Dünyanın En Değerli 10 Fotoğrafı

0 Shares

Günümüzde herkes telefon, tablet ya da fotoğraf makinesi satın alarak fotoğraf çekebilme imkanına sahip. O nedenle şimdilerde bu fotoğraflar bundan 30-40 yıl öncesine göre hiç mi hiç umursanmıyor. Bugün kaliteli fotoğraf çekmenin bir sürü alternatif yolu var. Dolayısıyla da bir sürü kaliteli fotoğraf. Yine de fotoğraf bir sanat olmayı sürdürüyor ve bazı fotoğrafların fiyatlarına bakıldığında pahalı bir sanat olduğu da söylenebilir. Örneğin bir fotoğrafa 100.000 dolar verir miydiniz? Peki ya 1 milyon? Huzurlarınızda çeşitli açık artırmalarda satılmış dünyanın en pahalı fotoğrafları.

Billy the Kid – Unknown

10. Billy the Kid (1880) – $2.3 milyon dolar

Dünyanın en pahalı fotoğraflarından biri Batı Amerika’da ününe ün katmış genç haydut Billy the Kid. 21 yaşına gelmeden 20’den fazla insanı öldürmüş olan Billy the Kid’in bu bilinen tek fotoğrafı. Soyguncu ve haydut olarak kısa ama zorlu bir kariyer yaparak tüm ülkede şöhret haline geldi. Birçok filmsever onun yüzünü Young Guns serisiyle tanınan Hollywood starı Emilio Estevez’le özdeşleştirdi. Ama gerçek haydut 1880 yılında kimin tarafından çekildiği bilinmeyen bu fotoğraf sayesinde daima ölümsüz olmayı ve hatırlanmayı başardı. Fotoğraf 2.3 milyon dolara satıldı.

Cindy Sherman – Unknown/153

9. İsimsiz #153 (1985) – $2.7 milyon dolar

Kimileri tarafından bir baş yapıt olarak değerlendirilen bu fotoğraf bir cinayetin hemen sonrasında çekilmişcesine rahatsız edici ama bir o kadar da başarılı.

Fotoğrafçı: Edward Steichen

8. Ayışığı (1904) – $2.9 milyon dolar
Fotoğraf 1904 yılında New York eyaletinde Edward Steichen tarafından çekildi. Bu iyi bilinen ve eşsiz fotoğraf göletin üzerine yerleşmiş ormanı ve ağaçların arasından içeri giren yumuşak ay ışığını konu ediniyor. Fotoğraf meraklıları arasında çok popüler. Sadece ilk renkli fotoğraflardan biri olması değil aynı zamanda geniş kitlelere ulaşan ilk renkli fotoğraf olma özelliğini barındırıyor. Kompozisyon açısından da rakiplerinin yanında saygın yerini koruyor. Sadece 3 kopyası günümüze ulaştı ve 3’ünün de fiyatları çok yüksek. Kopyalardan bir tanesi 2006’da 2.9 milyon dolara alıcı buldu. O dönemde, en yüksek fiyatlı fotoğraftı, Sonrasında başka fotoğraflar daha yüksek fiyatlara alıcı buldu. Diğer kopyaların piyasa değeri henüz belirlenmedi ama bundan çok daha fazla olacağı kesin gibi görünüyor. (Diğer 2 kopya bir müzede bulunuyor.)

Fotoğrafçı: Andreas Gursky

7. Los Angeles (1998) – $2.9 milyon dolar
Bir bilim kurgu filminden fırlamış gibi değil mi? Fotoğraf, ünlü fotoğrafçı Andreas Gursky tarafından çekildi. Şehrin çizgilerinin olağanüstü bir ışıkla birleştiği bu fotoğraf çılgın bir fiyata, 2.9 milyon dolara alıcı buldu.

Fotoğrafçı: Andreas Gursky

6. 99 Cent II, Diptychon (2001) – $3.3 milyon dolar
Listede Gursky’den bir fotoğraf daha var.  Aslında içerisinde bir sürü ürün görselinin olduğu iki fotoğrafla karşı karşıyayız. 3.346.456 dolara açık arttırmayla satılan dünya’nın en pahalı fotoğrafı. Bir süpermarkette çekilen iki fotoğrafın birleşmesinden oluşuyor. Sonradan 2 3 kopya daha satmış ve bunlar da milyon dolara gitmiş.

Fotoğrafçı: Richard Prince

5. İsimsiz (Kovboy)(1989) – $3.4 milyon dolar
Bir başka atı yakalamak için halatını hazırlayan, kim olduğu bilinmeyen bir kovboy, hareket halinde fotoğraflanıyor. Perde arkasında açık ve parlak gökyüzünün düzensiz bulutlarla birleştiği bu fotoğraf Richard Prince’e 3.4 milyon dolar kazandırdı.

Fotoğrafçı: Jeff Wall

4. Ölü Taburda Sohbet (1992) – $3.7 milyon dolar
1946 Kanada doğumlu fotoğrafçı Jeff Wall’un Vancouver’da bir stüdyoda kurguladığı, 1986 Sovyet-Afgan savaşından bir kareyi anlatan fotoğraf: Dead Troops Talk. Christie’s’de yapılan bir açık artırmada 3.666.500$‘a satılarak dünya’nın en pahalı 3. fotoğrafı oldu.

Fotoğrafçı: Gilbert & George

3. (1973) – $3.7 millyon dolar
Gilbert & George tartışılan önemli konuları fotoğraflayarak harika bir kariyer yaptılar. Sothhesby’de açık artırmaya sunulan fotoğraf 3.7 milyon dolara alıcı buldu.

Fotoğrafçı: Cindy Sherman

2. İsimsiz #96 (1981) – $3.9 milyon dolar
Sherman’ın 70’lerdeki sürüklenmiş genç bir kadını canlandırdığı otoportresi 2011 yılında 3.9 milyon dolara alıcı buldu ve en pahalı 2. fotoğraf tahtına oturdu.

Fotoğrafçı: Andreas Gursky

1. Rhein II (1999) – $4.3 milyon dolar

Gursky’nin listedeki 4. Fotoğrafı zirvede bulunuyor. Rhein Nehri’ni kadrajına aldığı bu fotoğraf 2011’de 4.3 milyon dolara satıldı.

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x