Nikon D850’nin Liderliği Kısa Sürdü

0 Shares

DxO‘nun en çok oy alan kamerası olarak adım attığı sektörde, Nikon D850‘nin saltanatı çok kısa sürdü. 100 puan alan ilk fotoğraf makinesi olmasının üstünden henüz bir ay geçmemişken, Hasselblad X1D-50C orta format fotoğraf makinesi aldığı 102 puanla sıralamayı alt üst etti.

Hasselblad X1D-50c kırpılmış bir orta format sensör kullanmasına rağmen, en gelişmiş full-frame fotoğraf makinelerinden %70 daha büyük bir sensöre sahip. Tabi bu büyük sensör, görece daha küçük sensöre sahip fotoğraf makinelerine göre çok büyük bir avantaj sunuyor. Nikon D850 ile karşılaştırıldığında, X1D-50C kabaca çok yakın renk derinliği ve dinamik aralık performansı sergilerken, kullanıcılarına çok daha üstün bir ISO performansı sunuyor.

Teorik olarak sunduğu 25.600 ISO ile, X1D-50C  düşük ışık fotoğrafçıları için çok uygun bir teklif gibi gelebilir. Fakat 25.600’e kadar genişletilebilen bir ISO hassasiyeti olmasına rağmen dijital gürültünün oluşmaya başladığı değer 3200 olarak belirtiliyor. İnanılmaz bir görüntü kalitesi ile X1D-50C’nin 100 puan bariyerini rahatlıkla aşacağını öngören üreticiler, sonuçta 102 puan alarak renk derinliği ve dinamik aralık konusunda üstün bir performans sergileyen modelleri konusunda gayet haklı olduklarını gösterdiler. Aynasız bir orta format fotoğraf makinesinin 50Mp ile birleşmesiyle alınan üstün performans karşısında uçuk bir fiyat belirlemediklerini belirten Hasselblad üreticileri, bu kışkırtıcı teklifle çoğu fotoğrafçının aklını başından alacağına emin. Yaklaşık 9000$ ile satışa sunulan bu orta format canavarını almadan önce, gerisinde bıraktığı amirallerin önüne, sadece düşük ışık koşullarında sunduğu performansla geçtiğini, diğer özellikleriyle çok yakın bir performans sunduğunu bilmenizi isteriz.

Yasin Yaşar Bayol

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisi Adayı

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x