Dijital Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

0 Shares

Dijital fotoğraf makineleri (DSLR) üst düzey kameralar olmalarının yanında, genel olarak pahalı ürünlerdir. DSLR kameraları gerek hobi gerekse profesyonel fotoğrafçılıkta kullanabilirsiniz.

İlk araştırmalarınızda bu pazarın bir çok farklı çeşit ve özellikte kameralarla dolu olduğunu fark edeceksiniz . Onlarca hatta yüzlerce ürün karşısında fotoğraf makinesi almak sizi yıldırabilir.

Ve bu yazımızda size istediğiniz özelliklerde nasıl bir kamera seçmeniz gerektiğini-tabi seviyenizi de göz önüne alarak-  anlatacağız.

Dijital-Fotoğraf-makinesi

Ne tür fotoğraflar çekmekten hoşlanırsınız?

Eğer bir DSLR kamerayı, bir kaç kelimeyle anlatmamız gerekirse; ?çok yönlü? olması diyebiliriz. Bu aletlerin sayısız özellikleri vardır ki bu özellikler önemine göre ürün fiyatını uçurur.

– Eğer doğa ve deniz manzarası fotoğrafı çekmekten hoşlanıyorsanız geniş açılı bir kamera seçmeniz gerekir. Aynı zamanda kaliteli bir tripoda, polarize filtreye ihtiyacınız olacaktır.

– Buna karşılık makro çekimlere merakınız varsa standart bir kamera (aşırı hızla çekime gerek yok)nın yanında bir makro lense ihtiyacınız olacaktır.

Aksiyon fotoğrafları içinse hızlı bir kameraya ihtiyacınız olacaktır. Bu tür kameraların özellikle hızlı fokus yapıp yapmadığına bakın çünkü bu şekilde kamera hiç bir şekilde titreme yapmaz, fotoğrafta duraksama olmaz ve iyi çekilmiş bir fotoğrafa sahip olursunuz.

Spor fotoğrafçılığında aslında aksiyon fotoğrafçılıktan pek farklı bir özellik aramıyoruz ancak tele lensler kullanacağınız temel lenslerden biri olacaktır. Bunun haricinde kameranızın saniyede 8 civarında resim çekebilme özelliğine sahip olmasına dikkat edin.

– Gece fotoğrafçılığında manzara fotoğrafçılığının bir alt dalı gibidir. Gece fotoğrafçılığı için  az ışıkta az noise (parazitlenme) yapan bir kameraya ihtiyacınız olacak. Noise?un olabildiğince az olması lazım ki resimleriniz iyi olsun.

– Portre: Bu alanda hızlı bir kameraya ihtiyacanız yok. En önemli ihtiyacınız prime lenslerdir.

– Şunu da belirtmemiz lazım. Bir kamera alırken kameranın kendisi haricinde lens,tripod,ışıklandırma setleri vs gibi ek aletlere ihtiyacınız olacaktır.

İhtiyaçlarınızın Listesini Yapın

DSLR kamera ve ürünlerini satın almaya karar verirken bir liste çıkarın. Liste dışına çıkmamaya çalışın, kafanız karışabilir.

Markayı Seçmek

Dijital Fotoğraf Makinesi alırken nelere dikkat etmeli

Eğer alacağınız kameranızın amacı arkadaşlarınıza hava atmak ise bu durumda kameranızın markası pek ehemmiyet taşımaz. Herhangi bir mağazaya gitmeden önce gerek internetteki forumlar ve sitelerden gerekse kitaplardan ön çalışmanızı yapın.

Rahatlığa Önem Verin

Göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalardan birisi kameranızın elinize nasıl oturduğu ve kamera üzerindeki tuşlara rahat basıp basamadığınızdır. Önemli DSLR markalarından bazıları: Canon, Nikon, Pentax, Olympus, Sony, ve Sigma..

Göreceksiniz ki markaların temelde birbirleri arasında pek fark yoktur. Hatta farklı kamera modellerinin tüm özellikleri aynı bile olabilir.

Uzun Süreli Bir Yatırım Yapın

Kompakt kameralarda markadan markaya atlamak kolaydır. Ancak bir DSLR?de sadece kamera (body) almazsınız, lens ve diğer pahalı aksesuarları da bazı durumlarda almak zorunda kalabilirsiniz.

O yüzden aklınıza en son gelecek şey kısa sürede marka değiştirmek olsun. Birçok amatör fotoğrafçı sektörün en ünlü markaları Nikon ve Canon arasında ikilemde kalırlar.

Eğer markalar arasındaki güç farkının ne işinize yarayacağını sorarsanız bunun sebebi yapacağınız külfetli yatırımdır.

Özetlememiz gerekirse kameralar arasında ciddi bir fark bulunmamaktadır. Ancak tavsiye edilen piyasadan kolay kolay silinmeyecek bir marka almanız (Olympus ve Kodak markaları en güzel ama acı örnektir). Akla gelen ilk markalar ise Canon, Nikon ve üçüncü olarak Sony. Sony bu alanda diğer firmalara göre yeni olduğundan her istediğiniz şeyi bulamayabilirsiniz ancak hızlı bir şekilde bu sektörde gelişmekte.

Dijital Fotoğraf Makinesi seçimi

Özet:

Yukarıda anlattığımız bir çok özellikten sonra bir DSLR?de şu temel özelliklere göz atmayı unutmayın!

Çözünürlük: Sensor boyutlarının büyük olmasına özen gösterin, çünkü ne kadar büyükse o kadar iyi kalitede resimler çekersiniz.

Video Modu: Bu alanda kendini geliştirmiş birkaç firma göze çarpıyor(öncelikle Canon ve Nikon).

Stabilizasyon(Denge): Bu özellikle çekimlerinizi tripodsuz rahat bir şekilde çekebilirsiniz.

Diğer:  Diğer belirli özellikler ise ışık ölçer, odak noktaları, autofocus vs.

Kendinize uygun bir kamera almak sabır ve büyük ihtimalle mağazaya birkaç kez gitmeyi gerektirebilir.

Bununla birlikte en iyi kamera yanınızda taşıdığınız kameradır. Bu şu anlama gelir: Yeni bir kamera modelini beklerken daha iyi özellikte bir kameraya sahip olabilirsiniz ancak bu geçen zamanda bir çok fotoğraf çekiminden de mahrum olursunuz.

alıntı: http://dslrtutorials.com/how-to-choose-your-first-dslr-camera/

Çeviri: Talha Şamil ÇAKIR

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x