Flaş Kullanırken Parlaklığı Nasıl Engellerim?

0 Shares

 

Fotoğraflarımızda kullandığımız flaş bazen çok eğlenceli olabilirken bazen de kabus gibi sonuçlar elde etmemize neden olmaktadır. Eğer flaşı çok hızlı bir şekilde aydınlatma ile doğru orantılı olacak ve doğrudan konuya isabet alınıp fotoğraf çekilirse çok sert bir kontrast ve genellikle istenmeyen gölgelere yol açabilir. Bu konulardan şikayetçi olmamak mümkün değildir. Çok nadir anlarda bu şekilde fotoğraflar ilgi çeker ama genel kullanımda çok rahatsız edicidir. Buna engel olmak istiyorsak flaşımızın ışığını daha kaliteli hale getirmek için çeşitli yollar vardır.

Bounce: Flaşı doğrudan konuya yöneltmeyin. Bir duvara veya tavana yöneltin. Bu yöntem ışığın doğrudan konuya gitmesine engel olacaktır. Duvardan veya tavandan gelen flaş ışığının yayılmasını sağlayarak konu üzerine sert düşmesine engel olacaktır. Muhtemelen duvar veya tavan renkleri mesafeye göre farklılıklar gösterecektir. Bu parlaklıkla savaşmak için uygulanan en yaygın stratejidir. Unutmayın ki flaş, çarptığı yüzeyin rengini alır.

 

                                       

Diffuse: Tepe flaşlarında kullanmak üzere üretilmiş bir sürü diffuser (yumuşatıcı) mevcut. Ufak softbox olarak görülebilen boyutu küçük ama işlevi büyük olan parçalardır. Konuya daha yumuşak bir ışık verilmesini sağlar. Tepe flaşınız varsa softbox gibi daha büyük olanlarını kullanabilirsiniz. Etkilerini görmek için bir parça beyaz bezi flaşınızın önüne koyun. Sonuç olarak daha kaliteli fotoğraf ve daha kaliteli ışık elde edeceksiniz. Diffuserlar ışığı dağıttığı için düşük güçlerde kullanılması gerektiğini unutmayalım.

 

 Soldaki direkt kullanılan flaş, sağdaki diffuser yardımı ile çekilmiş fotoğraf

                                                           

Yukarıda gördüğünüz bir makro fotoğrafında kullanılan ekipmanlar… Fotoğrafçı flaşın ışığını diffuser yardımı ile yayarak daha net ve daha iyi fotoğraf elde etmiş.

s-l1000
Şemsiye Kullanımı: 
Tepe flaşları için kullandığımız şemsiyeler hem flaş ışığının çarptırılmasına hem de ışığın dağılmasında yardımcıdır. Piyasada çok ucuza bileceğiniz bir üründür bu ama kaliteli sonuçlar elde etmek için ucuza kaçmamanız gerekmektedir. Ucuz bir şemsiye bile flaşın sert ışığını dağıtmanıza yardımcı olacaktır.

 

eli_bridge_hd_highres

Ring Flaş Kullanımı: Portre fotoğrafçılarının kullandığı ekipmanlar arasında ring flash da bulunmaktadır. Ucuz yada pahalı hiç fark etmez önemli olan flaşın doğrudan sert bir şekilde gelmesini engellemektir. İsterseniz kendiniz yapabilir isterseniz hazır olarak satın alabilirsiniz.

 

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x