Canon EOS R5C Tanıtıldı

Canon EOS R5C Tanıtımı
0 Shares

Canon EOS R5C İnceleme ve Teknik Özellikler

Canon EOS R5C Tanıtıldı. 2022 Yılının ilk Aynasız Canon kamerası olarak karşımıza çıkan EOS R5C için hibrit tanımlaması kullanılmış. Zaten adından anlaşılacağı gibi Canon R5 ‘in gövde özelliklerine ve boyutuna sahip. Ama sonundaki C harfi de Cinema için yani Video odaklı olduğunu gösteriyor. Bakalım teknik olarak  EOS R5C neler vadediyor.

 

Canon EOS R5C Teknik Özellikler

Canon EOS R5C

 Teknik Özellikler:

TipAynasız 
Sensör FormatFull Frame
Megapixel45MP
BayonetCanon RF
Sensör TipiCMOS
Video Çözünürlük4K UHD,5.2K,6K,8K UHD,Full HD (1080p),HD (720p)
AF Noktası1053
Video Kayıt10bit 4:2:2,12bit 4:4:4,8bit 4:2:0,Canon Log 1,Canon Log 2,Canon Log 3,XF-AVC 4:2:2 10-Bit
Fotoğraf FPS12
Video FPS4K 120p,4K 24p,4K 30p,4K 60p,8K 30p,Full HD 60p,HD 60p,8K 60p

Evet teknik özelliklere baktığımızda ilk gözümüze çarpan detay EOS R5C’nin 30 fps 8K Video kaydı oluyor. Peki Bu küçük aynasız gövdede bu yüksek video kaydı ısınma yapmaz mı? Cevap Hayır. Çünkü gövde göze çarpan entegre soğutucu fan sistemi bunu engelliyor.

Teknik özelliklere genel olarak baktığımzda Yeni Canon EOS R5C‘nin fotoğraf ve videonun aynı gövdede toplandığı gerçekten hibrit bie kamera olduğunu gösteriyor. Evet R5C video odaklı Canon C serisi sinema kameralarının aynasız versiyonu. Ama fotoğraf işini de es geçmiş değil. Eğer öyle olsaydı 45 MP çözünürlükte 12 fps Fotoğraf çekimi özelliğine ve 1053 AF noktasına sahip netlik sistemine rastlamazdık. Öyleyse bu model Aynasız R serisi ile Canon C serisinin tam bir birleşimi olmuş diyebiliriz. Bunun nedeni de açık. Sinema sektörünün aynasız gövdelere kayması. Bu yeni Aynasız Sinema kamera da tüm bu özellikleriyle bu sektöre odaklanmış. durumda.

Canon EOS R5C Ve Canon Cine Lens Uyumu

R5C Modelini incelerken eğer başka sinema kameralar ile karşılaştıracaksanız şu konuyu gözardı etmemelisiniz. Canon Cine Lens Serisinin üstün video performansı.

Canon EOS R5C ve Canon Cine Lensler

Canon EOS R5C ve Canon Cine Lens Uyumu

Canon firması DSLR fotoğraf makinelerinin Sinema sektöründe kullanımının artmasıyla zaten Canon Cine Lens yelpazesini oldukça arttırmıştı. Yine Canon C serisi sinema kameralarıyla muhteşem uyum halinde çalışan bu Cine lens grubu Yeni aynasız Canon ile de oldukça başarılı oluyor. Yapılan test videolarına profesyonel Sinemacılar tam not verdi bile.Çünkü gerçek şu ki kamera gövdesinde donanımsal ya da yazılımsal istediğiniz kadar başarılı olun. Eğer kullanacağınız lens ile bunu tamamlamassanız başarı zor.İşte bu yeni nesil aynasız sinema kamera bu konuda da zirveye aday konumunda.

Canon EOS R5C Tanıtımı

Canon EOS R5C Tanıtıldı

Sonuç:

Sonuç olarak  EOS R5C, gerçekten Aynasız Sinema Kamera tanımlamasını tam olarak hakediyor. Hem de video ve fotoğrafı işi gereği bir arada kullanan profesyonellerin her ihtiyacını düşünmüş. Böylece zaten fotoğraf performansı ile gözdolduran versiyonu EOS R5 ‘in fotoğraf başarısını hem de EOS C sinema kamera özelliklerini biraraya getirmiş.Çünkü 8K 60 FPS videoyu Cinema Raw Light formatında kayıt altına alabilen model, HDR çekim yapabiliyor ve Canon Log 3 desteğini de veriyor . Sadece gövdesinde R5’de olan dahili görüntü sabitleme özelliği yok. Bu bir eksi değil.Çünkü Profesyonel Sinemacılar zaten en iyi stabilizasyon için Gimbal kullanıyor. Bu yeni Model Aynasız Sinema Kamera Canon EOS R5C fiyat ve stok bilgilerine buradan yakın zamanda ulaşabileceksiniz. Fotoğraf ve Video sektöründeki en güncel haberlere ulaşmak için Takipte kalın.

 

 

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x