Enstantane Öncelikli Mod (Tv&S) Nedir, Ne İşe Yarar?

0 Shares

Temel fotoğrafçılık bilgilerinden olan ISO, diyafram ve enstantaneyi görmeye devam ediyoruz.

Diyafram öncelikli modu şuradaki yazımızda görmüştük. Enstantane öncelikli modu da burada anlatmaya çalışacağız. Öncelikle enstantanenin ne olduğunu hatırlayalım: Enstantane hızı (aynı zamanda perde hızı olarak da geçer) deklanşöre bastığımızda sensöre ne kadar süre ışık düşeceğini belirleyen değerdir.

Enstantane Öncelikli Mod Nasıl Seçilir?

Makinenizin genellikle üst kısmında olan tekerlekte üzerinde TV-S harfi bulunan modu seçtiğinizde (S=Shutter: İngilizcede enstantane) enstantane öncelikli moda geçmiş olursunuz. Bu modda makine kendisi diyafram değerini seçer, siz sadece enstantane değerini seçersiniz. Çoğu kullanıcının sıkça kullandığı modlardandır. Özellikle hızlı hareket eden bir obje çekileceği zaman veya tam tersi sahneyi yavaşlatmak istiyorsak bu modu seçip fotoğrafımızı çekiyoruz.

Ne Zaman Enstantane Öncelikli Mod Seçilir?

Enstantaneyi çekeceğimiz konunun hızına göre ayarlamamız gerekiyor. Örneğin;

Çocuğumuzu çekmek istiyoruz, biliyorsunuz çok hareketlilerdir ve yakalamak oldukça zordur; bu gibi durumlarda yüksek enstantane değerini seçmeliyiz. (1/1000 gibi)

http://scipsmiw.deviantart.com/

Bir başka şekilde bazen hareketi de göstermek isteyebilirsiniz, bu durumlarda konumuzu biraz flu çekmek gerekir, yani düşük enstantane kullanmanız gerekir. (1/40 gibi)

http://sareyn.deviantart.com/

Pan tekniğinde de enstantane öncelik kullanılır, bu tekniği daha sonra anlatıyor olacağız. Enstantane öncelikli mod anlatılırken panı es geçmek olmazdı.

http://maruli786.deviantart.com/

Süt efekti vermek istediğimiz akarsular da bu teknik kullanılarak çekilebilir:

http://scotto.deviantart.com/

Peki ne zaman ne kadar enstantane kullanacağımıza nasıl karar vereceğiz?

Aslında bu biraz deneme yanılma yöntemiyle oluyor. Yani hereketli bir çocuk çekerken işimiz kolay, yüksek bir enstantane seçerek zaten istediğimizi yapmış oluyoruz. Fakat örneğin flu bir obje yakalamak istiyorsak bir kaç deneme yapmamız gerekiyor, çünkü her objenin hareket hızı farklı. Örneğin bir otomobili yakalamak için gereken enstantane farklı iken, bir bisikletliyi yakalamak için gerekli olan enstantane hızı farklıdır, çünkü ikisinin hızları farklıdır. Matematiksel olarak bu konuyu düşünüp ona göre hareket edebilirsiniz.

İyi çekimler…

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
3
0
Would love your thoughts, please comment.x