Canon PowerShot G3 X İnceleme ve Özellikler

0 Shares

Canon PowerShot G3 X fiyat ve özellikleri itibariyle, 733 gram ağırlığıyla Canon’un kompakt serisi olan G ailesinin en boylu poslu ferdi. Zoom yapması için tasarlandığından ötürü, titremeleri daha aza indirmek adına G serisinin diğer makinelerine göre büyük tasarlanmış. 1.0 inçlik sensörü, segmentindeki zoom kameralarına göre yaklaşık dört kat büyüklüğünde. Bunu da makinenin hanesine bir artı olarak yazabiliriz.

9 yapraklı, 2.8-5.6 diyafram aralığı var. Fonu konudan ayırmak için oldukça yeterli. G serisinin diğer üyeleri gibi 31 noktalı otomatik netleme noktasına sahip. 35 mm değerlerinde 24-600mm arasında 25x’e tekabül eden oldukça fazla bir zoom aralığı mevcut. Manzara çekimlerinden portre çekimine, detay çekimlerden ay çekimine kadar çok geniş bir kullanım alanı sunuyor. Tabiki bir DSLR performansı beklememiz mümkün değil fakat kullanım amacına göre oldukça verimli performans sergileyen bir makine olduğunu da belirtelim. Yanımda lens seti taşımayayım ama her işimi de görsün diyen seyahatçiler için birebir. Yine de yüksek zoomlu çekimlerde titremeyi azaltmak için tripodla çekim yapmak en doğrusu. Bu kadar zoomda titreme olmaması zaten mümkün değil. Ancak kameranın 5 eksenli dinamik görüntü sabitleyici özelliği de bu konuda yardımcı olacaktır.

DIGIC 6 görüntü işlemcisi, 1.0 inçlik sensörü sayesinde düşük ışıkta bile verimli çekimler yapabilirsiniz. ISO aralığı 200’den 12.800’e kadar artıyor. Tabiki 1600’den sonra noiz oldukça fazla. ISO performansı kompakt makinelerden üstün fakat dediğimiz gibi DSLR performansı beklenemez. Ayrıca makine dahili ND filtre özelliğine sahip. Profesyonel bir makine olmamasına rağmen RAW format çekim yapabiliyor olması da cihazın bir başka artısı. Bu sayede görüntüleri çektikten sonra oynama yapabileceğiniz değerlerin aralığı yükseliyor. 20.2 megapiksel, 1.600.000 nokta, dokunmatik ve eğilebilir bir LCD ekrana sahip. Menüsü de oldukça basit ve anlaşılır. Bu kadar yüksek zoom yapan bir makine için dahili bir vizöre sahip olmayışı bir dez avantaj fakat isteğe bağlı harici vizör takma şansı mevcut.

G3 X, saniyede 5,9 kareye kadar hızlı çekim yapabiliyor. Yani spor çekimleri ya da hareketli nesne çekimleri yapabiliyoruz. G ailesinin tümü gibi bu makinede de video çekimleri için olumlu özellikler mevcut. 1080p full HD 60 kareye kadar çekim yapabilme imkanına sahibiz. Ayrıca cihazın kulaklık ve harici stereo mikrofon girişi de mevcut. Video kaydını deklanşörün arkasındaki kırmızı noktalı tuşa basarak başlatıyoruz.

G3 X’in gövdesi suya ve tozlu hava koşullarına dayanıklı olması amacıyla magnezyum kaplanmış. İki kontrol tekerleğinden birisi çekim modunu seçmemizi sağlarken diğeri ise -3/+3 arası poz telafisi imkanı sunuyor. Neredeyse DSLR’a yakın bir boyuta sahip olduğu için kullanımı rahat, büyük tuşlar tercih edilmiş.

Güncel digital makinelerin olmazsa olmazlarından Wi-Fi ve NLC özellikleri aracılığıyla akıllı cihazlarınızla makinenizi bağlayabilir, makineyi akıllı cihazlarınızdan yönetebilirsiniz. Bu özelliklerle görüntülerinizi hızlı paylaşım ve kolay yedekleme şansı da mevcut. Cihaz, USB ve HDMI girişlere de sahip. Ayrıca USB girişinden kolay şarj etme imkanı da sunuyor.

Canonn G3 X, kompakt olsun, kullanımı rahat olsun, digital olsun ama manuel ayar imkanı da sunsun, lens taşıma derdi olmasın ama zoom aralığı geniş olsun diyen kullanıcıların işini fazlasıyla görecek,  beklentilerini karşılamakla kalmayıp ekstra performanslar da sunabilecek nitelikte bir makine. Özellikle çok seyahat eden ve ekipman taşımakta zorluk çeken fotoğraf severler için tercih edilebilir bir fotoğraf makinesi olduğu söylenilebilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x