Canon Lenslerin Önünde Yazan Rakamlar ve Yazılar Neyi İfade Ediyor?

0 Shares

Canon Lenslerin Önünde Yazan Rakamlar ve Yazılar Neyi İfade Eder?

Canon Lenslerin Önünde Yazan Rakamlar ve Yazılar anlamları bilindiğinde aslında çoğu sorunun cevabını verir.Canon lenslerin en önünde lens kapağını çıkarıp baktığınızda gördüğünüz bu rakam,harf ve ifadelerin hepsinin manası vardır.Ayrıca lensin çoğu teknik verisi de bu kısaltmalarda belirtilmiştir. Kafa karıştırıcı olmadan hangi ifade ne manaya gelir sırasıyla görelim.

Canon Lenslerin Önünde yazan rakam ve yazılar nedir?

Canon Lenslerin Önünde yazan rakam ve yazılar nedir?

1-Lensin Tipi:

Canon markasından sonra ilk sırada zoom lens ifadesini görüyoruz.Çünkü örnek olarak aldığımız bu lens Canon 24-70mm lens olduğu için birden çok görüş açısı sağlıyor.Yani 24mm İle 70mm arasında zoom yapabiliyor.70 ‘i 24’e böldüğümüzde bulduğumuz sayı da kaç x optik zoom yaptığını gösteriyor. Yani bu lens 2.9x Optik zoom yapabiliyor.Hem geniş açı hem de dar açıya sahip bu tip lenslere tak-gez lensler de denilir.Bu tip lenslerin dışında bir de Canon Prime lensler bulunur.Prime lensler sabit görüş açısına sahiptir.Yani zoom halkası yoktur.Sadece yazan açıyı gösterirler. İşte aşağıdaki Canon 50mm Lens gibi.

Canon Prime Lens

2-Lensin Gövde Uyumluluğu

İkinci sırada Lensin hangi Canon Gövdeler için üretildiğini gösteren kısaltma yazar.Örnekteki Lenste EF yazıyor.Yani bu lens Canon EOS Fullframe DSLR Gövdelerle mesela Canon 6D MarkII ile uyumlu bir lens. EF-S Yazıyorsa 90D gibi APS-C Format sensörlü gövdeler için EOS-M yazıyorsa Canon M50 gibi giriş seviye aynasız gövdeler ile uyumlu olur.Canon Fullframe aynasız gövdeler için mesela Canon EOS R6 için RF yazan lensler tam uyumludur.

Canon RF lensler

Canon RF lensler

3-Diyafram Açıklık Değeri:

Üçüncü sırada 1:2,8 rakamlarıyla yazılan değer.Bu lensin en açık diyafram değerini gösterir.En açık diyafram değeri yazar çünkü kısık diyafram değeri genel olarak aynıdır.Bazı makro lensler dışında çoğu lensin en kısık diyaframı f:22’dir.Ayrıca açık diyaframın alan derinliği ve az ışıklı ortamlarda sağladığı avantajlar olduğundan bir lensin en açık diyaframı değerlidir.Burada dikkat çeken bir durum daha vardır.Normalde diyaframın işareti bildiğiniz gibi f:’dır.Lensin üzerinde ise bu 1: şeklinde gösterilir.Bu 1 insan gözünü ifade eder.Yani lensin en açık diyaframının ölçüsünün insan gözüne oranı böyle gösterilir.Eğer bu kısımda 1:3,5-5,6 gibi bir değer varsa lens en geniş açıda f:3,5,en dar açıda f: 5,6 diyaframa kadar açılır manasındadır.Tek diyafram değeri yazıyorsa her açıda aynı diyafram açıklığını sağlayacaktır.

4-Lens Serisi:

L Harfi Canon’un En Kaliteli Lens Serisinin kısaltmasıdır. Luxary özel lens serisinin kısaltmasıdır L ifadesi.Ayrıca kırmızı yazılır yine L serisi lenslerin çevresinde kırmızı  halka çizgi bulunur.

 

5-Netleme ve Görüntü Sabitleme Teknolojisi

Ardından Lenste kullanılan Görüntü sabitleme teknolojisi ve Netlik motoru kısaltmaları gelir. IS (image stabilizer) Yani Optik stabilizasyon sistemidir. Tripod üzerinde değil de elimizle çekim yaparken işe yaramaktadır ve elimizden kaynaklı görüntüdeki titreşimleri düşük enstantanelerde absorbe ederek daha keskin fotoğraflar elde etmenizi sağlayan sistemdir.STM: Stepping Motor:  daha akıcı ve daha sessiz netleme yapan motor anlamına gelir. STM lensleri video çekimlerinde çok işe yararlar.

Canon Image Stabilisation

6-Lensin Çapı:

Son olarak da lensinize filtre satın alırken en çok ihtiyacınız olan bilgi  var. Diğer kısaltmalardan ayrı yerde lensinizin çapı yazılır. Yani lensinizin ön kısmının genişliğidir. Çap işareti ile Örneğin 77mm yazılı ise lensinize 77mm Lens Filtresi almalısınız. Canon Lenslerin Filtre çaplarını birarada görmek isterseniz Canon Lensler ve Filtre Çapları  adlı yazımızı okuyabilirsiniz.Özellikle açık diyaframlı lenslerin çapı da büyük olur.Büyük çaplı olan lensler de ışığı daha fazla alacağından görüntü kalitesi yüksektir.

İşte Canon Lenslerin ön kısmında yazılanların bize ne anlattığını sırasıyla anlattık.Bu bilgiler ışığında artık lensinizin tipini,uyumluluğu biliyorsunuz.Yeni bir lens ya da lens aksesuarı alırken bunları dikkate almalısınız.Diğer marka lenslerde kullanılan kısaltmaları da aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

 

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x