Dijital Kameraların Başlangıç Öyküsü

0 Shares

Bu 5 “dijital” kamerayı görünce, bugün kullandıklarımız size “uzay mekiği” gibi gelecek!

Dijital kameralar bugüne ulaşana dek 35 yıllık bir gelişim aşamasından geçtiler ve gelişmeye devam ediyorlar. 1975’de bir “elektronik kamera” üretmek üzere görevlendirilen Eastman Kodak mühendisi, bugünkü dijital fotoğrafçılığın temellerini atmıştı.

Dünyanın ilk dijital kamerası, 1975’de Eastman Kodak çalışanı Steven Sasson tarafından geliştirilmişti. Resimleri CCD ile yakalayan cihaz, 100×100 çözünürlüğünde siyah beyaz görüntüler kaydedebiliyordu. Makine, yakaladığı görüntüyü ise bir kasete yazıyordu. Bu analog süreç, yaklaşık 23 saniye sürüyordu. Cihazın ağırlığı yaklaşık 3.6 kg idi ve bir ekmek kızartma makinesi büyüklüğündeydi.

Şimdi ise kameralar adeta her yerdeler. İşte ilk dijital kameralar:

“Still Video Kamera”lar ilk gerçek dijital kameralar için önemli bir adımdı.

 

 

Sony_Mavica_1981_prototype_CP+_2011

Bu tür kameralar, standart dijital kameraların selefi sayılıyor. 1981’de ortaya çıkan ilk Sony Mavica (manyetik video kamerası), SLR biçiminde sunuluyordu ve değiştirilebilir lenslere sahipti. Cihaz, 570×490 çözünürlüğündeki NTSC sinyaline dönüştürüyordu ve bunları “Mavipacks” adı verilen manyetik disketlerde saklıyordu.

 

 

pic_02

 

Dünyanın ilk dijital kamearası Fujix DS-1P

Filmleriyle tanınan Fujix, 1988’de dünyanın ilk tüketiciye yönelik dijital kamerasını üretti. 400 kilopiksel CCD sensörüne sahip cihaz, dosyaları çıkartılabilir bellek kartlarında saklayabiliyordu. Fotoğrafı yakalamadan depolamaya ve bilgisayarda kullanmaya, tüm işlem dijitaldi. Avrupada ve ABD’de satılmayan, Japonya’da piyasaya sürülen cihazın ömrü oldukça kısa oldu.

 

 

Image117

Dycam Model 1 ise satın alabileceğiniz ilk dijital kameraydı.

1990’da Dycam’ın piyasaya sürdüğü kamerayı satın almanız çok daha mümkündü. Logitech Fotoman olarak da tanınan cihaz, 320×480 çözünürlüğünde 8bit gri fotoğraflar yakalayabiliyordu. Cihazın arkasında herhangi bir LCD ekranı yoktu ve fotoğrafı klasik yolla çekiyordunuz.

 

d1

 

Nikon D1 çok şeyi değiştirdi.

Kamera endüstrisinin önemli bir ismi tarafından üretilen Nikon D1, bu özellliğiyle dünyanın ilk dijital SLR’si idi. 1999’da piyasaya sürülen D1, CCD sensörü ile 2.74MP’lik görüntüler yakalayabiliyordu ve F serisi lenslerle uyumlu idi. Cihaz yüksek hassasiyeti, iyi SNR değeri ile övgü toplamıştı.

 

Fehmi Murat KAYA

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x