Daha Sinematik Drone Videoları için 8 İpucu

0 Shares

Bildiğiniz gibi droneların üzerinde bulunan kameraların sensörleri oldukça küçük. Sensörlerinin ve diğer tüm elementlerin küçük olması sebebiyle bu tür kameraların görüntü kaliteleri ve dinamik aralıkları bu bağlamda düşük kalıyor.  Özellikle yüksek ışık kontrastının bulunduğu öğlen vakitleri, başarısız drone videolarına yol açıyor.

1- Günün Doğru Saatinde Çekim

Drone videolarınızın daha sinematik ve güzel görünmesini istiyorsanız ışık kontrastının daha düşük olduğu güneşin doğuş yada batış saatlerini tercih etmelisiniz. Günün doğduğu yada battığı bu saatler, patlama yada aşırı karanlık alanlar olmadan daha dengeli drone videoları oluşturmanıza olanak sağlar. Ayrıca bu saatlerde yaptığınız çekimlerde ortamın dokusu daha belirgin ve renkli olacaktır.

2- ND Filtre Kullanımı

Nd filtre kamera için güneş gözlüğüdür. Peki kameramızın neden bir güneş gözlüğüne ihtiyacı var? Çoğu drone kamerası sabit diyafram değerine sahiptir. Yani diyafram değeri değiştirilemez. Bu kapsamda ışık kontrolü iso ve shutter değerinin değişimiyle gerçekleştirilir.  Yoğun ışığın bulunduğu gündüz saatlerinde ışığı dengelemek adına çoğu kullanıcı shutter değerini hızlandırır. Evet bu yöntem pozlamanızı dengelemenize olanak sağlar fakat beraberinde bir çok sorun meydana getirir. Örneğin bu sorunlardan biri motion blur etkisinin yok olmasıdır. Motion blur, hareketin oluşturduğu bulanıklık efektidir. Bu efekt gözün gördüğüne çok yakın bir etki sunmaktadır. Bu etkinin yok olması sinematik ve gerçekçi görüntü oluşturmanıza engel olur.

Yüksek shutter kullanımının getirdiği ikinci sorun ise micro jitter dediğimiz titreşim problemidir. Yüksek hızlı shutter kullanımı, drone’da oluşan çok küçük titreşimlerin bile görüntüye etki etmesine sebep olur.

Peki drone kameralarında diyafram yoksa shutter değerini nasıl 1\50 gibi normal düzeylere çekeriz? Bunu sağlamanın tek yolu nd filtre kullanmaktır. Nd filtre kameramız için diyafram görevini üstlenir ve çok yüksek ışıklı alanların ışığının bir kısmını soğurarak daha dengeli shutter değeri kullanmamıza olanak sağlar. Böylelikle gözün gördüğüne yakın motion blur efektini elde ederken mikro jitter dediğimiz titreşim probleminden de kurtulmuş oluruz.

3- Yumuşak ve Yavaş Hareket

Daha sinematik drone videoları oluşturmak için bir diğer unsur yavaş harekettir. Çoğu drone kullanıcısının yaptığı en büyük hata drone’u hızlı kullanmaktır. Bu derece hızlı drone kullanımı çoğu durumda sinematik etkiyi ve görselle verilmek istenen duyguyu öldürür. Benim kanaatim drone ile yapılan tüm hareketin yavaş ve dengeli olması yönünde. Hareketi yavaş gerçekleştirdiğinizde hem duygu yoğunluğu fazla hem de daha sinematik görüntüler elde edersiniz.

Leigh Miller | www.leighmiller.ca

 

4- Renk Düzenleme

Videomuzun başında da bahsettiğimiz gibi drone kameraları küçük senörlere sahiptir; bu sebeple dinamik aralıkları ve derinlikleri oldukça düşüktür. Siz ne kadar doğru saatte çekim yaparsanız yapın renkler tam istediğiniz gibi olmayabilir. Bu sebeple drone ile çekilen videoları renk düzenleme işleminden geçirmelisiniz. Renk düzenleme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için droneların çekim seçenekleri arasında bulunan flat resim profillerini tercih etmelisiniz. Dji’ın dronelarında d-log olarak geçen bu resim profili kontrastı ve saturasyonu düşük görüntü elde etmenize olanak sağlar böylelikle videonun renkleriyle daha rahat oynayabilirsiniz.

Eğer renk düzenleme yapacak vaktiniz ve bilginiz yok ise log ve flat resim profilleri yerine Cine like D, true color gibi drone yazılımının renk profillerini kullanabilirsiniz. Ayrıca çoğu drone, üzerinden kontrast, doygunluk, keskinlik gibi ayarları kontrol etmenize imkan veren özelliğe de sahiptir. Bulunduğunuz ortamın ışık ve renk koşullarına göre bu ayarlarla oynayarak daha sinematik görüntüler elde edebilirisiniz.

5- Sinematik Crop Bar

Daha sinematik drone videoları elde etmek için bir çok drone kullanıcısı sinematik bar yada sinematik crop diye adlandırılan siyah barları kullanırlar. Kurgu yazılımı sayesinde çok kolaylıkla eklenebilen ve videonun altına, üstüne yerleştirilen bu siyah barlar daha sinematik bir etkiye yol açar. Peki neden bu iki siyah kalın çizgi videolarımızın daha sinematic görünmesini sağlar? Bunun sebebi sinema filmlerinin ölçeğinde yatar.

Genelde sinema filmleri 2.39\1 ölçeğinde çekilir. Sinema perdesine uygun olan bu anamoprhic çerçeve oranı maalesef dronelarımızda bulunmaz. Dronelar genellikle 16:9 çerçeve oranına sahiptir. bu çerçeve oranını değiştirmek ve 2.39\1 olan sinema ölçeğine yaklaştırmak için sinematic bar kullanılır ve görüntü üstten ve alttan daraltılır. İzleyici ise bu çerçeve oranını görüp sinemada bir görüntü izliyormuş izlemine kapılır ve görüntüyü daha sinematik görmeye başlar. İşte tam bu sebeple daha sinematik görüntüler için sinematik crop barları kullanırız.

6- Dijital Zoom

Zoom hareketi dramatic duygusal efekt vermenin en kolay yoludur. Çok yavaş zoom in yada zoom out yaparak zaten hareketli olan drone görüntüsünün üstüne bir hareket daha eklemiş ve görüntüyü daha dramatic hale getirmiş olursunuz. Droneların çoğunda optik zoom özelliği bulunmaz bu sebeple zoom hareketini kurgu programı üzerinden dijital olarak gerçekleştirmelisiniz.

Tabii bu zoom hareketini çok fazla yaparsanız görüntüde bozulmalar oluşur. Bu sebeple siz kurgu programı üzerinden dijital zoom eklerken maksimum 2x yada 3x uzunluğunda zoom harekti yapın ve bu hareketi oldukça dengeli ve yavaş bir şekilde ayarlayın.

7- Polarize Filtre Kullanımı

Daha sinematik daha kaliteli drone görüntüleri için özellikle gündüz vakti yaptığınız çekimlerde mutlaka polarize filtre kullanın.

Polarize filtre ise yapısı sebebiyle yansımayla oluşan ışık dalgalarının sensöre ulaşmasına engel olur. Böylelikle havadaki su buharına çarpıp kırılan ışık yansımalarının önüne geçerek daha sinematik daha doygun bir görüntü elde etmemizi sağlar.

Sinematik video oluşturma rehberimizin sonuna geldik. Bu yazıda belirtilen ipuçlarının uygulanışını görmek istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak ”Sinematik Drone Videoları Oluşturma Rehberi” videomuzu izleyebilirsiniz.

 

Ömer Faruk Yayla

Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü mezunu. Fotografium, dijital içerik üreticisi.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim Fotoğrafçı

En iyisi işi profesyonel bir pilota emanet etmektir

1
0
Would love your thoughts, please comment.x