DJI RS3 Ve RS3 Pro Tanıtıldı!

0 Shares

DJI RS3 Ve RS3 Pro Fiyat ve Özellikler

DJI RS3 ve RS3 Pro fiyat ve özellikleri tanıtımın ardından hemen araştırılmaya başlandı. DJI Ronin serisi gimbal sabitleyicilerine yeni bir soluk getiren bu iki modeli bir arada tanıttı. Bununla da kalmayıp uzun zamandır beklenen bir yeniliği daha duyurdu. Bu iki yeni model de uzaktan kontroller hepsini tek cihazda yapılmasını sağlayan kablosuz video aktarım çözümü olan DJI Transmission‘ı kullanabiliyor. Hem de benzerlerinden açık ara farkla 6,08 km’ye kadar çalışma mesafesi vadediyor. DJI RS3 incelemeleri de bunu doğruluyor. Aslında bu  modellere eklenecek olan yeni özelliklerin ilk sinyalini DJI Ronin 4D vermişti. Nitekim yeni modeller 4D ‘de olduğu gibi sadece bir gimbal değil video çalışmaları için profesyonellerin iş akışını hızlandırmak ve geliştirmek üzere kurgulanmış ürünler olarak karşımıza çıkıyor.

djı rs3 ve rs3 pro tanıtıldı

DJI RS3 PRO İnceleme

DJI RS3 Pro inceleme altına alındığında iki model arasında en çarpıcı özelliklere sahip olanı.Adından da anlaşılacağı gibi, profesyonellerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak daha fazla donanımsal özellik, daha arttırılmış taşıma kapasitesi ve DJI Lidar Mesafe Bulucu (RS) adı verilen uzak mesafelerden veri aktarımı ile daha profesyonel bir versiyon olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle cihazın görünüşüne baktığımızda aslında gövde yapısıyla Ronin 2’ye benzediğini fark edersiniz. Çünkü tek parça yani eklemsiz karbon fiber malzemeden üretilmiş. Böylece daha hafif ve daha güçlü bir yapıda. Bu kolların biraz daha genişletilmiş olmasının bir nedeni daha var. Profesyonel kameralar ile uyumlu olmasını hedeflemişler. Sony FX6, Canon C70 serisi ve RED Komodo gibi sinema kameraları ve cine lensler ile kullanılabilmesi için revize edilmiş gibi gözüküyor. Nitekim kendisi 1.5 kg hafif olmasına rağmen 4.5 kg taşıma kapasitesine sahip olması da bunu doğruluyor.

DJI RS3 Pro İnceleme

DJI RS3 Pro Özellikler

 • DJI RS 3 Pro’ nun en çarpıcı özelliği  Ronin 4D modelinde ortayaçıkan LiDAR odaklama teknolojisini kullanması. Elde çekim yaparken netlemeyi kolaylaştırmak için geliştirilen LiDAR Mesafe Bulucu (RS) özelliğini 14 metrelik kapalı bir alan içinde 43.200 menzil noktası ile kullanabilirsiniz.
 • Hızlı çalışma imkanını sağlayan en önemli özelliği ise otomatik eksen kilitleri olmuş. Gimbal kapalıyken güç düğmesine basılı tuttuğunuzda hem açılıyor hem de tüm eksen kilitleri otomatik olarak açılıyor. Yani 2 sn gibi kısa bir sürede yeniden çekime hazır hale gelebiliyor.
 • Bir diğer göze çarpan özelliği DJI RS3 Pro OLED ekranın büyütülmüş olması. Yeni 1.8 inç OLED  renkli dokunmatik ekran, eski versiyonlara göre %28 daha büyük bir ekran sağlıyor. Aynı zamanda dokunmatik olduğundan çekim durumunu kontrol etmek ve takip edilen nesnelerinizi kadraja sığdırmanızı kolaylaştırıyor. Bu aynı zamanda mobil uygulamaya gerek kalmadan çoğu işlemi gimbal üzerinden yapabilmek manasına geliyor.
 • RS3 Pro yenilenmiş stabilizasyon algoritmasıyla  RS 2’ye göre %20 daha fazla stabilite sağlar. Bu sayede alt açılı çekimleri veya yüksek çalışma alanından hızlıca alt açılara düşebilmeyi çokm kolay hale getiriyor.
 • Yepyeni bir pile de sahip. 12 saate kadar pil ömrü var. RS 3 Pro ve RS 3’ün her ikisi de 18 watt’ta PD hızlı şarj olabiliyor.  Pil bağımsız olarak dışarıda hatta kullanım sırasında bile şarj edilebiliyor.Bu da kesintisiz çalışmasına demek.

DJI RS3 pro Öne ÇIkan Özellikler

İşte bunlar yeni DJI RS3 Pro modelinin en önemli yenilikleri. Bir de RS3 modeline bakalım.

DJI RS3 Combo Fiyat ve Özellikler

DJI RS3 aslında RS3 pro modeline göre daha giriş seviyesinde olmasına rağmen çoğu yeni özelliklerini de paylaşıyor. Bu yeni model de otomatikeksen kilitleme sistemine, uyku moduna, Bluetooth Deklanşör Düğmesi desteğine ve 1.8 inç OLED tam renkli dokunmatik ekrana sahip. Djı RS3 fiyat ve özellikler açısından bir alt konuma yerleşiyor. Bunun en önemli nedeni kendi ağırlığının 1.3 kg, taşıma kapasitesinin de 3kg olması. Bu özelliği de yeni nesil aynasız hibrit kameralar için geliştirildiğinin göstergesi.

DJI RS3 Özellikler

DJI RS3 Öne Çıkan Özellikler

 • Taşıma kapasitesi: 6,6 lb / 3 kg
 • Eksen sayısı: 3 eksenli
 • Pil Ömrü: 12 saat
 • Ekran: 1,8 inç dokunmatik OLED
 • Kablosuz Denklanşör Kontrolü: Çift Modlu Bluetooth
 • Entegre Kontroller: İnce ayar düğmesi, gimbal modu anahtarı, FPV modu
 • Akıllı telefonda izleme

Bunlar da DJI RS3 modelinin en güzel özellikleri olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak da gelişmiş yeni bir cihaz ve teknolojik gelişmeden bahsedelim. DJI Transmission yani yeni iletim teknolojisi.

DJI Transmission Nedir? Ne İşe Yarar?

DJI Transmission, DJI tarafından geliştirilen ilk  kablosuz video aktarım ve kontrol çözümüdür. İlk kez Ronin 4D modelinde karşımıza çıkan bu gelişmiş video iletim teknolojisi yeni nesil tüm Ronin serisinde gelişerek karşımıza çıkacaktır. Bu yeni sistem video aktarımı, izlemeyi, kontrollleri ve kaydı birleştirir ve hepsini tek bir cihazda toplar. Bu iletim teknolojisi ultra düşük gecikme ile 3,78 mil / 6,08 km’ye kadar iletim mesafesi sunuyor. Bunun anlamı aslında şudur. Daha önce kullanılan klasik Wi fi aktarım teknolojisine göre çok daha fazla mesafeden daha hızlı aktarım vadediyor.

DJI Transmission Nedir?

DJI bu yeni teknoloji için geliştirdiği 7 inç  yüksek parkalklıklı uzaktan kontrol monitörü de geliştirdi. Bu monitör herhangi bir video kablo bağlantısına ihtiyaç duyulmadan çalışan entegre bir alıcı içerir.  Cihaz, birden fazla alıcıya sahip bir vericiyi ve iki iletim modunu destekliyor.. Kontrol moduna alındığında , aynı anda iki alıcıdan izleme gerçekleştirilebilirken, gimbal ve kamera da uzaktan kontrol edilebiliyor. Büyük prodüksiyonlarda çok fazla kamera kullanımı gerektiğinde sınırsız sayıda alıcının kullanılmasına izin veren yayın modu da kullanılabiliyor. Bu modu kullandığınızda 10 ve daha üstü vericiyle aynı anda çalışabilirsiniz. 

DJI Transmission özellikler

İşte bu iki yeni  DJI RS3 ve RS 3 pro modelleri vadettikleri yenilikler ile tanıtıldı. Ayrıca yeni video aktarım teknolojileri de test edilmeye başladı. Türkiye’ de yakın bir zamanda satışta olmasını beklediğimiz bu yeni DJI modellerinin fiyatlarını ve tüm özelliklerini buradan takip edebilirsiniz.

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x