En Güzel Manzara Fotoğrafları İçin Kamera ve Lens Seçim Rehberi

0 Shares

En Güzel Manzara Fotoğrafları İçin Kamera ve Lens Tavsiyeleri

En Güzel Manzara Fotoğrafları için kamera ve lens seçimi amacına ulaşmanı kolaylaştırır. Manzara fotoğrafçılığı, fotoğrafçılık türleri içerisinde kapsamı en geniş olanıdır aslında.Çünkü gün batımı, gece uzun pozlamayla yapılan yıldız izi fotoğrafları bu türdendir.Yine  çiçek tarlaları, şelalede tül etkisi fotoğrafları ve şehir , dağ manzaraları da  çoğu fotoğraf tekniği ile beraber hep bu tür içerisinde yer alır. Durum böyle olunca gerekli fotoğraf makinesi ve lensleri , tripod, kablolu uzaktan kumanda gibi birçok aksesuar devreye girer. Biz aşağıda hangi manzara fotoğrafını hangi ekipmanlarla çekeceğini sana anlatacağız.Öncelikle fotoğraf makinesi seçimiyle başlayalım.Fotoğrafçılık hobin yeni başlamışsa mutlaka bir manzara fotoğrafını görüp ben de buna benzer bir fotoğraf çekmek istiyorum diye düşünmüşsündür. İlk etapta tabi ki deneyimli fotoğrafçılar gibi bir fotoğraf çekmek mümkün olmayabilir.Ama hedefini iyi belirlersen ilk alacağın makine ile de hayalindeki fotoğraflara rahatlıkla ulaşabilirsin.

Yeni başlayanlar için en uygun fotoğraf makineleri, DSLR ya da aynasız fotoğraf makinelerinin giriş seviyesi olacaktır. Aşağıda senin için giriş seviyesinde manzara fotoğrafları için fotoğraf makinesi ve başlangıç için ideal olacak lens ve buna uygun aksesuar tavsiyelerimiz var:

 Giriş Seviye Manzara Fotoğrafçılığı Kamera ve Lensleri

Canon Giriş seviyesi D SLR Fotoğraf makineleri ebad olarak aynasız kamera ebadlarına yakındır.Üzerlerinde gelen 18-55 mm lensler genel kompozisyonlar için uygun olsa da daha etkileyici manzara fotoğrafları için mutlaka bir Canon 10-18 mm lens edinmenizi öneririz.Çünkü açın ne kadar geniş olursa karşındaki manzaranın görkemi artar.Ayrıca yakındaki nesneler daha büyük arkadakiler küçük gözükecek. Perspektif öğesi ile profesyonel fotoğrafçılar gibi manzara fotoğrafları çekebilirsin. Bu ekipmanı taşıyacak standart bir omuz çantası işini görecektir.Ancak bir iki lens daha düşünürsen çantanı sırt çantasına çevirebilirsin.

Nikon Giriş seviyesi D SLR fotoğraf makineleri de oldukca küçük ebadlarda üretilmektedir. Standart lensleriyle beraber geniş açılı 10-20mm ya da Laowa 10-18mm nikon uyumlu gibi bir ultra geniş açı lens gerçekten fotoğraflarını bir adım öne taşımaya yetecektir.

En Güzel Manzara Fotoğrafları için Aynasız Kameralar

Aynasız fotoğraf makineleri, manzara için uygun fotoğraf makineleridir . Tamamen dijital olarak üretilen bu kompakt makinelerde DSLR’ın dahili ayna sisteminden vazgeçilmiş. Bunun yerine ışık merceğin içinden direk sensöre geçiş yapıyor. Bu yapı sayesinde aynasız fotoğraf makineleri küçük bir gövdenin içine büyük bir sensörü sığdırabiliyor. Manzara fotoğrafçıları için aynasız fotoğraf makineleri oldukça merak uyandırıyor.

Sony şimdilik bayrağı elinde tutuyor gibi gözükse de Canon M serisi ile ciddi bir rekabet içerisinde. İyi bir aynasız fotoğraf makinesinin, geniş açı bir lens ve diğer aksesuarlarla birlikte DSLR’lardan daha pahalı olabileceğini belirtelim. Bununla beraber, hep aynı şeylerden de sıkılmıştık ve çoğu manzara fotoğrafçısı aynasıza şimdiden geçti bile.

Canon M50 MarkII 15-45 mm

Üst Seviye En Güzel Manzara Fotoğrafçılığı Kamera ve Lensleri

Biraz daha bütçeyi arttırıp üst seviyeye geçmek istiyorum dersen .Orta ve üst segment kameralar tabi ki tüm fotoğrafların gibi manzara fotoğraflarında farklılaştırır. Bunun en önemli nedeni artık daha büyük sensör kullanan makinelere geçecek olmandır.Full frame makinelerde renk zenginliği gözle görünür seviyede artar. Özellikle üst segment aynasız fotoğraf makinelerinde Raw format çalıştığında sıkıştırılmamış 16 bit renk derinliğinde fotoğraflar elde etmen mümkünüdür. Peki bu ne demek? 16 milyon renk kaydediyorsun demek. Bu da yeşilin çok değişik tonlarını fotoğrafına aktarman,çok görkemli gün batımı ve alacakaranlık kızıllıkları demek. Tam da hayran olduğun fotoğraflar yani.

Canon Fullframe aynasız fotoğraf makineleri manzara fotoğraflarını profesyonel seviyeye çıkarman için idealdir.Tabi fullframe bir gövde ile onun hakkını verecek lensler kullanılması gerekir.Standart lens ve geniş açılı lens manzaralar için yeterli olacaktır.Ama şunu da unutmamak lazım sabit açılı prime lensler her zaman daha kalitelidir.Aynı zamanda da diyafram açıklıkları daha fazladır.Bunun için özellikle gece çekimleri için manzara fotoğrafçılığı için Canon geniş açılı prime lensleri de mutlaka incelemelisin.

Canon EOS RP RF 15-35 mm

 

Manzara Fotoğrafçılığı Teknikleri ve İpuçları

En Güzel manzara fotoğraflarını çekebilmen için ekipman tavsiyelerimizi sıraladık.İster giriş seviyesinde ol istersen deneyimli bir fotoğrafçı ol. Fotoğraf teknolojileri her geçen gün değişiyor.Bu sebeble rehber sayfalarımızı bu değişimler çerçevesinde sürekli güncelliyoruz. Eğer manzara fotoğrafçılığı yapmak istiyorsan bize kulak vermen seni her segmentte bir adım öne geçirecektir. Şimdi biraz da manzara fotoğrafçılığı için ipuçları verelim.

Manzara ve Doğa Fotoğrafçılığı

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki Manzara fotoğrafçılığı , seyahat etmeyi gerektiren bir fotoğrafçılık türüdür.En iyi manzaraları yakalayıp fotoğraflamak için değişik coğrafyaları gezmek en doğru yoldur.Ama hemen korkma.Çünkü bulunduğun bölgeye yakın yerlerde bile seni bekleyen manzaralar mutlaka var. Yeter ki sen makineni alıp fotoğrafa çık.Evet fotoğrafa çık dedik.Çünkü gezerken fotoğraf çekmek başka birşey.Fotoğraf çekmek için yola çıkmak başka birşeydir. Manzara fotoğrafçılığı odaklanmayı ve planlamayı gerektiren de bir fotoğrafçılık dalıdır.Işığı ,havayı kontrol etmek önemlidir. Yolculuğa çıkacağın yerde kar yağışı var mı? Ya da bahar ayı ise hangi çiçekler nerede yoğun bulunur? Bol Yıldızlı bir gökyüzünü hangi bölgede bulurum? diye ön araştırmanı mutlaka yapmalısın.Önemli konulardan biri de varacağın yere saat kaçta varabilirsin? Hemen manzara fotoğrafı çekmeye başlamak için en iyi saatler gün doğumu ve tabi gün batımı saatleridir.Bu saatlerde manzara önünde hazır olursan kafanda kurguladığın her kareyi çekmek için bolca vaktin olur. Gideceğin yerde bir şelale ya da deniz varsa mutlaka öncelikle karşına tripotunu kurup makinene geniş açılı lensini takıp lensin önüne de 3 stop ND filterni takmalısın. Güneş henüz aşağı inmeye başladığı bir saatte de olsan suda tül etkisini yakalamak için en az 1/8 sn gibi bir enstantanede çalışmalısın.Çalışma modun S/Tv yani enstantane öncelikli makine modunda olsun ki diyaframı makinen kendi bulsun. Tebrikler su fotoğrafını başarıyla çektin.Gün batımına hala vakit var o halde biraz etrafındaki dağlara odaklan.Bunun için çok geniş açıya ihtiyacın yok. Makinene kit lensini takabilirsin ama Circular polarize filtreni takmayı ihmal etme.

Gün battı biraz dinlenip çektiklerini kontrol edebilirsin. Ama yıldızlar gözükmeye başladı.Yıldız izi pozlaması için hazırlanabilirsin. Makinene yine geniş açı lensini ve ND filtreni bağla. Timerlı uzaktan kumandanı da makinene bağlayıp Manuel moda geçmelisin. Enstaneteni bulb değerine getir.Çünkü artık zamanlayıcını kumandadan 30 dk ya getirip pozlama yapacaksın.Yıldızları döndürmek istersen de bu süreyi 45 dk ya kadar çıkarabilirsin.

En Güzel Manzara Fotoğrafları İçin Gerekli Filtreler

Yine uzun pozlamaların olmazsa olmazı tabi ki ışıkların aşırı parlamasını engelleyecek filtre setidir. Bu konuda kalitesi isbatlanmış Haida M10 Profesyonel filtre kiti dünyaca ünlü birçok manzara fotoğrafçısının tercihidir. Kit içerisinde hem Uzun pozlamalar için kullanılması zorunlu olan ND filtreler hem de gökyüzüne ve bulutlara mükemmel çarpıcılık katacak multi kaplamalı CPL filtre bulunur. Sonuç olarak tüm manzara fotoğrafları için ideal filtre tercihidir.

Haida M10 Master Kit

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x