Fotoğraf Düzenleme Programları Nelerdir?

0 Shares

Fotoğraf düzenleme fotoğrafları, Dijital fotoğrafçılığa geçişle beraber, fotoğraflarımızın bilgisayar üzerinden düzenlenmesi işlemi de popülerleşti ve hız kazanarak ilerlemeye devam ediyor. Fotoğraf düzenlemenin ne kadar olması gerektiği her zaman tartışma konusu olmaya devam etse bile her geçen gün daha fazla kullanıcı fotoğraflarını düzenleme işine giriyor ve kendisini geliştiriyor. Bu yazımızda fotoğraf işleme programlarını göreceğiz.

Ücretli Fotoğraf İşleme Programları

1- Adobe Photoshop

Photoshop, tüm Dünya’da olduğu gibi bizde de en popüler fotoğraf işleme programlarından biridir. Hatta artık Photoshop programları nelerdir? gibi sorular duyuyoruz. Artık marka teknolojiye ismini vermiş durumda. Bu tabii ki, Adobe firması için büyük bir başarı. Şu anda Adobe Photoshop CS6 olarak son sürümü yayında ve şu adresten deneme sürümünü indirmeniz mümkün:

Adobe Photoshop İndir

2- Adobe Lightroom

Lightroom, özellikle profesyonel fotoğrafçılar arasında en popüler fotoğraf işleme programı, hemen hemen sadece bu iş için özelleştirilmiş olduğundan ve fotoğraf görüntüleme işlemleri daha rahat ve kolay olduğundan tercih ediliyor. Türkiye’de çok çok yaygın kullanımı olmasa da gün geçtikçe yerini sağlamlaştıran programlardan. Şu adresten yine deneme sürümünü indirebilirsiniz.

Adobe Lightroom İndir

3- Paint Shop Pro

Paint Shop Pro, Corel firmasının ürünü olup zamanında çok popüler bir düzenleyici idi. 2000li yılların başında ona özel birçok plugin vs üretilirken zamanla yerini tamamen Adobe Photoshop’a bırakmaya başladı. Programı indirdiğinizde hala çok iyi olduğunu göreceksiniz. Şu adresten yine deneme sürümünü indirebilirsiniz:

Paint Shop Pro İndir

Ücretsiz Fotoğraf İşleme Programları

1- GIMP

GIMP, Photoshop’a alternatif olabilecek ücretsiz programlar arasında kuşkusuz en iyisi. Adobe Photoshop benzeri katman kullanımları ve blending mode’lara sahip. Ücretsiz olarak çok iyi bir alternatif olan GIMP’i babamızın malıymışçasına tavsiye ediyoruz. Program açık kaynak kodlu olarak tamamen gönüllüler tarafından geliştirilmiş bir uygulama olması sebebiyle de ayrı bir değeri var. Şu adresten indirmeniz mümkün:

GIMP İndir

2- Nik Collection

google-nik-collection-250316-1024x718Nik Collection, Google’ın ilk zamanlar ücretli olarak sunduğu, daha sonra amme hizmeti niyetine ücretsiz hale getirdiği fotoğraf düzenleme programlarından. Collection’da 7 farklı plug-in var. Örneğin, Analog Efex Pro pluginini kullanarak dijital karelerinize daha doğal ve analog bir hava verebilirsiniz. Silver Efex Pro plugi siyah-beyaz fotoğraflar için uygunken, Viveza plugini fotoğrafta herhangi bir filtre kullanmadan sadece belli renklerle oynamak için uygun.

Nik Collection İndir.

3- Photoscape

Photoscape kullanıcılarına görüntü işlemenin yanı sıra slayt hazırlamalarına, GIF oluşturmalarına, ekran görüntüsü almalarına da olanak sağlıyor. Ayrıca programda araç çubuğunu dilediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Bir Alex değil ama ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Photoscape İndir.

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edin!

©Fotografium I Facebook: http://ow.ly/RmVG1
©Fotografium I Youtube: http://ow.ly/7ncn300sPaH
©Fotografium I Twitter: http://ow.ly/RmVWh
©Fotografium I Instagram: http://ow.ly/RmVZ5
Subscribe
Bildir
guest

28 Comments
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
28
0
Would love your thoughts, please comment.x