Canon’dan 250 Megapixellik Sensör

0 Shares

Japon kamera devi Canon akıllara zarar yeni 250 megapixellik sensörünü duyurdu. Canon Nikon savaşı kıran kırana giderken Canon 50 Megapixellik sensöre sahip 5DS ve 5DS R modellerinin ardından bu açıklama ile tekrar dikkatleri üstünde topladı.

APS-C sensörlü DSLR üretimi devam ederken Canon 250 megapixellik APS-H sensörü duyurdu.

Kroplu APS-C sensörlerden büyük, Full-Frame sensörlere oranla küçük olan bu sensör tipi 1D serisinde düşük megapixele sahip olarak kullanılmakta idi.

Canon açıkladığı bu 250 megapixellik sensörle çekilen bir fotoğrafta 18 kilometre uzaklıktaki bir uçağın üzerindeki yazıyı dahi rahatlıkla okuya bileceğimizi söylüyor. Tabi bu üretildikten sonra yapılan testler ve incelemelerde daha net ortaya çıkacaktır.

canon-250-mp

 

19580 x 12600 piksel, kabaca 250 megapiksel çözünürlükteki APS-H CMOS sensör 1D serisi makinelerde kullanılacağı tahmin ediliyor. Şuan bildirilen kullanım alanı ise cihazın profesyonel fotoğrafçılık dışında izleme ve suç önleme gibi alanlarda kullanılabileceği belirtiliyor.

 

Bu sensörle 4K çözünürlüğünden tam 30 kat kalitede yüksek çözünürlüklü videolar çekilebiliyor. Fakat 5fps üstüne geçemeyeceği söyleniyor. Tabi bu şuan için geçerli. zamanla bu teknoloji nasıl gelişir ve neler değişir bilemeyiz.

 

canon-250-mp1

 

 

Şunu da unutmamak lazım Canon’un 2010 yılında duyurduğu 120 megapiksellik APS-H sensörü henüz kullanımda değil. Buna istinaden 250 megapixellik sensörü yakın bir sürede üretilen makinelerde görmemiz biraz zor. Kesin bir tarih bilinmese de en az bu sensörleri kullanmamıza 10 15 sene vardır.

Fatih Akkuş

''Kısaca Fotoğraf Delisi''

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x