Canon EOS 35.Yaşını Kutluyor

0 Shares

Canon EOS 35 Yaşında!

Canon EOS 35. Yaşını Mart 2022 itibariyle kutluyor. 1987 Yılının Mart ayında ilk kez EOS serisinin lansmanını yapan Canon firması 2022 yılında yeni bir çok EOS serisi kamera ve lensin duyurusunu yapmaya hazırlanıyor. EOS ismi Elektronik Optik Sistem’in kısaltması ama aslında mitolojik bir anlamı da var. Eos aynı zamanda mitolojide Yunan Şafak tanrıçasının da adı. Yani yeniliğin de simgesi Canon markası için. Bu dönemde şirket  en üst düzey profesyonel filmli (analog) model EOS-1’i piyasaya sürdü ve 1993 yılında kompakt hafif EOS Kiss’in piyasaya sürülmesiyle genişlemeyi başardı.

İlk Canon Eos model EOS-1

Canon EOS-1

Digitale Geçişte Canon EOS

2000 yılında,  yani dijital SLR fotoğraf makinelerinin yaygınlaşmasının tüm hızıyla devam ettiği dönemde EOS D30’un piyasaya sürülmesinin ardından Canon, yüksek hızlı ve yüksek görüntü kalitesine sahip profesyonel odaklı EOS-1D (2001) gibi yenilikçi modeller geliştirdi. Geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Kiss Digital (2003) ve Full HD video kayıt özelliğine sahip EOS 5D Mark II (2008), şirketin beklentilerine uygun ürünler sunmayı amaçlıyordu. yüksek hız, kullanım kolaylığı ve yüksek görüntü kalitesi gibi yeni anahtar kavramlardı. 2012’de EOS video teknolojisi, Canon’un video prodüksiyon endüstrisine girişini işaret ediyordu. Bu dönemde de Canon yine yenilikçiliğe vurgu yaparak hem video kamera hem de video odaklı DSLR kameraları piyasaya sürdü.

Canon ilk digital SLR kamerası EOS D30

Canon ilk digital SLR kamerası EOS D30

Canon EOS R Serisi ile Yeniliklere Devam Ediyor

2018’de EOS R Sistemi, Canon’un ideal lens yuvasını oluşturma ve yeni RF lenslerinin çekiciliğini en üst düzeye çıkarma arzusundan doğdu. Şirket, 2020’yi, dünyanın 8K kayıt özelliğine sahip ilk dijital kamerası olan EOS R5 ile takip etti . Ertesi yıl 2021, gözle kontrol AF özelliğine sahip EOS R3‘ün ve VR içeriğini kaydetmek için EOS VR Sisteminin piyasaya sürülmesine tanık oldu.

Fotoğraf, video ve hatta VR içeriği aracılığıyla görsel ifadeyi mümkün kılan EOS sistemi, toplam 21 EOS serisi kameradan  ve 104 RF ve EF lensinden  oluşan bir ürün yelpazesiyle görsel ifade olanaklarını genişletiyor . Şirketin uzun süredir devam eden ve genişleyen kullanıcı tabanını daha da garanti altına alan Canon, 2003’ten bu yana yani 18 yıl boyunca  dünyanın  dijital değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi  grubunda 1 numarası olmayı sürdürüyor.

Canon, fotoğraf ve video kültürünün yayılmasını teşvik etmek için giderek daha çeşitli kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan daha da güçlü bir EOS Sistemi oluşturmak için temel optik teknolojisine dayalı çeşitli görüntüleme teknolojilerini iyileştirmeye devam edeceğini de her fırsatta dile getiriyor.Biz de Fotografium Ailesi olarak Canon EOS’un 35.Yılını kutluyor ve yeni gelişmeleri takip etmeye devam ediyoruz.

 

 

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x