Canon M10 İncelemesi ve Teknik Özellikleri

0 Shares

Canon M10 fiyatı ve özellikleri itibariyle Canon’un aynasız fotoğraf makineleri pazarındaki iddiasını sürdürmek adına çıkardığı yeni bir model.

Ağır DSLR makineler, kocaman pahalı lensler. Fotoğrafçıların kimi zaman taşımakta zorlandığı fotoğraf makineleri genelde eziyet olmuştur. Buna çözüm olarak yapı itibariyle daha ufak ve hafif olup, sistem özellikleri olarak DSLR ile aynı özellikleri hatta bazı modellerde bir çok DSLR de olmayan özellliklerin bulunduğu aynasız sistem fotoğraf makineleri üretilmeye ve satılmaya başlandı. Aynasız ve değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri kategorisinde de şüphesiz en çok bilinen marka şuan Sony A7 serisi. Fotoğraf makinesi devlerinden Canon ve Nikon ise bu konuya adeta hiç yanaşmadı. Ama aynasız modeli yok denmeyecek kadar az bir kaç model üretti elbette.satin-alma

 

canon-eos-m10-turkce

Canon EOS M10 Teknik Özellikleri

  • 18.0MP APS-C CMOS Sensör
  • DIGIC 6 görüntü işlemcisi
  • 3.0″ 1.04m-Dot Hareketli Dokunmatik LCD
  • 30/24 fps – Full HD 1080p video
  • Dahili Wi-Fi – NFC Bağlantısı
  • Hybrid CMOS AF II, 49-Nokta AF Sistemi
  • 4.6 fps ve Genişletilebilir ISO 25600 kadar
  • Yrd yaratıcı ve Self Portrait Modu
  • EF-M 15-45mm f / 3,5-6,3 IS STM Lens

Canon EOS M, ardından EOS M3 ve şimdi de EOS M10 modelini duyurdu. EF-M yeni küçük, sessiz ve sürekli netleme sağlayan lensleri ile, EF adaptörü ile tüm Canon bayonet lensleri de kullanabiliyoruz. Canon‘un yeni duyurduğu fakat beklenen nitelikte farklılıkları olmayan aynasız EOS M10 modelini inceliyoruz.

 

Daha Küçük Gövde, Değişmeyen Performans

Canon EOS M ilk çıktığı zaman 650D teknik özelliklerine sahip olması fakat aynasız ve bu boyutlarda olması herkesin ilgisini çekmiş ve ”başlangıç seviyesi” alınabilecek makinelerin arasına girmişti. Fiyatı gayet makul idi. Ardından EOS M3 modeli çıktı ve ilk modele göre gövde yapısı değişmiş, el grip bölümü geliştirilmiş ve hareketli LCD ekran ile 24 Megapixellik fotoğraf çözünürlüğü birde Wi-fi ile kablosuz kontrol özelliği dikkat çekmişti.

canon-eos-m10-özellikler

Son çıkan modelde ise boyutlar iyice küçüldü, dahili flaş eklendi. Fotoğraf özellikleri olarak neredeyse EOS M ile aynı. Hareketli LCD yine bu modelde kullanıldı fakat ISO performansı veya sistemsel özellikler olarak bir değişiklik pek yok diyebiliriz. Menü özelliği ve tuş bölümleri faklılaştı. Saniyede 4.6 fps fotoğraf çekme özelliğine kavuştu. Farklı eğlenceli çekim modları getirildi. Fotoğraf bakımından çok fazla bir gelişme olmadı. Beklentilere yansıyan sadece yeni 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM lensle birlikte satılması. Fakat bu lens konusunda da 15-45mm aralığında (35mm eşdeğeri 24-70) diyafram aralığı ve değişken olması biraz hayal kırıklığı oluşturdu. 22mm f/2 gibi bir lens ardından başka bir EF-M sabit diyaframlı lense halen sahip olamaması üzücü.

*

youtube-abone

Fatih Akkuş

''Kısaca Fotoğraf Delisi''

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x