DJI Matrice 600 İncelemesi ve Teknik Özellikleri

0 Shares

DJI Matrice 600 teknik özellikleri ve fiyatı itibariyle drone pazarının en büyük üreticisi olan DJI firması gelmiş geçmiş en güçlü drone’unu DJI Matrice 600‘ü üretti. Bu yazıda neler bulacaksınız? DJI Matrice 600’ün incelemesi, teknik özellikleri, fiyatı ve yazının sonunda indirebileceğiniz bir kullanım kılavuzu olacak.

satin-alma

DJI endüstriyel ve profesyonel kullanıma yönelik ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Bu doğrultuda tamamen profesyonelleri hedef alan DJI Matrice 600 geçtiğimiz aylarda Las Vegas’ta her yıl düzenlenen NAB fuarında tanıtıldı. Sony, Canon, Nikon, Black Magic ve RED gibi kamera üreticilerinin profesyonel kameralarıyla tam uyumlu olan DJI Ronin MX’in kullanılabildiği DJI M600 LightBridge 2 standardına sahip, 5 kilometrelik bir menzili var, 6 kg’a kadar ağırlık taşıyabiliyor ve 60fps 1080p görüntüyü kablosuz olarak aktarabiliyor.

DJI Matrice 600 6 pervaneli bir multikopter ve bünyesinde her pervane için bir batarya bulunuyor. M600 DJI’ın 4K RAW video çekebilen, Micro 3/4 lenslerin kullanılabildiği son teknoloji Zenmuse gimballeri ve kameralarıyla uyumlu. Örneğin, Zenmuse X5 takılmış bir DJI Matrice 600 35 dakika boyunca havada kalabiliyor. Uçuş süreleri elbette Ronin MX’e takılmış kameraların ağırlığına göre değişiyor. Örneğin, Ronin MX’e RED gibi 2.5 kiloluk bir kamera takıldığında Matrice 600 16 dakika boyunca havada kalabiliyor.

matrice600

DJI, Matrice 600’de yeni uçuş kontrol sistemi A3‘ü kullandı ve kullanıcıların halihazırdaki sistemi A3 Pro olarak yükseltebilmeleri için de seçenek sundu. Pro versiyonunda ekstra olarak 3 adet GPS modülü daha ekleyebiliyorsunuz. Bu modüller DJI’ın Real-Time Kinematic teknolojisiyle (Bu teknoloji de bir başka opsiyon olarak sunuluyor.) birleşince santimetre bazında mükemmel bir konumlandırma imkanı sağlıyor. Bu teknolojiyle birlikte, DJI Matrice 600 bir sahneyi bazen defalarca çekmesi gereken bir film yönetmeninin oluşturduğu rotayı çok minik sapmalarla takip edebiliyor ve bu da elbette yönetmenlerin işini büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Ayrıca A3 Pro’ya yükselttiğinizde verilerin aktarım hızı çok daha hızlı noktalara ulaşıyor.

DJI M600’de LightBridge 2 teknolojisi kullanılmış. Peki nedir bu LightBridge teknolojisi? LightBridge teknolojisi, drone’un kilometrelerce uzaklıktan yüksek kalitede videoların canlı aktarımına imkan sağlayan bir teknoloji. Bu özellik DJI GO uygulamasıyla kullanılabiliyor. Ayrıca, DJI GO uygulaması üzerinden Zenmuse X serisi kameraları da kontrol edebiliyorsunuz.

Menzil

Boş bir alanda karşısında herhangi bir engel bulunmayan şartlarda DJI M600 5 kilometrelik bir menzile sahip.

çekim alanı

Uçuş Süresi

  • DJI Zenmuse XT ile kullanıldığında  37 dakika.
  • DJI Zenmuse X5 ile kullanıldığında 35 dakika.
  • DJI Zenmuse + Sony A7 ile kullanıldığında 30 dakika.
  • Ronin MX + RED kamera ile kullanıldığında 18 dakika.

uçuş süresi

DJI Matrice Batarya

DJI Matrice 600‘de tam olarak 6 adet DJI TB47 batarya bulunuyor. DJI Inspire için üretilen DJI TB48 bataryalar da kullanılabiliyor.

batarya

youtube-abone

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x