiş olacak ki, Ford Trucks 6. Uluslararası Fotoğraf Yarışması‘nı düzenlemişler, hatta sonuçları da yeni açıklanmış. 6 senedir de yapılıyormuş hiç haberim olmadı.

Juri Özel Ödülü – Serkan Ülker

Yarışma konusu ilgili sitede “Kamyoncunun Hayatı – Yollar Sizin Gözünüzle Daha Çekilir Olsun” olarak belirlenmiş. Serkan Ülker’in bu fotoğrafında uyumakta olan bir şoförümüz var. Fotoğraf siyah beyaz olduğu için konu daha belirgin hale gelmiş. Ayrıca teknik anlamda da siyah beyaz camın dışındaki patlamaları ya da dikkat dağıtıcı ögeleri ortadan kaldırmada başarılı olmuş. Geniş açı kullanıldığı ve şoförün camından çekildiği için izleyiciyi şoförün hayatına davet eden bir fotoğraf. Yani sanki oradaymışız ve bir anlığına camdan içeri bakmışız gibi. Eğer başka bir açıdan çekilseydi bu his ortaya çıkmayabilirdi. Görece yüksek diyafram kullanıldığı için de fotoğrafçı net bir şekilde bizi yönlendirmiyor. Biz nereye istersek oraya bakıyoruz. Fotoğrafın içindeki tüm detaylar bize açık. Yine siyah beyaz üzerinden gidersek bu şekilde alandaki dokular müthiş bir şekilde ortaya çıkmış. Koltukların, direksiyonun, arka kısmın dokusu harika. Bu dokuları içerik açısından değerlendirirsek de kamyoncunun tecrübesine dair bilgi ediniyoruz. Direksiyonun üzerindeki izler bu adamın niye yorgun argın yattığına dair net bir bilgi veriyor mesela. Yine şoförün yastığını koymuş, huzurlu bir şekilde uyumasından da ev dediğimiz şeyin değişken olduğunu anlamamızı sağlıyor. Burası onun evi. Fotoğraf juri özel ödülü almış. Serkan Ülker’e bizi bu hikayeye davet ettiği için teşekkür ederiz.

Ford Trucks Özel Ödülü – İlhan Kılınç

Aldığı ödülden de anlaşılacağı üzere biraz daha ürün fotoğrafı, reklam işi gibi bir fotoğrafla karşı karşıyayız. Ford bu planla başlayan bir reklam çekse harika olabilir. Keşke fotoğrafın exif bilgileri bizde olsa. Bana sanki biraz croplanmış gibi geldi. Ayrıca renk doygunluğu baya düşürülmüş. 1/3 kuralına harika bir örnek. Kamyon tam da olması gereken yerde. Yine bu sayede sol taraf boş kaldığı için hareket hissi oluşuyor.Banketin gölgeleri harika bir kontrast oluşturmuş, sanki kamyon merdivenden yukarı çıkıyormuş gibi. Yine bana karakalem çalışmaları anımsattı. Fotoğrafı banketlerden üçe bölersek sanki çizilmiş gibi. Ayrca bütün çizgilerin ve banketlerin küçülerek gözü kamyona yönlendirdiğini de söyleyelim. Gerçekten harika bir fotoğraf. Bu kadar fazla çizgi bulunduran pek fazla fotoğraf görmemiştim. O anlamda da çok nadir bir iş olduğunu söyleyelim. İlhan Kılınç’ı bu güzel fotoğraf dolayısıyla çok tebrik ediyoruz.

Ford Trucks Yarışma Üçüncüsü – Ahmet Turan Kural

Yarışma üçüncüsü fotoğrafın arka tarafında futuristik bir dünya, ön kısmında ise doğa ve güzel bir yolda ilerleyen sarı bir kamyon var. Pozlama birden fazla fotoğraf çekilerek sağlanmış olabilir. Ya da ağır bir RAW fotoğraf edit aşamasında baya işlenmiş gibi. Çünkü normalde iki taraftan birinden feragat etmeniz lazım. Genelde ön seçilir, arkadaki dünya yok olur gider. Ama size de sürekli dediğimiz gibi raw işte böyle bir şey. Yazılımda çalışarak arka tarafı görünür bir hale getirip içeriğinize zenginlik katabilir, bulutları ya da yolun rengini ciddi boyutta açabilir, bazı alanları sevmediyseniz ( yolun alt kısmındaki karanlık) karartarak ilgiyi başka yönlere çekebilirsiniz. Raw gerçekten bazen “Aa orda dağ mı varmış” gibi saçma şeyler sordurabiliyor. Ben bu fotoğrafta bir tek arkadaki arabayı sevmedim. Kamyonun biricikliğine kötü etki ediyor. Acaba o kadar işlemişken iyice abartıp araç oradan alınabilir miydi? Neyse bitmiş gitmiş şimdi takılmayalım. Yine kamyon 1/3 kuralına göre harika bir noktada. Ayrıca yolun S şeklinden dolayı göz önce arka kısma daha sonra ise yolla beraber kamyona geliyor. Bunda yol kenarındaki elektrik kabloları da pay sahibi.  Fotoğrafçı istediği şeyi tam olarak yapabilmiş. Bir de yine ufuk çizgisi 1/3’e göre üst çizgiye yerleşmiş, bu da çok önemli. Bir küçük eleştirim daha olacak. Sağdaki ağaç olmasaydı daha iyi olabilir miydi sanki? Adam n’apsın ağacı mı kaldırsın diye sorarsanız tabi bir şey diyemem. İdealde çok daha güzel olurmuş.  Ama fotoğrafın içinden 3-5 ayrı hikaye çıkabilir. O anlamda gerçekten çok güzel. Ahmet Turan Kural’a teşekkürlerimizi sunarız.

Ford Trucks Yarışma İkincisi – Ahmet Sönmez

Yani ne desek boş. Bazı fotoğraflar gerçekten özel. Çok konuşmaya gerek yok. Nerede görseniz bi’ durur bakarsınız. Harika, inanılmaz, müthiş. Çok beğendim. Bir kere kadrajın içindeki öge sayısı çok yeterli ölçüde. Ne eksik ne fazla. Dağ, yol, göl, at(eşek) arabası ve kamyon. Bir kamyon nerelerden geçer? Neler görür? Hayatımız geçmişe göre ne anlamda değişti? Bir kamyoncu neler yaşar? Neler görür? Durup bakmanızın sebebi bu. Fotoğrafa dalıp gidiyorsunuz. Sordurduğu evrensel sorular var, harika bir manzara var. Geçmiş ve günümüze dair bir hikayesi var. Ufuk çizgisi tam ortada. Kadrajı dikey şekilde ikiye bölerseniz 2 ayrı harika fotoğraf var. Siyah beyaz kullanımına harika bir örnek oluşturuyor. Sol kısımdaki koyu ton fotoğrafın başka hiçbir yerinde yok. Renkli de anlamsız kalabilecekken siyah beyazda fotoğrafa etkili şekilde hizmet ediyor. Yoldaki yamaların dokusu çok güzel. Bulutlara bakar mısınız? Bir de göze yakın bir odak uzaklığında çekilmiş., bu da bizi daha çabuk oraya götürmesini sağlıyor, yol kenarında çöküp, bir etrafı görüp geliyorsunuz. Daha fazla konuşmaya gerek yok. Çok beğendim. Saygılarımı sunarım.

Ford Trucks Yarışma Birincisi – İhsan Korkut

İlk olarak hemen fotoğraftaki yoğun renklere bakın. Kırmızı, mavi ve sarı. Ana renkler, başka bir şey yok. Bu fotoğrafta 2 renk daha olsaydı etkisi beş kat düşerdi. Basitlik böyle bir şey işte. İki taraftaki ögeler gözü önce firma çalışanlarına, daha sonra çalışanlar sayesinde oluşan heybetli sonuca ulaştırıyor. Firma açısında hikayesi çok iyi bir fotoğraf. Çizgi kullanımına yine iyi bir örnek. Bütün çizgiler asıl konuya gözü yönlendiriyor. Kurul sanırım daha firma yanında bir tercih yapmış. Bence içerik açısından 2. fotoğraf bundan daha iyi. Ayrıca İhsan Bey’in önceki yıllarda yarışmaya katıldığı fotoğraflara baktım ve harika bir tane buldum.

Ford Trucks 2014 Yarışma İkincisi – İhsan Korkut

Bu arada Ford Trucks yarışma serisinde 2014’te İhsan Korkut’un çektiği fotoğraf en beğendiğim fotoğraf oldu.Her şeyiyle bayıldım. Hikayesi ve tekniği açısından çok güzel ve doyurucu bir çalışma olmuş.

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x