Canon EOS R Detaylı İnceleme! Canon’dan Aynasız Full Frame

0 Shares

Canon EOS R fiyatı ve özellikleri itibariyle Canon’un bu zaman kadar çıkarmış olduğu ilk full frame aynasız fotoğraf makinesi.

Sony’nin, 2013 yılında duyurduğu full frame aynasız gövdesi a7’den beri Canon’un bu türde bir model çıkarmasını bekliyorduk. Hatta bu beklenti sebebiyle bir çok kamera inceleme sitesi her sene çeşitli dedikodularla Canon’un yeni full frame aynasız özelliklerinin sızdığına dair haberler yapıyorlardı. 2013’ün üstüne tam 5 yıl geçti. O günden beri tüm kullanıcılar Canon deneyimini daha küçük, daha hafif aynasız bir kamerada yaşamak istiyorlardı. APS-C sensörlü M serisi ne kadar başarılı olsa da profesyonel kullanıcıların çok da tercih etmediği bir seriydi.  Profesyoneller full frame bir aynasız istiyordu. Nikon’nun da Z7 ve Z6’yi, Sony’nin de a7R III ve a7 III’ü tanıtmasından sonra Canon suskunluğunu bozdu ve ilk full frame aynasız fotoğraf makinesi EOS R‘yi kullanıcıların beğenisine sundu.

Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim; EOS R Dual Pixel AF ve Dual Pixel Raw teknolojisini barındırmasıyla rakiplerinden netlik anlamında öne geçiyor. Üstelik Nikon’nun Z7 ve Z6’sının aksine 3 lens yerine bu model 4 adet yeni lensle çıktı. RF bayonete sahip olan bu lensler EF lenslerin kalitesine sahip ayrıca EF lenslerin de üzerinde kabiliyetlere sahip. Bu bahsettiğim özellikler aynasız makine alırken Canon’u tercih etmeye yeter ancak hayal kırıklığı yaratan bir nokta var. Canon EOS R maalesef gövde üzerinde tümleşik bir sabitleme sistemi bulundurmuyor. Eğer lensinizin optik bir görüntü sabitleyicisi yoksa elde çektiğiniz videolar zangır zangır titreyecektir. Tabii kamera digital titreşim engelleyiciye sahip. Eğer lensinizin de IS özelliği varsa bir nebze daha az titreyen görüntüler elde edebilirsiniz fakat Sony ve Nikon’da bulunan 5 Akslı sabitleme sistemi her türlü daha iyi bir seçenek.  Benim açımdan EOS R’ın hayal kırıklığı yaratan tek özelliği bu oldu. Onun dışında kamera size isteyebileceğiniz her özelliği sunuyor.

Bu uzun girişten sonra isterseniz şimdi EOS R’nin teknik özelliklerine daha yakından bakalım.

Teknik Özellikler

 • 30.3 Megapixel FF Sensör
 • 14 Bit Raw
 • 4K Uhd 480 Mbps
 • Dual Pixel RAW
 • EVF
 • AF Point
 • ISO: 100 – 40000 (50-51200-102400)
 • Shutter 1/8000
 • 8 fps (Servo Af ile 5 fps)
 • 4k 30p FullHd 60p – 120p
 • Dokunmatik Ekran
 • USB Şarj
 • 660g
 • Dual Pixel Cmos AF
 • 3,15inç Dokunmatik Ekran
 • Wifi -Bluetooth – Gps
 • Uncompressed 10bit UHD 4K
 • Hdr Video
 • 4k Timelapse

 

 

Sensör ve İşlemci

 • 30.3 Megapixel Cmos Sensör
 • Dual Pixel Raw
 • Saniyede 8 Kare Seri Çekim Hızı
 • ISO: 100 – 40000 (50 – 102400)

Canon EOS R 30.3 megapixellik full frame cmos sensöre sahip. Sensörün içerdiği pixel sayısına ve yapısına baktığımızda EOS R’ın 5D Mark IV’ün teknolojisine sahip olduğunu görüyoruz. (Umarım tahmin ettiğimiz gibidir çünkü 5D Mark IV’ün sensörünün dinamik aralığı, renk derinliği ve imaj kalitesi oldukça başarılı.) Zaten Canon’un sitesinde teknik özelliklerinin bulunduğu bölümde EOS R’ın 5D Mark IV ile kıyaslaması bulunuyor. Bu açıdan da EOS R’ı 5D Mark IV modelinin aynasız hali gibi düşünebiliriz. Hatta aynasız olmasının verdiği avantajla EOS R’ın kağıt üzerinde 5D Mark IV’den daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

EOS R’ın sensörü Dual Pixel AF ve Dual Pixel RAW teknolojisine sahip. Dual Pixel AF’den netleme başlığı altında bahsedeceğiz; Dual Pixel Raw teknolojisi ise bildiğiniz gibi Image Microadjustment, Bokeh Shift, Ghosting Reduction gibi özellikler sunuyor. Canon’un hiç bir rakibinde bu teknolojinin bir benzeri yok. Bu özellikler alalade fotoğrafçılar için çok önemli olmasa da işin ehli profesyonel fotoğrafçıların sıkça kullandığı özellikler. Canon R her ne kadar pro aynasız kategorisinin giriş seviyesine konumlansa da Dual Pixel Raw teknolojisiyle uç profesyonellere bile hitap ettiği söylenebilir. Uç profesyonel?! 🙂

DIGIC 8 işlemci kullanan kamera bu işlemci sayesinde saniyede 8 kare fotoğraf çekebiliyor. Eğer sürekli yani servo af’yi seçerseniz bu sayı saniyede 5 kareye düşüyor. 42 RAW ve 100Jpeg buffer performansına sahip olan kamera spor aksiyon çekimleri için pek uygun olmasa da gündelik hayatın hızı için gayet yeterli. Zaten son yapılan araştırmalarda kullanıcıların bir çoğu yüksek kare hızları yerine, 4k video, sensörden sabitleme sistemi gibi konuları daha çok önemsiyor. Spor ve aksiyon fotoğrafçıları zaten hala en dengeli ürünler olan DSLR’ları tercih ediyor.

Sensör ve işlemcinin beraber çalıştığı bir diğer konu olan iso’da ise dikkat çekici bazı geliştirmeler var. EOS R 100 ila 40.000 arasında değişen baz iso değerine sahip. Bu baz iso değerini 50 ila 102400 aralığına kadar genişletebiliyorsunuz. Canon’un Bu konuda da gayet başarılı bir iş yaptığını söyleyebilirim. Tabii noise başarımı da bu konuda önemli fakat reduction performansı 5D Mark IV kalitesindeyse çıkan görüntülerin kalitesini iyice merak etmeye başladım.

Fotoğraf, Video ve Netleme

 • 14 Bit Raw Fotoğraf
 • 4K 30 Fps – Full Hd 120 fps
 • HDMI 10 Bit 4K Video Sinyali
 • Dual Pixel Cmos AF
 • 5655 AF Pozisyonu
 • Canon Log
 • HDR Video
 • 4K Timelapse

5D Mark IV ilk çıktığında ilk deneyimleyenlerden biriydim. Kameranın renk geçişleri ve görüntünün doğallığı oldukça tatmin ediciydi. Özellike fotoğraf konusunda 5DSR ve 5DS’de yaşadıklarımın bir benzerini yaşamıştım. Şimdi tanıtım filmine ve örnek fotoğraflara baktığımda kesinlikle EOS R’ın 5D Mark IV seviyesinde fotoğraf çekebildiğini söyleyebilirim. Evet piyasada çok daha yüksek pixel değerine sahip full frame aynasız makineler var fakat pixel sayısının o kadar da önemli olmadığını, pixel boyutu, dinamik aralık, renk geçişleri ve renk doğruluğunun daha önemli olduğunu defalarca kez söyledik. Bu sebeple EOS R’ın çekebildiği 30 megapixel fotoğraf çözünürlüğünün bir bina giydirmeyecekseniz gayet yeterli olduğunu söyleyebilirim. O kadar bahsettik teknik detayını da verelim EOS R 30.3 megapixel çözünürlüğünde 14 bit sıkıştırılmamış RAW fotoğraflar çekebiliyor.

Video konusunda ise beklentilerimiz belli oranda karşılandı. EOS R 4K 30fps UHD videolar kaydedebiliyor. Full Hd çözünürlükte 60 ve 120 fps değerlerine çıkan kamera HDMI üzerinde 4k 10 bit sıkıştırmasız video sinyali gönderebiliyor. Keşke 10 bit dahili olsaydı dediğinizi duyar gibiyim fakat her marka için bu özelliğin full framelere eklenmesi biraz daha zaman alacağa benziyor. Bunun yanında kamera HDR video ve 4K timelase özelliklerine de sahip.

EOS R video konusunda rakipleriyle benzer teknik özelliklere sahip olsa da bence öne geçtiği bir konu var. O da dual pixel af teknolojisi. Canon’un en efektif silahlarından biri olan bu teknoloji şuan bence dünyanın en iyi netleme sistemi. Elime onlarca makine geçti fakat ben bu derece tutarlı ve hızlı çalışan başka bir netleme sistemi görmedim. Dual Pixel Af fotoğrafta zaten alanının en iyisi fakat video konusunda rakiplerinden fersah fersah önde. Günümüzde ekipmanlar gelişti video ekipleri küçüldü artık 3 kişinin yaptığı işi makine yardımıyla bir kişi rahatlıkla kotarabiliyor. Tabii yeni Youtube starlarının çoğu tek başına video çekiyor. Bu sebeple çoğu video içerik üreticisi için netleme sistemi oldukça önemli. Ayrıca düğün videoları, kısa film, belgesel yapımcıları içinde daha küçük bir ekiple çalışabilmek adına netleme sistemi büyük önem arzediyor. Bu sebeple EOS R’ı Dual Pixel Af sebebiyle yakın zamanda tüm Youtuberların ve amatör film yapımcılarının elinde göreceğiz gibi duruyor.  Tabi Canon Log flat resim profili de bu kamerada mevcut.

Af noktaları da artık yeni teknolojilerle birlikte değerini yitirmeye başlıyor. Canon EOS R’da artık Af noktası tabiri kullanmıyor. Bu modelin Af kapasitesini ise Otomatik Netleme Pozisyonu olarak tanımlanıyor. Canon’un açıklamalarına göre EOS R 5655 seçilebilir AF pozisyonuna sahip.  5655 AF Noktası mı demek istiyorlar bilmiyoruz ama netleme sistemlerinde bir şeylerin değişip geliştiği kesin.

Edit: Şimdi gördüm arkadaşlar kamera aynı zamanda 143 adet af noktasına sahip. Üstelik ürün f11 diyaframda bile otomatik netlik gerçekleştirebiliyor. (Extender kullananlar için güzel haber.)

Gövde ve Lensler

 • 655 Gr
 • Dönebilen Dokunmatik Ekran ve EVF
 • USB üzerinde şarj
 • Wi-fi Bluetooth
 • Üst Lcd Ekran

Gelelim makinenin gövdesine. Öncelikle şnu belirtelim EOS R içinde ayna mekanizması bulundurmayan bir fotoğraf makinesi. Bu bağlamda DSLR kameralardan oldukça küçük. Tabii rakiplerine göre EOS R bir tık daha büyük fakat aralarında aşırı ağırlık ve boyut farkı yok; 580gr ağırlığında. Kameraya ilk baktığımızda dikkatimizi deklanşörün yanındaki ekran çekiyor. Bu ekran oldukça şık görünüyor ayrıca çok da küçük değil. Canon R serisinde mod kadranını kaldırarak yerine bu ekranı koymuş ama kadranı değiştirmek için hala bir halka duruyor. Halkayı çevirdiğinizde mod değişimini üst lcd ekrandan görüyorsunuz. Yani elektronik bir mod kadranı var diyebiliriz.

Kameranın arka tarafında ise bir dokunmatik ekran bulunuyor. Ekranın çözünürlüğü gayet iyi dokunmatik özelliği ise aynı akıllı telefon kalitesinde. Ekran konusunda en dikkat çeken detay ekranın dönebilen yapıda olması. Sonunda be! İlk defa full frame bir aynasız kameranın ekranını kendimize çevirebiliyoruz. Ne Sony’de ne Nikon’da ne FujiFilm’de bu özellik yoktu. Artık vlog çekimlerimizde full frame bir kamera kullanırken ekrandan kendimizi görebileceğiz. Bu özellik bile EOS R’ın Sony ve Nikon’dan daha fazla aynasız satmasını sağlayabilir. ”Oraya Canon lehine +1 daha yazmanızı rica edeceğim…”

3.15 inçlik dokunmatik ekran oldukça kullanışlı ayrca gayet büyük. Özellikle fotoğraf çekerken af noktası seçiminde ekranı touchpad gibi kullanabiliyorsunuz. Ekranın üstünde ise yine bilmem kaç milyar milyon noktalı EVF bulunuyor. Tamam anladık. EVF’deki görüntü cam gibi.  Onun dışında istediğimiz ve beklediğimiz bir diğer özellik USB sarj özelliği de EOS R’da mevcut. Canon’un efsane pili LP-E6’yı USB üzerinden rahatlıkla doldurabileceksiniz. Bunlar dışında kamera wifi, bluetooth gibi teknolojileri de bünyesinde bulunduruyor.

Gelelim lenslere. Aslında bu lenslerden çok daha önce bahsetmemiz gerekiyordu çünkü en az kamera kadar önemli gelişim ve değişimler var bu konuda.

Sonuç

Çok sevdiğim 5D Mark IV’ün aynasız modeli olan EOS R bana göre biraz geç kalınmış fakat yerinde bir hamle. Canon menüsünü, Canon netleme sistemini, Canon lenslerini, Canon flaşlarını sonunda full frame bir Canon fotoğraf makinesinde kullanabileceğiz. Bu anlamda çıkmasını çok olumlu karşıladığım bir ürün. Makine daha yeni tanıtıldı bu sebeple test etme şansımız olmadı fakat ürün Türkiye’ye ilk geldiğinde detaylı incelemesi Fotografium Youtube kanalında olacak ayrıca EOS R Türkiye’de ilk Fotografium stoklarında olacak. Yakında açılacak ön sipariş sayfasından bir çok hediye ve indirimle ürünü ön sipariş verebilirsiniz. Sevgiler.

 

 

Ömer Faruk Yayla

Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü mezunu. Fotografium, dijital içerik üreticisi.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
bünyamin tekin

değerlendirmenizi beğendim.çok teşk.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x