Diane Arbus Portfolyosu: Ötekilerin Aynası

0 Shares

Diane Arbus Portfolyosu: 1923 yılında New York’ta varlıklı bir Yahudi ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta ailesinin mağazasında çalışmaya başladı. Ailesine karşı çıkarak 18 yaşında Allan Arbus’la evlendi.  Kocasıyla birlikte moda fotoğrafları çekerek başladığı kariyerine daha sonra bağımsız olarak devam etti. Arbus, depresif bir hayat yaşadı. Çocukluğuyla ilgili zor dönemlerini;  “Her türlü zorlayıcı koşuldan muaf olarak büyüdüm. Acı çektiğim şeylerden biri de hiçbir zaman güç koşulları hissetmemiş olmak ve gerçek dışı gelen bir ortamda yetişmiş olmaktı.” diyerek anlattı.

Arbus, kariyeri boyunca toplum tarafından dışlanan, “öteki” olarak görülen insanları fotoğrafladı. Onların dünyasını yansıtabilmek için onlarla iç içe yaşadı. Bazen takip edip, bazen evlerine kadar girdi. Akıl hastanelerinde, huzur evlerinde, ucuz otel odalarında kendisine modeller aradı. Fiziksel/zihinsel engellileri, devleri, cüceleri, travestileri, fahişeleri model olarak kullandı. Bu yüzden adı Freak Photographer (Ucube Fotoğrafçısı) olarak anıldı. Kendisini içsel olarak “tuhaf” hissettiğini söyleyen Arbus, hayatı boyunca tuhaf insanlarla ilgilenişinin sebebini ise “Ucubeler en çok fotoğrafladığım kişiler olmuştur çünkü ilk fotoğrafını çektiğim şeyler onlardı ve benim için muhteşem bir heyecan kaynağı olmuşlardı. Onlara tapardım. Hala da bazılarına tapıyorum. En yakın arkadaşlarım onlar demiyorum ama bana utanç, korku ve hayranlık karışımı bir duygu verirlerdi. Bir çok insan yaşarken travmatik bir tecrübe yaşayacaklarına dair ödleri kopar. Ucubeler kendi travmaları ile doğduklarından hayattaki sınavlarını zaten geçmişlerdir. Onlar aristokratlardır.” sözleriyle anlattı.

Arbus, 1971 yılında 48 yaşındayken aşırı dozda uyku ilacı alıp bileklerini keserek yaşamına son verdi. Ölümünden sonrasında da adından çokça söz ettiren sanatçının hayatı 2006 yılında “Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus” ismiyle beyaz perdeye uyarlandı.

[aesop_gallery id=”39469″ revealfx=”inplace”]

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x