Emlak ve Gayrimenkul Fotoğraflarınızın Kalitesini Arttıracak Tavsiyeler

0 Shares

Emlak Fotoğrafçılığında Sınıf Atlatacak Ekipman ve Çekim Tavsiyelerimiz

Emlak Fotoğrafçılığı ve Gayrimenkul Fotoğrafları, bazı öğrenilmesi gereken fotoğraf çekim teknikleri ve Emlak Fotoğrafçılığı için uygun Fotoğraf makinesi/Ekipman kullanıldığında  satışlarınızı arttıracak önemli bir unsurdur. Çünkü ev, işyeri, arsa kiralama ya da satın alma düşüncesiyle yola çıkan biri mutlaka arama motorunun başına geçer. Burada karşısına çıkacak binlerce görselli ilanın arasından sizin ilanınıza takılı kalmasının ve tıklamasının sırrı etkileyici fotoğraf ve videolar olacaktır. Satışı yapılan bir mekan olduğuna göre bu mekanın içinin dışının ve çevresinin en iyi şekilde fotoğraflanıp etkileyici olarak sunulması için işte bilinmesi gerekenler:

Emlak Fotoğrafı İçin En Uygun Fotoğraf Makinesi ve Lens Tavsiyelerimiz

Emlak Fotoğraflarınızın kalitesini arttırmanın en önemli yolu doğru bir fotoğraf makinesi ve uygun lens kullanmaktır. İlanı yayınlanacak bir daire ya da binanın netliği iyi seviyede fotoğraflarını çekmek için orta seviye bir D SLR fotoğraf makinesi yeterlidir. Lens açıları yeterli genişlikte olsa da kompakt makine ya da mobil cihazlar istenilen seviyede netlik ve renk zenginliğini veremezler. Bu sebeble ilk tavsiyemiz APS-C formatlı sensöre sahip bir DSLR fotoğraf makinesi olacaktır.

Canon EOS 250D Body DSLR Fotoğraf Makinesi

Emlak fotoğraflarınız için giriş seviyede bütçenize uygun olacak Canon D SLR fotoğraf makinesi tavsiyemiz Canon EOS 250D.

EOS 250D‘nin 24,1 megapiksel sensörü ve DIGIC 8 görüntü işlemcisi, istediğiniz netlikte ve renk zenginliği yüksek emlak fotoğraflarını yakalamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda ilanınıza eklemek üzere aynı anda 4K kalitesinde yüksek çözünürlüklü videolar da çekmenizi sağlayacaktır. Dahili Wi-fi özelliği ile akıllı telefonunuzla eşleştiğinden çektiğiniz fotoğrafları anında sosyal medyada yayınlamanıza olanak verir.

Emlak Çekimi İçin Geniş Açılı Lens Tavsiyemiz

Emlak Fotoğrafları için geniş açılı lenslerin olmazsa olmaz olduğu bilinir. Ancak ne tip ve ne kadar geniş açılı bir lens emlak çekimleri için uygundur? Burada emlakçı dostlarımızdan bize ilk etapta gelen talep balık gözü denilen en geniş açılı lensler oluyor.Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Çünkü balık gözü lensler özel bir teknikle üretilen bombeli yapıda lenslerdir. Özellikleri ise kenarları bükülmüş yani deforme olmuş fotoğraflar üretmektir. İşte bunun gibi.

Görüldüğü gibi çok güzel efektler veren balıkgözü/fisheye lensler ,manzara fotoğrafları için iyidir.Ancak emlak fotoğrafçılığı için uygun değildir. Evet çekilecek daire ya da işyerinin odaları dar olsa da tüm odanın kadrajımıza sığması için geniş açılı bir lense ihtiyacımız var.Bunun da tabii sınırı olacaktır. Tavsiye ettiğimiz Croplu yani APS-C formatlı kameralar için en uygun geniş açı 10mm’dir. 107 derecelik geniş açı verdiği halde kenar bükülmesinin en az seviyede olmasının nedeni de bu tip geniş açıların üretiminde kullanılan Asferik optik elemanlardır. İşte En uygun geniş açılı lens tavsiyemiz:

Canon EF-S 10-18mm F/4.5-5.6 IS STM Geniş Açı Lens

Faydaları

En dar mekanlarda 10mm 107 derecelik çok geniş bir görüş açı sağlayarak tüm alanı kadrajınıza sığdırır. Aynı zamanda bu kadar geniş açıya ihtiyaç duyulmayacak mekanlarda açıyı 18mm ye kadar daraltabilirsiniz. En geniş açıda bile üzerindeki teknolojik kaplamalar sayesinde kenar bükülmesi en az seviyede olur. Bunun yanında titreşimi engelleme özelliği hem fotoğraf hem videoda işinizi kolaylaştırır. Tabii gerçekçi görüntü ve  netlik sağlar. Canon 250 D ile kullanıldığında emlak fotoğraflarınız için gerekli olan açıyla tüm odaların fotoğraflarını rahatlıkla çekersiniz. Ayrıca binanın dış görüntülerini de gündüz ve gece saatlerinde çekebilirsiniz.

Etkili Emlak Fotoğrafları için Fotoğrafçılık Tekniklerini Uygulayın

Eğer fotoğrafçılık tekniklerine henüz hakim değilseniz ve bir DSLR fotoğraf makinesi ile yeni tanıştıysanız makinenizi Auto modunda değil, P (Program) Modunda kullanın.Çünkü bu modda ISO yani ışık hassasiyeti ayarına ve pozlama telafisine müdahale edebilirsiniz. Özellikle ortamda ışık az ise 800 ISO gibi bir değere çıkarak 1/60 sn enstantanenin altına düşmeden  bulanık fotoğraf çekmekten kurtulursunuz.Işık yeterli ise zaten Canon 250 D gelişmiş ölçüm sistemi ile gereken değeri yakalayacaktır. Ama yine de bazı fotoğrafçılık tekniklerini öğrenip kullanmak fotoğraflarınızın kalitesini yüzde yüz arttıracaktır. Bunun için Fotografium eğitmenleri size Ücretsiz Fotoğraf Eğitimi hazırladı. Aşağıdaki linkten youtube kanalımıza abone olarak hemen öğrenmeye başlayabilirsiniz. İnanın az bir zaman ayırarak çok bilgi elde edeceksiniz.

 

 

Emlak Fotoğrafları İçin Basit Teknik Tüyolar

  • Netliği arttırmanın en büyük sırrı diyaframı mümkün olduğunca kısık kullanmaktır. Yani f:8 ve üstü değerlerle çalışın.Netlikle beraber fotoğrafınızın kontrast ve renk doygunluğu da artacaktır.
  • Kadrajınızı düzeltin.Makinenizi doğru kavrayıp tutarak çizgilerin düz olmasını sağlayın.Bu simetri hissi izleyiciye olumlu yansır. Eğer tavandaki detayları vurgulamak istiyorsanız  yere eğilerek kadrajınızda tavana daha çok yer verin. Yer döşemeleri daha etkileyici ise makinenizi hafif aşağı eğerek çekim yapın.
  • Makinenizin otomatik netlik ayarını doğru yapın.Birçok AF seçeneği vardır.Ama siz sabit bir mekan çektiğiniz için en ideal ayar AF-S (Tek noktalı ) otomatik netleme seçeneği olacaktır.Netlik noktasını da tam merkeze yerleştirirseniz her yer eşit netlikte olacaktır.
  • Bir diğer önemli konuda aydınlatmadır. Günün her saati aynı düzeyde aydınlık olmayacağından flaş kullanmanız gerekir.Ama makinenizin kendi pop up flaşı çoğu zaman gereksiz parlamalara neden olur.Bunun için de şunu deneyin

Tepe Flaşın Gücünü Kullanın

Tepeflaşların en büyük fonksiyonu güçlü ve anlık patlamalarla kuvvetli ışık sağlamalarıdır. Çoğu ışık insan gözü için yeterli gözükse de aslında fotoğraf çekimi için yetersiz kalır. Özellikle pencerelerden kuvvetli gün ışığı alan mekanları fotoğraflarken pozlama dengesi kurmak güçleşir.

İşte böyle karşınıza geniş bir pencere aldığınızda makine en yüksek ışığı hesaba kattığından ortam eşit aydınlıkta fotoğraflanamayacaktır. Bu zorluğu da aşmanız için tavsiyemiz:

Canon Speedlite 470EX-AI Tepe Flaşı

Canon 470 EX tepe flaşı sağa sola ve yukarı aşağı yönlendirilebilen kafası sayesinde bu tip işlerde sorunu çözecektir.Yukarıdaki gibi bir durumda kafayı tavana kaldırıp flaş patlattığınızda ışık tavandan yansıma ile tüm yüzeyi eşit ve doygun bir şekilde aydınlatacaktır.

İşte böylece hem odanız istediğiniz aydınlıkta ve netlikte olacak.Hem de dışarıda gözüken güzel manzarayı müşterinize fotoğraf vasıtasıyla göstermiş olacaksınız. Anlaşılacağı gibi bütçenizi uygun ekipmana yatırmanızı hedefliyoruz.Bunun için size full frame bir makine yerine giriş seviyesi bir DSLR makine tavsiye ettik. Bunun yerine bütçenizi işinize daha büyük katkılar sağlayacak geniş açılı kaliteli bir lens ve güçlü bir tepe flaşı sunuyoruz.

Emlak Fotoğraflarında Dış Çekimleri Asla Atlamayın

Çoğu emlak sitesinde ofis,daire gibi mekanların gereksiz fazla iç mekan oda ayrıntıları bulunurken.Binanın dış görüntüsünün az yada hiç olmadığını görürüz.Halbuki müşterinin ilgilendiği önemli bir konuda satın alacağı mekanın dış görüntüsü ve çevresidir. Bunun için uygun saatlerde ve hava koşullarında binanın dıştan görüntüsünü,binanın girişini fotoğraflamayı ihmal etmeyin.En uygun zamanlar sabah saatleri ve güneş tepede değilken yani öğleden sonralarıdır. Ama yine de gün ışığı camlarda gereksiz parlamalar oluşturabilir.Pencerelerin temiz ve gökyüzünün berraklığını arttırmak için mutlaka C – PL filtre kullanın.

Haida 67mm NanoPro C-POL Filtre

Bir Adım Daha Ötesi Havadan Görüntüleme İle Farkı Katlayın !

Buraya kadar emlak fotoğrafçılığı için tüm gerekli ekipman ve teknik bilgileri verdik.Ama bize yetmez dahası derseniz işte size gökyüzünün kapılarını açıyoruz.Uçuşa hazır olun.

DJI Mavic Air 4K Drone

  • 4K Video Kaydı ve 12MP Fotoğraf
  • 10Km Uçuş Menzili
  • 21 Dakika Uçuş Özelliği
  • 8GB Dahili Hafıza
  • Engel Tanıma Sistemi ile Uçuş Güvenliği
  • Özellikleriyle DJI Mavic Air 4K Drone, havadan kuşbakışı gerçekleştireceğiniz tüm emlak fotoğraf ve videolarınız için idealdir. Kompakt ölçüleriyle beraber sunduğu yatay ve dikey olarak 180 derece çekilen, 25 adet fotoğrafı birleştirerek 32MP çözünürlükte panoramik fotoğraflar ilanlarınızın tıklanma oranını katlayacaktır.

Fotoğraflarınızı Web  Boyutunda Kaydetmeyi Öğrenin

Sizin için hazırladığımız ekipmanlara sahip olup bu teknikleri uyguladığınızda emlak fotoğraflarınızın etkisi kesinlikle artacaktır. Bu kaliteli fotoğraflarınızı kendi sitenize ya da emlak satış sitelerine yüklerken çözünürlüğü direkt düşürürseniz tüm emekler boşa gider.Yapmanız gereken Photoshop ya da benzeri kolay yazılımlarla fotoğraflarınızı Save for Web  yani Web boyutunda küçült  seçeneğini ile kaydetmektir. Bu sayede fotoğraflarınızı 500 KB gibi rahat yüklenecek bir boyuta düşürdüğünüz halde fotoğraflarınızın netlik ve renk kalitesi korunacaktır.

Evet sizler için Emlak fotoğrafçılığı hakkında bilinmesi gereken tüm konuları anlattık. Anlattığımız tüm ekipmanları da tek bir ürün olarak bir araya getirerek işinizi kolaylaştırdık. Fotografium’un size özel olarak hazırladığı Emlak Fotoğrafçılığı İçin Özel Canon Kit‘i 2yıl Resmi Canon Eurasia garantisi ve en uygun Canon fiyatıyla aşağıdaki linke tıklayarak satın alabileceksiniz.

 

 

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x