Canon EOS M50 Mark II 15-45 mm IS STM Teknik Özellikler ve Ürün Çekimi

0 Shares

Canon EOS M50 Mark II 15-45 mm IS STM İnceleme

Canon EOS M50 Mark II 15-45 mm IS STM Vlogger Kit teknik özellikleri ve fiyatı itibariyle son zamanlarda Vlogger olmak isteyenlere tavsiye ettiğimiz kameraların en başında yer alıyor.Geçen yıllarda Canon M50 Vlogger kit youtube ya da Vlog dünyasına giriş yapmak isteyenleri oldukça memnun etmişti. Bu tecrübeyi bir tık daha yukarı taşıyan Canon M50 Mark II kamerayı geliştirdi. Yine Vlogger olmak isteyenlerin en çok ihtiyacı olan mikrofon ve masaüstü kumandalı tripodu da kutu içeriğine ekleyerek yepyeni bir Vlogger kit ortaya çıkarmış oldu. Öncelikle Teknik özelliklerine ve yeni faydalarına kısaca göz atalım.

 

Canon EOS M50 Mark II Teknik Özellikler:

 • Sensör Tip: 22,3 x 14,9 mm CMOS
 • Etkin Piksel: 24,1 megapiksel (Gayet Yeterli ve tadında)
 • Lens Yuvası:EF-M (EF ve EF-S lensler, Yuva adaptörü EF-EOS M aracılığıyla kullanılabilir.(Elinizde Canon Lens Varsa İyi)
 • Fotoğraf Türü:JPEG: Yüksek, Normal (Exif 2.31 uyumlu) / Fotoğraf Makinesi Dosya sistemi (2.0) için tasarım kuralı
  RAW: RAW, C-CRAW (Bu 14 Bit fotoğraf demek yani renk zenginliği)
  Görüntü Sabitleme:Uyumlu lenste 5 eksenli  Optik Görüntü Sabitleyici
 • Video :UHD 4K (3840 x 2160) 23.976p Yatay ve Dikey (İşte bu çok iyi instagram paylaşımları için.Video Süre sınırı yine 30 dk.)
  Diğer güzellikler:

  Canlı YouTube yayını:Dilediğiniz Wi-Fi ağından kitlenize canlı yayın yapabilirsiniz.

  Otomatik video kodu çevirme:Videoları fotoğraf makinenizden dizüstü bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza hızla aktarır.

  Web kamerası olarak kullanın:Ücretsiz EOS Webcam Utility ile mükemmel görüntü kalitesi

  10 fps sürekli çekim:Hızlı hareket eden konuları ve kısa anları yakalayın

  Canon EOS M50 Mark II 15-45 mm IS STM İle Ürün Çekimi

  Tüm bu teknik özellikleriyle M50 Mark II 15-45 MM lens ile beraber tüm youtube videoları ve vlog çalışmaları için her ihtiyacınızı karşılayacak seviyede. Tüm video testlerinden de tam not aldığını biliyoruz. Peki ama sadece video için mi? eğer bir ürün tanıtımı yapıyorsanız videolarınızın yanında mutlaka ürün fotoğraflamaya da ihtiyacınız var. Bu konuda aldığımız soruların başında da Ürün Fotoğrafı çekmek  için başka bir kamera ya da lense ihtiyacım olur mu? Hayır yok. Eğer M50 Mark II 15-45 IS STM sahibi olursanız vlog ve tanıtım videolarınızla beraber ürün,yemek v.s gibi fotoğraf çekimlerini de başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki ben yaptım oldu demiyorum.Ve örnek ürünlerin çekim aşamalarını tüm ayarlarıyla anlatıyorum.

  Canon M50 Mark II ve Neewer Stüdyo Led Işıklarla Örnek Ürün Fotoğraf Çekimleri :

  En çok sorulan ürünlerin fotoğraflarının nasıl çekildiğine bakalım. Ben burada M50 Mark II ‘yi üzerinde kit olarak gelen 15-45 mm ile kullandım. Aydınlatma olarak da yine hem video hem fotoğraf çekimleriniz için  başka bir ışığa ihtiyaç bırakmayacak Neewer Led Işıklarını tercih ettim.

  Nasıl Çekilir?

  Bilindiği gibi e ticaret sitelerinde ya da pazar yerlerinde ürün fotoğraflarında en çok beyaz fon kullanılır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta beyaz fonu sağlarken gölgeleri sıfırlamamaktır. Mesela böyle bir ayakkabı fotoğrafında tabanın altında fazla sert olmayan gölgelerin olması gerekir.Yoksa ürün havada aslı kalır ve gerçekci durmaz. Ürün fotoğrafçılığı hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz.Ürün Fotoğrafları İle E-Ticarette Satışları İkiye Katlamanız İçin 5 Tavsiye yazımızı mutlaka okumalısınız.

  M50 Mark II için fazla bir ayara gerek yok aslında sadece makineyi P Moduna alıp, ISO ‘yu 200 alın. Böyle bir aydınlatma ile verceği değer 1/125 sn enstantene ve f:7 , f:8 gibi olacaktır ki bu değerler sonradan fotoğrafınızı fazla düzenlemeye gerek bırakmaz. Yine bu örnekte yumuşak gölgeleri ve hemojen aydınlatmayı sağlayan Neewer Jyled 500 S led panelin önüne taktığım Neewer LED Işık Için 41cm Softbox. 

  Böylece çok daha küçük bir alanda etkin bir ürün fotoğraf stüdyosu kurabilirsiniz. Fon aydınlatmasını da Neewer BH 30S Tüp Led ile rahatça sağladım. Tripod olarak da ürün fotoğrafları için ideal olan 90 derece olabilen K&F Concept SA254T2 Tripod

  oldukça hareket serbestliği sağlıyor.

  Tabi her ortamda beyaz fon kullanmak gerekmez. İnstagram  sayfanızda ya da reklam çalışmalarınızda ürünlerinize biraz renk katmak ve hareketlendirmek iyi olacaktır.

  Nasıl Çekilir?

  Neewer RGB özellikli 530 LED modeline sahip olursanız. Beyaz fonda çalışırken istediğiniz sıcak ve soğuk renkleri telefonunuza indireceğiniz uygulama sayesinde kolayca fotoğraflarınıza ekleyebilirsiniz.

  Gördüğünüz gibi M50 Mark II 15-45 mm Lens ile her ebatta ürünü kolayca fotoğraflayabiliyoruz. Ama başka ne olsa iyi olur derseniz üstüne ben olsam şunu eklerim.  EOS M adaptör ile Canon EF 50mm F/1.8 STM Lens

  Evet sonuç olarak Canon EOS M50 Vlogger kit ile video çalışmalarınızla eş zamanlı olarak  tüm ürünlerinizin fotoğraflarını da uygun bir aydınlatma ile kolayca çekebilirsiniz.

   

   

 

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x