Fotoğraf Düzenleme Programları Nelerdir?

28 Yorum

Fotoğraf düzenleme fotoğrafları, Dijital fotoğrafçılığa geçişle beraber, fotoğraflarımızın bilgisayar üzerinden düzenlenmesi işlemi de popülerleşti ve hız kazanarak ilerlemeye devam ediyor. Fotoğraf düzenlemenin ne kadar olması gerektiği her zaman tartışma konusu olmaya devam etse bile her geçen gün daha fazla kullanıcı fotoğraflarını düzenleme işine giriyor ve kendisini geliştiriyor. Bu yazımızda fotoğraf işleme programlarını göreceğiz.Ücretli Fotoğraf İşleme Programları

1- Adobe Photoshop

Photoshop, tüm Dünya’da olduğu gibi bizde de en popüler fotoğraf işleme programlarından biridir, hatta artık ‘Photoshop Programları nelerdir?’ gibi sorular duyuyoruz, artık marka teknolojiye ismini vermiş durumda. Bu tabi ki Adobe firması için büyük bir başarı. Şu anda Adobe Photoshop CS5 olarak son sürümü yayımda ve şu adresten deneme sürümünü indirmeniz mümkün:

Adobe Photoshop İndir

 

2- Adobe Lightroom

Lightroom, özellikle profesyonel fotoğrafçılar arasında en popüler fotoğraf işleme programı, hemen hemen sadece bu iş için özelleştirilmiş olduğundan ve fotoğraf görüntüleme işlemleri daha rahat ve kolay olduğundan tercih ediliyor. Türkiye’de çok çok yaygın kullanımı olmasa da gün geçtikçe yerini sağlamlaştıran programlardan. Şu adresten yine deneme sürümünü indirebilirsiniz:

Adobe Lightroom İndir

 

3- Aperture

Aperture, Apple kullanıcılarının ve Youtube’da gördüğünüz bir çok fotoğrafçının kullandığı fotoğraf düzenleme programıdır. Adobe Photoshop’a göre daha yavaş olan program, stabil çalışmasıyla göz dolduruyor. Apple’ın kendisine özel kısayolları ve çalışma mantığıyla kullanımı devam eden program çok popüler değil. Yapılan araştırmalarda Adobe Photoshop’un halen Aperture’dan daha fazla kullanıldığı görülüyor. Şu adresten yine deneme sürümünü indirebilirsiniz:

Apple Aperture İndir

 

3- Paint Shop Pro

Paint Shop Pro, Corel firmasının ürünü olup zamanında çok popüler bir düzenleyici idi. 2000li yılların başında ona özel bir çok plugin vs üretilirken zamanla yerini tamamen Adobe Photoshop’a bırakmaya başladı. Programı indirdiğinizde hala çok iyi olduğunu göreceksiniz. Şu adresten yine deneme sürümünü indirebilirsiniz:

Paint Shop Pro İndir

 

Ücretsiz Fotoğraf İşleme Programları

1- Picasa

Picasa, Google tarafından ücretsiz dağıtılan ve fotoğraflarınızı düzenlemenize yarayan fakat yukarıda örneklerini verdiğimiz programlar kadar profesyonel olmayan bir program. Yine de özellikle yeni başlayanlar ve  fotoğraf işleme işlemi ile çok fazla uğraşmak istemeyen kişiler için oldukça güzel bir program. Şu adresten indirmeniz mümkün:

Picasa İndir

2- GIMP

GIMP, ücretsiz olarak dağıtılan programların bence en iyisi. Adobe Photoshop benzeri katman kullanımları ve blending mode’lara sahip. Ücretsiz olarak çok iyi bir alternatif olan GIMP’i gerçekten tavsiye ediyorum. Şu adresten indirmeniz mümkün:

GIMP İndir

 

 

Bu programların hepsi de rahatlıkla kullanabileceğiniz ve fotoğraflarınızı ileri boyuta taşıyabileceğiniz programlar. Ben sistemimde Adobe Photoshop programını tutuyorum, bu tamemen kişisel bir tercih olsa da herkes alışkın olduğu veya internette öğrenebileceği ve okuyabileceği en çok makale olan programı tercih ediyor.

Seçim sizin, kolay gelsin :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki İçerik

Benzer Yazılar