David Bastianoni | En İyi Düğün Portrelerini Çekmek İçin Fotoğraf Makinesi Üzerinde Çalışmak

0 Shares

Düğün fotoğrafçısı David Bastianoni’nin işinin büyük bir parçası, gelin ve damadın portre fotoğraflarını çekmek. Burada mükemmel portreler çekmek için yaptığı ekipman ayarlarına dair tavsiyelerini paylaşıyor.

Yüzlere Odaklanmak
Hayatlarının en unutulmaz gününde çiftin neşesini ve duygularını yansıtmak, düğün fotoğrafçılığının en önemli unsurudur; böylece çift hayatlarının geri kalanında bu günü tekrar tekrar yaşayabilirler. David için işin anahtarı, α7 III’ündeki Kesintisiz Netleme modu.

David, “Hep Kesintisiz Netleme modunu kullanıyorum,” diyor. “Ayrıca hareketleri, mesela gelin veya damadın yürüyüşünü çekmeye çalışıyorsam takip modunu da kullanıyorum. Portrelerde nesnenin gözlerini hassasiyetle netlemek için Eye AF kullanıyorum, bu sayede hiçbir fotoğrafı kaçırmıyorum ve tüm portrelerim nesnenin gözlerine netlenmiş oluyor.”

David için bir başka önemli ayar da Yüz Algılama ve Kaydetme ayarı. “Günün başında, Yüz Kaydetme işlevini kullanarak gelin ve damadın basit portrelerini çekiyorum,” diye açıklıyor. “Bu özellik o kadar güzel ki fotoğraf makinesi sahnede birkaç yüz algıladığında, eğer fotoğraftalarsa otomatik olarak gelin veya damadın yüzünü netliyor. Öncelik bile ayarlayabiliyorum, örneğin gelinin yüzüne damadın yüzüne kıyasla öncelik verebiliyorum; çok kullanışlı!”

Fotoğraf Makinesi Kurulumu ve Lensler
Düğün günleri çok çabuk geçtiğinden, David’in her zaman hazır ve tetikte olması, çekim yapmayı beklemesi çok önemli. “Düğün gününde yanımda iki adet α7 III fotoğraf makinesi oluyor; biri bir yanımda, diğeri öbür yanımda,” diye açıklıyor. “Ayarlarımı kaydedebilmek ve SD kart kullanarak kolayca başka bir fotoğraf makinesine aktarabilmek çok hoşuma gidiyor. Böylece iki fotoğraf makinemin kurulumu da her zaman aynı oluyor; hangi fotoğraf makinemi elime alırsam alayım tüm ayarlar, tüm özel düğmeler, her şey aynı.”

Dinamik Aralık Kullanımı
Işık her zaman çok iyi olmadığı için düğün çekimi bazen zor olabilir, bazen düşük ışıkta çekim yaparsanız ve bazen de çok aydınlık olabilir. David, “Işık nasıl olursa olsun, aşırı pozlama yapmadan gelinlikteki tüm ayrıntıları korumam gerekiyor,” diyor. “Sony α7 III’ün dinamik aralığı sayesinde bunların hiçbiri sorun değil. Kullandığım numaralardan biri, gelinlikteki vurgu ayrıntılarını koruduğumdan emin olmak için görüntünün pozlamasını hafifçe düşürmek, sonra post prodüksiyonda gölgelerin parlaklığını artırıp ayrıntıları tekrar ekleyebiliyorum.”

David bir Sony Europe Görüntüleme Marka Elçisi; diğer çalışmalarına www.sony.com.tr/alphauniverse adresinden ulaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x