Canon EOS 5D Mark III Ön İncelemesi

0 Shares

Canon 5D Mark III nihayet çıktı. Canon‘un makine lansmanları her zaman Nikon‘a göre daha heyecanlı geçiyor, bunu haberlerinden ve fanatiklerinin sitelerinden anlamak çok zor olmuyor, tüm bu heyecana biz de katılıyoruz tabi. Ama artık makine çıktığına göre biz de sakince bir ön inceleme yapabiliriz.

Güncelleme: Detaylı inceleme videomuz yazıya daha sonradan eklenmiştir.

Canon EOS 5D Mark III Detaylı Anlatım – Fotografium.TV from fotografium.com on Vimeo.

Özelliklerle başlayalım:

– 22.3 Megapiksel

5D Mark III yeni ve geliştirilmiş sensörü ile beraber geldi, 5D Mark II ‘ye göre büyük bir değişim yok. 5D Mark II‘de 21.1 megapiksel çözünürlük vardı. Buradan anlıyoruz ki Canon eski megapiksele dayanan stratejisini değiştirmiş görünüyor. 5D kullanıcıları da yurtdışı sitelerinden takip edebildiğim kadarıyla bu küçük değişimden rahatsız değiller, zaten 21 megapiksel bile normal bir kullanıcıya oldukça rahat yetecek bir çözünürlük. Maksimumda 5616 x 3744 piksel fotoğraf veriyor. ISO konusundaki başarımını da zamanla gelen örnek fotoğraflarla göreceğiz.

– Digic5+ İşlemci

5D Mark III sahipleri yenilenmiş işlemci sayesinde çok daha hızlı bir makineye sahip olacak, sürekli çekim hızının 6fps olmasındaki temel etken işlemci. Digic 4’ten 17 kat hızlı olduğunu belirtelim.

– Saniyede 6fps çekim hızı

5D Mark III gelişen işlemciyle beraber saniyede 6 kare çekebiliyor. 5D Mark II‘nin 3.9fps çekebildiğini göz önüne alırsak, burada büyük bir değişim olduğunu görebiliriz, yeni işlemci farkını hissettiriyor.

5d mark iii

– Geliştirilmiş ISO Aralığı (50-102400)

ISO ‘da da 102400 ‘e kadar çıkabilen bir makine 5D Mark III. Dolayısıyla eski Canon temsilcisi Mark2 ‘ye göre 2 stop avantajlı. Yalnız şunu not edelim, videoda en fazla 25600 ‘e kadar çıkabiliyor.

– 61 noktadan odaklama

Canon en çok eleştirilen yönü olan odaklama noktaları sayısında müthiş bir artışa gitti. 5D Mark II ‘nin 9 odak noktasından sonra 5D Mark III 61 odak noktasıyla geldi, böylece özellikle hareketli nesnelerin odaklanmasında yaşanan soruna çözüm bulunmuş gibi görülüyor. Aynı zamanda da 41 çapraz tip AF noktası da 61 noktaya destek olarak bulunuyor. Mark2 ‘de bu sayı 6 idi. Odaklama noktalarının seçimi ise tekli, gruplu olarak yapılabiliyor, bu da işimizi oldukça kolaylaştıracak bir sistem. Intelligent Tracking adı verilen akıllı izleme modu da hareketli objelerin gidiş yönlerini tahmin ederek odaklamayı kolaylaştırıyor.

– Full HD 1080/30p and 720/60p

Geliştirilmiş işlemci ile video performansı da geliştirilmiş durumda. Yeni işlemci ile özellikle chromattic aberation adı verilen metal cisimler etrafındaki mor hareler diye kısaca çevirebileceğimiz istenmeyen durumlar engellenmiş durumda. Aynı zamanda da 29 dakika 59 saniyeye kadar sürekli çekim yapılabiliyor.

– HDR ve Çoklu Pozlama Modları

Özellikle ülkemizde sıklıkla kullanılan HDR modu artık makinede dahili hale getirilmiş durumda. Çoklu pozlama da (multiple exposure) daha önce olmayan bir özellikti ve bu sayede daha farklı, belki daha sürreal fotoğraflar çekebileceğiz.

– Çift hafıza kartı girişi

Bu da Canon ‘dan oldukça fazla beklenen bir özellikti. Artık bir karta RAW, diğer karta JPEG fotoğrafları saklayabileceğiz.

5d mark iii

Biraz da Görünmeyenlerden Bahsedelim

Makinede 3 tane RAW modu var.

RAW, M-RAW ve S-RAW olarak, isimlerinden de anlayabileceğiniz gibi büyüklükleriyle ilgili. Benim 22 megapiksele ihtiyacım yok ama ham fotoğraf çekmek istiyorum diyorsanız M veya S RAW kullanabilirsiniz. (Bu benim sıkça kullandığım bir özellik)

Fotoğrafları Karşılaştırabilme Özelliği

İki fotoğrafı karşılaştırabiliyoruz, histogram değerleri, pozlamaları vs bu şekilde en iyi fotoğrafa daha makinedeyken karar verebiliyoruz. Bu daha önce olmayan bir özellikti.

Spot ölçüm %1.5

Spot ölçüm değerinde (nokta ölçüm), daha önceleri %3 olan değer artık %1,5 ve bu çok daha hassas bir değer.

Hava Koşullarına Uyum

Yağmura, çamura uyum da 5D Mark II ‘den iyi durumda fakat yine de beklendiği üzere Canon 1D X kadar iyi değil.

Sessiz Çekim Modu

En farklı ve güzel özelliklerden bir tanesi de bu. Özellikle çekmek istediğiniz kişinin rahatsız olacağını düşünüyorsanız veya konser gibi dikkat dağıtabilecek ortamlarda fotoğraf çekmekten çekiniyorsanız bu mod tam size göre. Daha sessiz çekim modu işinizi görecektir.

Canon 5D Mark III Fiyatı

Yurtdışı fiyatı 3500$ olarak açıklandı, Büyük rakibi Nikon D800‘e göre 500$ fazla çıkmış olması büyük dezavantaj gibi görünüyor ama bunu yine de piyasa belirleyecek.

5d mark iii

Sonuç ve Değerlendirme

Canon Eos 5D Mark III, yeni gelen özellikleriyle beraber çok iyi bir makine. Yenilenmiş işlemci, geliştirlmiş otomatik odaklama özellikleri onu 5D Mark II ‘ye göre çok öne taşıyor.

Aslında özetleyecek olursak 5D Mark III = 5D Mark II + 7D diyebiliriz.

Çünkü 7D ‘nin güzel ve teknolojik olan tüm özellikleri alınmış ve full frame teknolojisiyle birleştirilmiş durumda. Makinenin body ‘si de değişmiş durumda ama zaten tatmin edici bir gövdesi olan makine daha da ergonomikleştirilmiş durumda.

Makinede dahili flaş yine yok, bu bence Canon için  bir eksiklik ama Canon bu makineyi profesyonellerin kullanacağını ve onların da mutlaka bir harici flaşa sahip olacakları düşünüyor olmalı. Geliştirilmiş ISO seçenekleri ile düşük ışıkta da odaklamayı kolaylaştıracak olan 5D Mark III harika bir makine.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x