Filmlerin Uzun Pozlama Fotoğrafları Mı Çekilir Demeyin!

0 Shares

Jason Shulman kamerasını oynayan bir filmin önüne koydu ve uzun pozlamayla bütün filmi çekti. Sonuç mu? Filmlerin Fotoğrafları serisinde sanatçı Jason Shulman ünlü filmlerin uzun pozlama fotoğraflarını çekti. Arka Pencere ve Fantasia gibi klasiklerin atmosferini ve hikayesini yoğunlaştırıp tek kareye kaydetti. Sonuç: filmden ince ince kesilmiş katmanların üst üste yerleştirilip rüya gibi bir kare oluşturulması.

Kameramı bilgisayarımın önüne koydum ve ekrana odakladım. Eğer bir negatif filmi oynayan bir filme bir buçuk saat maruz bırakırsanız sonucun oyun hamurlarını  karıştırdığınızda alabileceğiniz sonuca yakın olmasını beklersiniz -sadece kahverengi monoton bir renk-” diyor sanatçı. Görüntüler monoton dışında her şey oldu. Hatta siyah beyaz filmlerde bile grinin garip tonlarını kaydetmeyi başarabildi.

Bu iç içe geçmiş fotoğraflar, yönetmenlerin tarzları ve filmlerin hikayeleri hakkında çok şey anlatıyor. Bazı fotoğraflarda yüzlerin belli belirsiz hatlarının fotoğrafta bıraktığı izleri görürken, bazılarında binaların keskin hatlarıyla karşılaşabilirsiniz. Fakat çoğu fotoğrafta, kırmızı ve mavinin şekilsiz birleşimi bulanık bir renk demeti yaratıyor. Tarkovsky’nin Ayna‘sını gölgeli üç ağaç dalında ararken; Alice Harikalar Diyarı‘nda çok renkli bir mantar bulutuyla karşı karşıya kalırsınız. Fellini’nin filminde iki gölgesel figür gri bir arka planda gezinirken, Teksas Testere Katliamı filminin fotoğrafında kendinizi bir otobüsün arkasına bakarken bulabilirsiniz.

“Bu bir tür kaçış yolu.” diyor Shulman. Bu doğru. Tüylerimizi diken diken eden korku gerilim filmlerini veya çizgi filmlerini aynı bulanık soyutluğa indirgenmiş halde görmenin şüphesiz rahatlatıcı bir yanı var. Sizi kendinizden alıp başka bir yere bırakıyor.” Jason Shulman’ın online portfolyosundan daha fazla fotoğrafa göz atabilirsiniz.

Alice in Wonderland – 1951

 

8½ – 1963

 

Guided Muscle – 1955

 

Mirror – 1975

 

Texas Chainsaw Masssacre – 1974

 

Dr. Strangelove – 1964

 

Taxi Driver – 1976

 

Fantasia – 1940

Yasin Yaşar Bayol

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisi Adayı

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Kenan Kahraman

Direkt olarak monitördeki görüntüyü mü pozlamış yada perdeye yansıyan şeklini mi pozlamış acaba ?

Abdullah

Çok değişik bir fikir olmuş

2
0
Would love your thoughts, please comment.x