Evde Mobil Fotoğrafçılık Tavsiyeleri

0 Shares

Evde Cep Telefonunuzla Still Life Fotoğrafçılığa Hemen Başlayın

Evinizde küçük bir alanda mobil fotoğrafçılık yapmanız mümkün.  Still Life ya da Natürmort Fotoğrafçılık, Fotoğraf sanatının en çok ilgi çeken dalıdır.Bunun sebebi aslında Fotoğrafçılığın en keyifli türü olmasının yanı sıra kullanılacak ekipman ve malzemelerin oldukça basit olmasıdır. Sadece Cep telefonunuzla ,pencerenizden düşen gün ışığı ile ya da küçük ışıklarla evde olduğumuz şu zamanlarda hemen hayal gücünüzü kullanarak Natürmort Fotoğrafçılığa adım atabilirsiniz. İnanın hem zamanın nasıl geçtiğini anlamıyacaksınız. Hem de kompozisyon,renk yönetimi ve ışığı daha iyi tanıyıp fotoğrafçılığınızı geliştireceksiniz.

Still life /Natürmort Fotoğrafçılık Nedir?

Still life ve diğer adıyla Natürmort Fotoğrafçılık aslında fotoğraf sanatının resim sanatıyla nasıl iç içe olduğunu gösterir.Natürmort fotoğrafçılığı, cansız öznenin, tipik olarak küçük bir nesne grubunun tasviri için kullanılan bir fotoğraf türüdür. Natürmort resme benzer şekilde, fotoğrafın natürmort sanat stiline uygulanmasıdır.Natürmort fotoğrafçılığı öğrenmek aynı zamanda yemek fotoğrafçılığı,ürün fotoğrafçılığı gibi masaüstü tüm fotoğrafçılık türlerine profesyonel bir adım atmaktır.

Bu tür, manzara veya portre fotoğrafçılığı gibi diğer fotoğraf türlerine kıyasla, fotoğrafçıya bir kompozisyon içindeki tasarım öğelerinin düzenlenmesinde daha fazla alan sağlar. Işıklandırma ve çerçeveleme, natürmort fotoğrafçılığı kompozisyonunun önemli yönleridir.

Evde Masaüstü Fotoğrafçılık İçin Gerekli Ekipman

Natürmort fotoğrafçılığındaki sanat, genellikle fotoğrafçının becerisinden çok, düzenlenen nesnelerin ve ışıklandırmanın seçimindedir.Bu nedenle kamera ,lens v.s den önce kompozisyon kurma becerisi önemlidir.Ben evde masaüstü fotoğraf çekerken cep telefonumu bağlayacak bir telefon tutuculu tripod ve günışığına dolgu olacak küçük ledleri kullanıyorum.

Natürmort, çok keyifli ve özel  bir fotoğrafçılık türüdür. Onu bu kadar özel kılan  şey de, kullanılacak malzemelerin çoğu zaman çok ilginç olmamasıdır. Normalde pek dikkat etmeyeceğiniz sıradan nesneleri kullanarak yepyeni bir dünyayı izleyenlere sunmak çok keyifli bir uğraştır.

Hareketsiz masaüstü fotoğraf tarzının sunduğu en büyük avantaj, nesneleri istediğiniz gibi düzenleme özgürlüğüdür. Natürmort fotoğrafçılığında  Öğelerin düzenine, aydınlatmaya ve çerçeveye çok fazla vurgu yapılır. Bu özellik , onu deneysel  harika bir tür yapar ve daha iyi bir fotoğrafçı olmanıza yardımcı olur.Özellikle küçük ışıklara yapılacak dokunuşlar size müthiş aydınlatma olarak geri dönecektir.Mesela benim Led Işığımın önüne koyduğum menfez kapağı gibi.

Menfez kapağı burada ışık şekillendirici etkisi yaparak gölgelerin yumuşamasına ama daha fark edilir hale gelmesini sağlıyor.

Arka plan seçimi

Arka plan konunun önüne geçmeyecek renk ve şekilde olmalıdır. Dikkatin dağılmadığı bir arka plan ve zemin Still life fotoğrafın olmazsa olmazıdır. Natürmortlarınız için zemin olarak  karton veya bir masa örtüsü kullanabilirsiniz. Öte yandan, yaratıcı olmak istiyorsanız, birçok olasılık var.Örneğin, arka plan olarak tuvai kullanmak, hoş  dokulu ve renkli kumaşlar hatta fularlar renk katabilir. Bununla birlikte, natürmort fotoğrafçılığında istenilen en son şey, dikkat dağıtıcı bir arka plandır.

Öyleyse işin püf noktası, konuyu güçlendirecek nötr veya ince renklere bağlı kalmaktır. Bu nedenle beyaz, griler, siyah ve kahverengiler iyi sonuç verir.

Still Life Fotoğraf Konuları

Natürmort fotoğrafçılığına tencere, vazo, tüketici ürünleri, el sanatları vb. gibi insan yapımı nesneler veya bitkiler, meyveler, sebzeler, yiyecekler, kayalar, deniz kabukları  doğal nesneler konu olabilir.Evde özellikle mutfağınızda bulduğunuz herşeyi aslında kullanabilirsiniz. Burada sizin katacağınız en önemli şey ortaya koyacağınız kompozisyondur.Bunu sağlayacak şeyler de öncelikle renk dağılımı sonra nesnelerin dizilimidir. Ardında da telefon kameranızın  konuya bakış açısını ayarlamak olacaktır.

 

Özetle aslında cansız her nesne Still life fotoğrafçılığın konusu olabilir.Siz yeter ki hayal gücünüzü ve anlattığım teknikleri kulllanın.Tabii biraz da Photoshop ya da telefon uygulamalarından renklerle biraz oynamak iyi olacaktır.Yeni kompozisyonlar için Natürmort Tablolardan da ilham alınabilir elbette. Bence bu fotoğraf projesine başlamanın tam sırası.

 

 

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x