Canon Kullanıcıları İçin Makro Lens İncelemeleri

0 Shares

Canon Tak-Gez Lens İncelememizin ardından sırada sizler için Canon Makro Lensleri inceledik. Makro lens denildiği zaman aklımıza sadece doğaya yönelik  ve ufak objeli  çekimler gelmesin. Çünkü makro lensler ile çok güzel portreler de çekebilirsiniz. Objektif üreticilerinin birbirinden farklı ürettikleri makro lensler vardır. Biz kullanıcılar hangisini tercih edeceğimiz konusunda kararsız kalırken her üretilen objektif de makro objektifi değildir. Gerçek makro lensler  1:1 oranında size büyütme imkanı sağlar. Odaklama mesafeleri bu tür lenslerde çok kısadır. Fotoğrafını çekeceğiniz konunun en yakınına girmeniz sağlanır ki konuyu gerçek ölçülerinde çekebilesiniz. Unutmayın ki, odak mesafesi arttıkça arka plandaki bulanıklık artar. İncelememizde sabit odaklı lensleri inceledik çünkü  70-300 gibi aralıklardaki lensler gerçek anlamda makro özelliğini taşımazlar, tele-zoom lensi oldukları için sadece yakınlaştırmalarındaki oran daha fazladır ve o aralıklarda tatmin edici bir sonuç sağlarlar.

Canon EF 100mm f/2.8 USM

Canon 100mm f/2.8 Canon’un L serisi sınıfına ait olmasa bile bütün kullanıcılar tarafından L serisi lenslerin arasında olarak görülmektedir. 1:1 büyütme oranı sağlar. Bu lens size f/2.8 diyafram açıklığı ile hem portre konusunda hem de makro konusunda avantaj sağlar. Öncelikli amacı makrodur ama diyaframının f/2.8 olması portrelerde  güzel sonuçlar elde etmenizi sağlar. Yalnız sabit odaklı portre lensleriyle çalışmaya alışanlar için odaklaması biraz yavaş gelebilir. Üzerinde bulundan USM motoru sayesinde uygun ışığın olduğu ortamlarda çok hızlı netlemeyi sağlar. Özellikle bu makro konusunda hareketli nesnelerde çok faydalıdır. Lens piyasadaki çoğu lensten daha keskindir . Kenarlara gidildikçe netlik kaybı olmaması sayesinde bir adım daha ön plana çıkar. Bu lenste flare problemi çok iyi halledilmiş özellikle parasoley kullanınca flare oluşturmak gerçekten beceri istiyor. Renkler ve kontrast oranı L lensleri aratmayan seviyelerde olduğundan kullanıcılarının yüzünü güldürüyor. Prime ve dar açılı bir lens olduğundan fotoğraflarda bükülme sorunu yoktur. Bu lensin eksilerine gelecek olursak ışığın yetersiz olduğu ortamlarda netlemesi yavaşlaması, parasoleyin büyük olması ve lensin ağırlığıdır.

Canon EF 100mm f/2.8 USM ile Çekilmiş Fotoğraflar

Sigma 150mm F2.8 EX APO DG HSM Macro

Sigma 150mm f/2.8, Canon EF 100mm f/2.8 USM modeline alternatif olabilecek bir lenstir. Lens en açık diyaframdan itibaren oldukça keskin bir sonuç verir. 1:1 büyütme oranı sağlar. HSM ile sessiz  ve hızlı bir şekilde netlik sağlarken otomatik netlemede ve manuel netlemede netliğe elle müdahale etmemize olanak sağlar. Portre çekimlerinde oldukça başarılı sonuçlar ve güzel bokehler sağlar. Lenste geçen EX ibaresi de Sigma?nın ?Excellence? ? Mükemmel olarak tabir ettiği sınıfa ait lensler için kullanılan kısaltmadır. Canon L serisinin olduğu gibi, Sigma?nın en üst optik ve gövde kalitesindeki objektifleridir. Gövdenin görünüşü ve üzerindeki EX logosu ile ayırt edilebilirler. APO ise lenslerde kromatik (renk) sapmalarını azaltmak için düşük dağılımlı (Special Low dispersion- SLD ve Extraordinary Low Dispersion ? ELD) camlar kullanılır. Tele objektiflerde kullanılan bu özellik sayesinde APO olmayan objektiflere göre düzeltilmiş renklerin yanında daha keskin ve yüksek kontrastlı görüntü sağlanır. Lensin eksik yönlerine gelecek olursak netlemesi biraz yavaş bir lenstir. Biraz ağır ve titreşim önleme sisteminin olmaması eksik yönleridir.

Sigma 150mm F2.8 EX APO DG HSM Macro İle Çekilmiş Fotoğraflar

Tamron SP AF 90mm f/2.8 Di Makro Lens

Tamron 90mm f/2.8 modeli  fiyatı ve sonuçları ve optik kalitesi bakımından çok tutulan bir makro lenstir. SP: Super Performance kelimelerinin kısaltılmışı olan SP serisi, Tamron?un en üst seviye lens serisini tanımlamaktadır. Yapım ve optik kaliteleri ile normal lenslerinden ayırılabilmektedir. Sigma EX serisine karşılık gelmektedir. Canon’un L serisine karşılık gelmektedir. Di: Digitally Integrated ? Dijital makineler için özel kaplamaya sahip lenslerdir. Sigma DG serisine denk gelmektedir. Canon da EF serisine denk gelir. Boyutlarının küçük olması sayesinde yanınızda bir yük yapmaz. Bu lens  odaklama sırasında% 50’ye kadar veya 2 “(50.8mm) ölçüde uzar. Bu da 1:1 büyütme oranı sağlar, konuya yaklaşırken bu konuya dikkat etmek gerekir. Manuel odaklama halkasının kullanımı oldukça rahattır. AF/MF geçişinin netleme halkasının öne ve arkaya iterek sağlanması. Makro çekerken bu geçiş zaman kazandırması açısından çok işime yarıyor. Ağırlıklı olarak makro çekimlerde MF kullanılmasına  rağmen gerektiğinde geçiş düğmesini bulmak ve geçişi sağlamak diğer lenslerde zor oluyordu. Özellikle hareketli böcek, kelebek vs. benzeri konuların çekimlerde  saniyeler bile çok uzun bir süre olabiliyor. Netleme hızı yavaş ama oldukça kullanışlıdır. Odaklama sesi vızıltıyı andırıyor. Lensin keskin olması kenarlara doğru gidildikçe keskinlik kaybına uğramaz. Arka plan bulanıklığı Canon 100mm f/2.8 e göre daha azdır.

Tamron SP AF 90mm f/2.8 Di Makro Lens ile çekilmiş fotoğraflar

Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Makro

Canon 65mm f/2.8 birçok makro kullanıcısının hayallerini süsleyen efsane bir lenstir. 1:1 makronun da ötesine geçen bir lenstir. 5:1 kat büyütme oranı sağlar. 1x büyütmeden başlar bu yüzden diğer lensler gibi başka alanlarda kullanma imkanı yoktur. Tamamen makro içindir. Lensin kullanımı manuel’dir. 5x’de f/96 olduğu için Canon’un ürettiği MT-24 Twin Flaş geliyor. Lensin kullanımı oldukça zordur, kullanım için tripod ve özel kızak sistemi gerekiyor. 2cm üzerindeki  objeler için uygun bir lens değildir. Lensin  asıl amacı ise çok ufak değerli şekillendirilmiş (elmas pırlanta yakut gibi) taşların çekimi olsa da özel makro çekimleri içine kullanılmaktadır.

Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Makro İle Çekilmiş Fotoğraflar

Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM

Canon 100mm f/2.8, Canon ‘un prestijli L serisinin bir üyesidir ve geniş açının yanı sıra, kısa odaklama mesafelerinde yüksek etkinlikte kaydırma algılamasına olanak sağlayan Görüntü Sabitleyici özelliğini sunan ilk lenstir. Sağlam gövde, sert hava koşullarına karşı koruma sağlamak için toz ve nem geçirmez elemanlara sahiptir. 4 kademeli Hibrit IS sayesinde  lens kaydırma hareketini düzeltmenin yanı sıra IS sistemlerin büyük bir kısmının düzeltebildiği açısal hareketi de düzeltebilmektedir. Bu özellik 1,0x büyütme sırasında 2 kademe sağlarken, kademe sayısı 0,5x büyütmede 3’e, normal çekim sırasında ise 4’e çıkacak şekilde artar. 3 konumlu odak sınırlama düğmesine sahiptir. Yakın hedeflere, uzak hedeflere ve tüm hedeflere uygun sınırlar sayesinde kullanıcı, hızlı çekim olasılığı ortaya çıkarabilecek şekilde otomatik odaklama hızını artırabilir. 9 adet dairesel kanatlı diyafram, geniş diyafram açıklığında hedefi ayrıştırmak için çekici, düzgün arka plan bulanıklığı oluşturulmasına yardım eder. Halka USM (Ultrasonic Motor) son derece hızlı otomatik odaklamayı neredeyse sessiz bir şekilde sağlar. AF’yi kapatma zorunluluğu olmadan tam zamanlı mekanik manuel odak müdahalesi özelliği bulunmaktadır. Lens 0,3m. minimum odaklama mesafesi sunar.

Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM İle Çekilmiş Fotoğraflar

Dursun Yartaşı

İstanbul’da yaşayan gezgin bir düğün fotoğrafçısı.

Subscribe
Bildir
guest

6 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Enes

Merhabalar fotografium, ben Enes.Sokak fotografcisiyim.Elimde Canın 100d ve 18-55 lens var .18-55 sokakta bana yetiyor ama ben kuş,böcek, çiçek fotoğrafçılığına da merak sardım.Bunun için lens arıyorum da tavsiyeleriniz neler olabilir?

[…] Lens İncelemeleri ve Makro Lens İncelemelerimizin ardından şimdi Geniş Açı Lensler hakkında inceleme yaptık. Kısa odak uzunluğuna sahip, […]

Mert

EF 100L mükemmel kontrast ve çok keskin sonuçlar veren bir lens. Micro kontrast başarımı efsane Zeiss 100’e göre daha düşük olsa da Camera RAW ile bu açık rahatlıkla kapatılabiliyor. Ürün ve modelli çekimlerimde kendisinden vazgeçemiyorum. F11 ve üzerindeki diyaframlarda güçlü bir paraflash ve iyi bir makina ile yapılan çekimler harika sonuç veriyor.

Fatih Akkuş

evet aynen öyle Mert bey.

Musa Ülker

Canon kullanıcılar için hazırlamış olduğunuz bu liste hala güncel midir?

Fatih Akkuş

Evet güncel durumda.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x