Çocuk Fotoğrafı Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 Shares

İyi çekilmiş bir çocuk fotoğrafı, bakan kişiyi kolayca etkisi altına alır. Onların masumiyeti, saflığı fotoğraflarınızdaki duyguyu pekiştirecektir. Nasıl iyi çocuk fotoğrafı çekilebildiğini öğrenmek ise size portfolyonuzun en özel fotoğraflarını çekebilmeyi sağlar.

çocuk fotoğraf makinesi

ONLARIN SEVİYELERİNE İN

Eğer bu makaleden kompozisyon oluşturma hakkında öğreneceğiniz bir şey  varsa o da çocukların fotoğraflarını çekerken onların seviyesine inmek için çabalamanız gerektiğidir. Fotoğraf çekiminde siz ayakta durup kamerayı onlara doğru aşağı eğmek daha güçsüz bir kompozisyona neden olacaktır. Ne zaman siz onların seviyelerine inip gözlerinin içine bakarsanız o zaman çekiminiz bir fotoğrafa dönüşecektir. Bu demektir ki biraz aşağı eğilmelisiniz. Eğer isterseniz tamamen yere uzanmanızda da sakınca yok. Hiç olmazsa diz çökün, emin olun çekimleriniz bu şekilde çok daha güçlü hale gelecektir.

çocuk hayvan

KONSEPTE UYGUN GİYDİRİN

Biliriz ki çocukların güzel giysiler içinde olduğu fotoğraflar her zaman bir adım öndedir. İnsanların özellikle de ailelerin onlara bayılacağını garanti edebiliriz. Şimdi bunu cepte kabul edip  birlikte şu düşünceyi geliştirelim.

Eğer kıyafetin renklerini çocuğun saç ve göz renkleriyle uyumlu seçebilecek kadar şanslıysanız çok avantajlısınız demektir. Steve McCurry’nin Afgan Kızı’ı gözü tamamlayan renkler seçildiğinde bir fotoğrafın ne kadar güçlü olabileceğini gösteren mükemmel bir örnektir. Tabi siz bunu kendi fotoğrafınızdaki genel odağa uyarlayabilirsiniz. Mesela mavi gözler? Kırmızı ve mavi renklerle giydirmeniz gözleri ön plana çıkararak çekiminize yardımcı olacaktır.

çocuk konsept

ÇEKİME OYUNCAK KATIN

Çocuklar oyuncakları sever ve oyuncaklar onların kamera önünde daha rahat hissetmelerini sağlar. Çocuk fotoğrafçılarının çok büyük çoğunluğu çekimde kullanmak üzere ellerinde  en azından birkaç oyuncağa sahip olmalıdır. Çekim esnasında çocuğun duygu seviyesini kontrol etmenin en iyi ve en kolay yolu budur.

GÖZLERE ODAKLANIN

Çoğu portre fotoğrafında olduğu gibi çok küçük yaş çocuk fotoğrafçılığı da öznenin göz çekimine dayanmaktadır. Şimdi buna bir istisna olacak ama genel olarak gözleri güzel ve keskin göstrmek isteriz. Alan derinliği düşünüldüğünde bu hareket eden bir özneyle biraz zor bir çekim olacaktır. Düşük diyafram değerlerinde çalışıyorsanız ( f/2.8 ve altı seviyelerde) ve eğer gözlere yakınsan ya da yakınlaşmak zorundaysan hareket ederken gözlere odaklanmak epey zor olacaktır .Yakın planlar için daha dar, hafif aralıklar düşünmelisin.

Fotoğraflarınızı düzenleme aşamasına geldiğinizde gözlerin beyazlığını arttırmak ve doygunluğunu değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunu yaparken çok dikkatli olup dozunda bırakmalısınız.

çocuk göz

MÜKEMMEL BİR ARKA PLAN KULLAN VE ALAN DERİNLİĞİ İLE KONUYU FONDAN AYIR

Eğer çocuklarla dış çekim yapıyorsanız (ya da herhangi bir yer) arka planınızın içine bir fikir katmak isteyeceksinizdir. Güzel ağaçlar, çalılıklar ve çiçekler büyük dış mekanlarda harika arka planlar olabilirler.

Özneyi bu gibi arka planlardan izole edebilmek dış çekim fotoğrafçılığındaki şu küçük hileyle mümkündür. Odak uzaklığı yüksek lensler kullanma ve enstantaneyi düşürerek (öznelerin hareket etmesi konusunda dikkatli olun, hala gözlere odaklanmak istiyoruz.), özneye mümkü olabildiğince yakın olun ve arka plandan ise olabildiğinizce uzak durun. Bu konu hakkında çok daha fazla teknik veri edinip öğrenebilirsiniz ama bu anlatılanlar güçlü portreler ve çocuk çekimleri için yeterli olacaktır.

bebek beşik

DAHA İYİ PORTRELER İÇİN YUMUŞAK IŞIK

Herhangi bir insan fotoğrafı çekimi için en etkili yollardan birinin çekim esnasında yüze vuran yumuşak ışık olduğu düşünülür. Her zaman doğru olmasa da fotografik senaryoların çoğu için bu geçerlidir.

Bu fotoğrafçılar için birçok anlam ifade edebilir. İnsanları bulutlu ve kapalı bir günde dağınık ışıklarla çekmek, çoğu zaman onları öğle saatinde yüzlerinde gölgelerin en sert şekilde bulundğu halde çekmekten daha iyidir. Ayrıca yüze vuran ışığı yumuşatmak için reflektör ve difüzyon kullanabilirsiniz.

Sabahın erken saatlerinde ya da akşamüstü saatlerinde ışığın yumuşak olduğu zamanlarda da çekim yapmak isteyebilirsiniz. Seçiminiz ne olursa olsun sert gölgelerden kaçınmaya çalışmalısınız.

bebek havlu

ÇOCUKLAR HAREKET EDER, O ZAMAN HAFİF EKİPMAN KULLAN

Aile fotoğrafçılığı işinde çok başırılı olan Brent Mail’den öğrendiğimiz yöntem hafif ekipman taşımak. Brett  70-200mm 2.8 lens değiştirdi ve aynı odak uzunluğundaki daha hafif  versiyonu olan f4’ü tercih etti. Çünkü bir önceki lens yenisinden iki kat daha ağırdı. (ve çoğu zaman daha pahalı) Brent, ona taşımada kolaylık sağlayan, hareket eden ve koşan çocukların peşinde rahat hareket alanı sağlayan lensi buldu.

Burada en önemli şey ve ikinci ders şudur: Fotoğrafçılık sadece ekipman demek değildir. Eğer ne yapacağınızı yani kendi ihtiyacınızı ve elinizdekini nasıl kullanacağınız biliyorsanız her şeyin en son çıkanını en büyüğünü almak zorunda değilsiniz.

çocuk kuş

ÇOK ÇEK!

Son şey ise gerçekçiliğin dozu. Çocuklar hareket etmeyi sever. Hem de çok! İstediğin çekimi yakalayabilmek için onlarla koşuyor olacaksın ve dolayısıyla o resmi elde etmek haliyle zor, bu yüzden olabildiğince çok çek.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x