Canon EOS R7 ve EOS R10 İle Tanışın

0 Shares

Canon EOS R7 ve EOS R10 Yeni Aynasız Segmenti

Canon EOS R7 ve R10 aynasız fotoğraf makinesi yelpazesine katılan en yeni modeller. Her yıl üst segmentte yeni bir aynasız kamera lansmanı yapan Canon, ardından da vlogger kamerası olarak EOS-M serisine yeni bir model ekliyordu. Ancak bu yıl Canon ezberleri bozdu. Eos R3 gibi aynasız full frame kameralarının amiral gemisini tanıttıktan sonra EOS R5C ile hibrit bir kamerayı tanıttı. Şimdi ise yeni bir segment ile şaşırttı. APS-C format aynasız kameraları hem de iki ayrı modelini tanıttı. Biri Canon EOS R7 modeli. Diğer yeni model de Canon EOS R10 modeli. Bununla da kalmayıp APS-C format aynasızlar için RF-S birkaç lensi birden tanıtarak yenilikte sınır tanımadığını ispat etti. İşte yeni modellerin özellikleri.

Canon EOS R7 ve EOS R10 İnceleme

Canon EOS R7 İnceleme ve Özellikler

Canon EOS R7 için bizim de ilk baktığımız incelediğimiz konu bu yeni aynasız modelin Canon DSLR modellerinden hangisine muadil olduğuydu. Neticede Canon EOS R7 İnceleme altına alındığında yeni EOS 7D diyebiliriz.Yeni aynasız kamera elektronik deklanşör sayesinde 30 fps’ye kadar çekim yapabiliyor. Canon’un en yeni sensör teknolojisi Dual Pixel CMOS AF II teknolojisine sahip. EOS R7, 32,5 MP  APS-C sensöre sahip.İşte bu özellikler, 7D’nin yeni versiyonu olduğunu akla getiriyor. Tabi R7 ‘nin yenilikler getiren başka güzel özellikleri de var. Bunlardan ilk gözümüze çarpanı ise IS kontrolü. Canon’un aynasız kameralarında bulunan bu özellik, uyumlu RF lensler kullanıldığında 7 stop kadar IS kontrolü yeteneği. Yani aynasız makinenin gövdesinde yüksek bir titreşim azaltma fonksiyonu mevcut. Bir de amiral gemisi R3 ‘ten alıntı bir özelliğini fark edeceksiniz. EOS R7 Dual Pixel CMOS AF II ile insanlar, patili dostlar, kuşlar ve arabalar için gelişmiş konu algılama takip özelliğine sahip. Bu da çok hızlı netleme demek oluyor.

Canon EOS R7 Özellikler

Canon EOS R7 Özellikler:

 • 32,5 megapiksel APS-C boyutunda sensör

 • 4K/60p Video çekimi Full hd 120p’ye kadar

 • İnsanları, hayvanları ve araçları tanıyan ve takip eden Dual Pixel CMOS AF II
 • 15 kare/saniyeye kadar sürekli çekim

 • ISO 32.000

 • -5 EV düşük ışıkta odaklama

 • 7,5 cm 1,62 milyon noktalı Değişken Açılı Dokunmatik Ekran

 • Fotoğraf makinesinin titremesine karşı 7 stop’a kadar koruma için birlikte çalışan gövde ve lens  IS sabitleme teknolojileri

Canon eos r7

Tüm bu özelliklerle beraber EOS R7 hakkında söylenecek en önemli konu R3’ün sağlamlığında üretildiği olmalıdır. Yani Canon aynasız kameraların en üst segmentinin fiziki olarak sağlam yapısı APS-C format ile birleşerek kompakt bir hale geliyor. Kullanım kolaylıkları ve teknolojik özellikleriyle merak uyandıran yeni bir model Canon EOS R7 fiyat ve Türkiye geliş tarihini buradan takip edebilirsiniz.

Canon EOS R10 Özellikler ve Fiyat

Canon EOS R10 özellikleri ve fiyatıyla yepyeni kompakt aynasız kamera olarak karşımıza çıkan bir diğer model. Eos R7 ye göre daha küçük ölçülere sahip. Ancak APS-C format sensörü ile aynı segmentte bir kamera.  24.2MP APS-C CMOS sensöre sahip. Çözünürlük, dosya boyutu, hız ve düşük ışık performansı ile özellikle video içerik üreticilerinden tam not almaya aday gözüküyor. Çünkü vlog kamerası olarak bilinen aynasız Canon modelleri ile aynı küçük boyutlarda. Ama APS-C sensörün de kalitesiyle birleştirilmiş. Üstelik yine R3’ten devralınmış üstün Digic x işlemcisiyle hızlı veyüksek çözünürlük 4K videolar üretebiliyor.

Canon Eos R10 kit

Eos R 10 Öne Çıkan Özellikler:

 • 25,5 Megapiksel APS-C CMOS Sensör
 • UHD 4K 8 bit Video ve 60p’ye kadar veya gelişmiş netlik
 • Dual Pixel CMOS AF II sistemi, tüm sensör alanını kapsayan 651 otomatik AF noktası
 • Parlak, net 2,36 m noktalı OLED elektronik vizör, 3 inç hareketli LCD ekran
 • Fotoğraf ve video aktarımı ile uzaktan kamera kontrolü için 2.4GHz Wi-Fi ve Bluetooth

Canon EOS R10 Özellikler

Görüldüğü gibi bu iki yeni model hem pek çok güzel özelliğe sahip. Hem de yeni nesil Canon aynasız kamera segmentinin ilk temsilcileri. Her iki modeli de incelediğinizde DSLR modellerinin yerini alacak aynasız kameraların yakın bir tarihte çok daha fazla göreceğimizinde habercileri. Canon yeni aynasız kamera fiyat ve modellerinden ilk siz  haberdar olmak isterseniz bizi takip etmeyi ihmal etmeyin.

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x