Canon EOS R6 Mark II İle Tanışın!

0 Shares

Canon EOS R6 Mark II Yenilikler İle Geldi.

Canon Eos R6 Mark II bir zamandır bekleniyordu. Canon fullframe aynasız ailesinin önemli öncülerinden olan Canon R6 modelinden sonra yeni bir modelin tıpkı eski dönemlerdeki gibi mesela 5 d mark ıv serilerinde olduğu gibi mark 2 olarak güncelleneceğini bekliyorduk. Nihayet Canon beklenen güncel modelini tanıttı. Gerçekten başarılı iyileştirmeler ile tanıtılan yeni R6 Markıı modeli video performansı ile göz dolduracak gibi gözüküyor. R6 Mark II’yi ilk test eden profesyonellerin de ortak fikrinin bu olduğunu söyleyebiliriz. Tabi hepimizin merak ettiği R6 mark II ile R6 arasında nasıl farklar olduğu. O halde yeni modelin teknik özelliklerine göz atarak beraber inceleyelim.

Canon EOS R6 Mark II

Canon EOS R6 Mark II Önemli Özellikler:

 • 24,2 MP CMOS sensör
 • 12 fps mekanik enstantane (40 fps elektronik enstantane)
 • 8,0 durağa kadar derecelendirilmiş yerleşik görüntü sabitleme
 • 4K/60p video (6K’dan yüksek örnekleme) 1080/180 fps
 • Uyumlu bir Atomos kaydedici ile 6K ProRes Raw video
 • Ön yakalamalı ham seri çekim modu
 • Hareketli konu HDR modu
 • 120 fps’ye kadar yenileme yapabilen 3,68M noktalı EVF (0,76x büyütme)
 • 1,62M noktalı, 3 inç arka dokunmatik ekran
 • Çift UHS-II SD kart yuvası
 • 760 şarj başına pil derecelendirmesi (CIPA)

Bu özelliklere bakıldığında yeni modelin Canon R6 ile arasında video performansı açısından bazı farklar olduğu göze çarpıyor. Gövde ölçüsü ve ağırlığı her iki modelde de neredeyse eşdeğer. Bu konuda bir fark yok. Zaten R6 oldukça kompakt bir gövdede full frame sensör barındırmasıyla ideal bir ölçüdeydi. EOS R6 Mark II modelinde de bu korunmuş durumda.

Canon Eos R6 MarkII Özellikler

Canon EOS R6 Mark II Yenilikler

Peki gelelim yeni modeldeki ana yeniliklere. Öncelikle R6 modelindeki 20 Mp fullframe sensör çözünürlüğü rakiplerin gerisinde kalmamak adına 24.2 Mp’ ye çıkarılmış. Bazı fotoğrafçılık türlerinde avantajlı olduğu söylenebilir. Ancak R6 mark 2 modelinin en çok dikkat çeken özelliği video performansında. R6 modeli de aynen 4K/60P video çekebiliyordu. Ancak sensörün tam genişliğinden hafif bir kırpma (1.07x) yapıyordu.

İşte R6 Mark II modelinde bu kırpma ortadan kaldırılmış. Yani en yüksek çözünürlükte tüm sensör alanını kullanabiliyorsunuz. Bir de ilk modelden farklı video kayıt süresi 30 dk’dan 50 dakikaya çıkarılmış. Dediğimiz gibi sahada test eden profesyoneller 60 dk sınırsız video çektiklerinde herhangi bir ısınma problemiyle karşılaşmadıklarını da beyan ediyorlar. İşte bu iki değişiklik en çok göze çarpan iyileştirmeler. Tabi 4K/30p hızlarında süre sınırlaması olmadığını da iletmiş olalım. Ayrıca bir başka yenilik ve işbirliği yine Atamos ile yapılmış. Çünkü R6 II, uyumlu bir Atomos kaydedici ile eşleştirildiğinde ProRes RAW video iş akışını da destekliyor.Buna, tüm sensör genişliğini kullanan 6K Raw video veya Super 35 kırpma kullanan 3.7K Raw video dahil. R6 MarkII, harici Raw formatı kullanırken FHD proxy dosyalarını dahili olarak aynı anda kaydedebilme özgürlüğünü de sunuyor.

Sonuç olarak tüm bunlara bakıldığında hem fotoğraf hem video açısından bir profesyonelin tüm ihtiyaçlarını karşılayan yeni bir Canon aynasız modeli diyebiliriz. Ara yüzü ve tüm yeniliklerin video odaklı olması yine Canon aynasız fullframe segmentinin evrildiği yönü bir kez daha gösterdi. Canon EOS R6 Mark II fiyat ve geliş tarihini Canon marka sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x