Canon M3 İncelemesi ve Teknik Özellikleri

0 Shares

Canon’dan beklenen aynasız, Canon EOS M3.

Fotografium olarak EOS M3’ün  örnek fotoğraflarla Iso ve Af testlerini, Video performansını ve Fiyat performans incelemesini sizler için yaptık. 

 

Günümüzde fotoğrafçılık adına üretilen makineler Aynasız sistemde küçük boyutlarda ve üst seviye özelliklere sahip olarak piyasaya sunuluyor. Bu pazarda geçtiğimiz senelerde ismini sıkça duyduğumuz Sony A7 serisi aynasız makine kategorisinde bayrağı önde götürmekte.

Satış rekorları kıran ve en bilinen iki dev marka, Canon ve Nikon ise aynasız piyasasına girmekte Sony‘e göre biraz geri planda. Özellikle Canon bu konuda pek  aynasız kategorisine fazla yanaşmıyor.

Tabi ki aynasız fotoğraf makinesi yok demek olmaz. EOS M Canon markasının ilk aynasız makinesi. Kompakt boyutlarıyla Canon EOS 600D ve 650D eşdeğerinde diyebileceğimiz teknik özelliklere sahip olan EOS M, bir süreliğine Canon‘un aynasız açığını kapatmaya çalıştı. Canon bir süre sonra EOS M’i geliştirerek EOS M3 modelini duyurdu ve satışa sundu. Bu yazımızda sizlere EOS M3‘ü detaylı olarak inceleyip örnek fotoğraflarını sunacağız.

 

Canon EOS M3 İnceleme

 

 

Canon EOS M3 Teknik Özellikler

 • 24.2MP CMOS Sensör (22.3×14.9mm)
 • Hybrid CMOS 46 AF Noktası
 • 100-12.800 (Genişletilmiş 25.600) Iso Aralığı
 • SD / SDHC / SDXC Hafıza Kartı
 • DIGIC 6 İşlemci
 • 384 Noktadan Kusursuz Işık Ölçümü
 • 30” – 1/4000 – Enstantane
 • 4.2 Fps Çekim Hızı
 • 3inc 1040k Hareketli Dokunmatik LCD Ekran
 • 1920×1080 30, 25, 24fps Full HD Video
 • Wi-fi ile  Mobil cihazdan Kontrol (EOS Remote)
 • Li-ion Battery LP-E17 Batarya
 • 366g Magnezyum Gövde
 • Dahili Flaş

 

 

 

 

24.2 Megapixel CMOS Sensör

Canon EOS M3‘te göze ilk çarpan şey tabi ki fotoğraf çözünürlüğü. Önceki modeline göre geliştirilen sensör bizlere 6000×4000 pixel fotoğraf çözünürlüğü sağlıyor. 18 Megapixel olan ilk versiyon EOS M sonrası Canon kullanıcıların ihtiyaç duyduğu fotoğraf çözünürlüğünü dikkate alarak EOS M3‘de bunu 24.2‘ye arttırdı. EOS M3 ile Raw olarak çekilen fotoğraflar adeta üst seviye bir DSLR kalitesi ve keyfi vereceğini hissettiriyor.

Canon EOS M3 – 2.0 sn – f/8.0 – ISO100 – EF-M18-55mm f/3.5-5.6 IS STM

 

 

 

 

EOS M3’ün Diğer Yenilikleri

 • 4.2 Fps Çekim hızı

Eos M saniyede 3 kare fotoğraf çekebilirken M3‘te bu sayı 4.2‘ye yükseltildi. Her ne kadar çok fazla bir artış olmasa da çekim esnasında farkını hissettireceğini söyleyebiliriz.Canon EOS M3 İnceleme

 • 3inc Hareketli Dokunmatik Ekran

İstediğiniz kadrajı elde edebilmek için makine ekranının sabit olması sebebiyle eğilip şekilden şekile girmeye artık gerek yok. 180 derecelik aşağı yukarı ve 45 derecelik sağa sola dönebilen hareketli ekrana sahip olması M3‘ün göze çarpan diğer yeniliklerinden.

canon-eos-m-3-fotografium-5

 

 

 • Dahili Flaş

Kompakt boyutta olmasına rağmen EOS M‘de dahili flaş bulunmazken M3 karşımıza dahili flaşı ile çıkıyor.  Speedlite tepe flaşlarını kullanabileceğimiz yuvası  ile birlikte dahili flaşı sayesinde M3 yanınızda harici flaş taşıma zahmetinden sizleri kurtarıyor.

canon-eos-m-3-fotografium-3

 

 

 • Yenilenen Gövde Yapısı

EOS M ilk üretildiğinde gövde yapısı olarak diğer aynasız makinelere göre biraz küçük kalmıştı. Ele oturması bakımından biraz ufak tefek olması ve Sony A serisi makinelerdeki gibi el grip olmaması EOS M‘in eksiklerinden biriydi. Canon bu eksikliği dikkate alarak boyutlarını da biraz daha büyüterek ele daha rahat oturacak şekilde bu modeli üretti.

canon-eos-m-3-fotografium-13

 

 

 • Geliştirilmiş Hızlı Af Sistemi

EOS M ilk üretildiğinde akıllardaki ilk soru işaretlerinden biri AF hızı idi. Fakat EOS M hızlı AF sistemi ile bu soruların cevabını vermeyi başardı. Geliştirilen EOS M3′te ise Hibrit CMOS AF III sistemi kullanılıyor ve EOS M‘den 6,1 kata kadar daha hızlı odaklanmayı sağlıyor. Lensler ile uyumuna bağlı olarak artık LCD ekranda iken AF hızı gibi bir derdiniz olmayacak.

Canon_M3_price_06

 

 

 • Wi-fi İle Mobil Cihazlardan kontrol (EOS Remote)

Sanırım en güzel yenilik M3‘te bu olsa gerek. Canon’un 760, 70, 6D gibi modellerinde gördüğümüz Wi-fi ile uzaktan kontrol özelliği EOS M3‘te de mevcut. EOS Remote uygulaması sayesinde cihazınızın enstantane diyafram ıso ve daha bir çok ayarına uzaktan müdahale edebilirsiniz.

 

 

 

Canon EOS M3 ile Çekilmiş Bazı Fotoğraflar

 

 

Canon EOS M3 Iso Test

Aşağıda gördüğünüz fotoğraflar 100 ile 25.600 Iso aralığında Manuel ayarlarda sabit ışık kaynağı ile aydınlatılmış olarak EOS M3 ile çekildi.

 

 

 

 

Canon EOS M3 Video Performansı

Canon EOS M3‘te Video özelliği olarak maalesef  karşımıza çıkan büyük bir yenilik yok. Fakat geliştirilen Hibrit CMOS AF III sistemi ile daha hızlı ve doğru netlemeye sahip olması video için yenilik sayılabilir. 1920×1080 30/25/24fps FullHd video kalitesi elbette diğer geliştirilen özellikleri ile arttı. 4K Video özelliği veya 120fps ve üstü Slow Motion gibi son zamanların sık görmeye başladığımız yeniliklerinden EOS M3 malesef mahrum kaldı. Aşağıdaki videolarda EOS M3’ün geliştirilmiş AF sistemi ile ilgili çalışmalar sizlerle.

 

 

 

 

 

Canon EOS M3 Gece Video Iso Testi

 

 

 

 

Sonuç Olarak;

Canon EOS M3, piyasadaki son çıkan aynasız makinelerin özelliklerine göre kullanıcıların beklentilerini tam anlamıyla karşılamayabilir. Fakat Canon, aynasız EOS M serisinde adeta 60d 70d serisinin geliştirildiği usül ile genel özellikler konusunda yenilikler yaparak EOS M’i DSLR olarak değerlendiriyor. Diğer markaların FullFrame aynasızları haricindeki makinelerin sensörlerine göre EOS M DSLR edası ile üretilmeye devam ediliyor. EOS M3’ü Canon resmi web adresinde bile 7D Mark2 ve 70D’lerle aynı kategoride yayınladı. Kısaca EOS M3 aynasız formatta fakat 7D kategorisinde değerlendirilebilir desek yanılmış olmayız. EOS M’deki gibi yine AF Adaptörü ile tüm EF ve EF-s lensleri kullanabilir ve profesyonel çekimler yapabilirsiniz. Fiyat olarak 2500 – 3000tl arasında Türkiye’de satışa sunuldu. EOS M’e göre tek kötü yanı Fiyatının yüksekliği. Bu ürünü en uygun fiyata Fotografium.com sitemizden temin edebilirsiniz.

Fatih Akkuş

''Kısaca Fotoğraf Delisi''

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
asd

asdasdad

1
0
Would love your thoughts, please comment.x