Canon EOS 200D İnceleme ve Özellikler

0 Shares

Canon EOS 200D fiyat ve özellikleri itibariyle, başlangıç seviyesindeki fotoğrafçılar için çok iyi bir seçenek.  24.2 MP, APS-C CMOS Sensöre sahip 200D, saniyede 60 kare Full HD video çekebiliyor. Gözden geçirilmiş dış tasarım, hızlı AF sistemi ve hassas dokunmatik ekranı tam olarak beklediğimiz gibi. Küçük, hafif ve kullanımı oldukça kolay. EOS-M aynasız sistemlerin son zamanlarda yaygınlaşması ve kompakt makinelerin giderek güçlenmesiyle, Canon, küçük ve tatmin edici bir fotoğraf makinesi arayanların talepleri için gerçekten iyi çekimler yapan bir fotoğraf makinesi üretti. Bununla birlikte, 4 yıl önce üretilen EOS 100D’den sonra, markanın EOS DSLR serisine yeni bir üye ekleyişi bizi heyecanlandırdı.

ArtılarıEksileri
Akıllı bitirme ve iyi kavrama9 AF odaklama noktası
Çok küçük ve hafifŞimdilik yüksek fiyat
Hızlı ve hassas çekimlerÇukur hissi yaratan shutter

Özellikler

 • 2 MP APS-C CMOS Sensör
 • Full HD video kaydı
 • Rehber arayüz

18 MP APS-C sensöre ve DIGIC 5 işlemciye sahip EOS 100D’nin yerini artık, 24.2 MP sensör ve DIGIC 7 işlemciye sahip EOS 200D alacak. EOS 200D daha önceki modellerden tanıştığımız sensör ve markanın en yeni full-frame modeli EOS 6D Mark II’de de kullanılan işlemciye sahip. EOS 800D’de karşılaştığımız rehber arayüzü bu modelde de beklendiği üzere yerini almış. Fotoğraf makinenizle birlikte bir öğretmeni de taşıyor hissi yaratıyor. Temel çekim bilgilerini gerçekten iyi anlatan grafiklere yer verilmiş. Kendinizi yeterli hissettiğinizde rehberi devre dışı bırakabiliyorsunuz. Canon, EOS 200D’yi “ akıllı telefonlarıya fotoğraf çekenlerin ilk fotoğraf makinesi” diye nitelendirmiş. Ve bu deyişini güçlendirmek için selfie modu, yüz pürüzsüzleştirme ve arka plan bulanıklaştırma kontrollerini eklenmiş durumda. Dahili Wi-Fi, NFC ve Bluetooth ile kolay transfer de mümkün kılınmış. Ne yazık ki  4K video çekme özelliği yok, fakat saniyede 60 kare Full HD video çekebilme özelliğine sahip. Yeni başlayanların arayıp ta bulamayacağı bir özelliğin olduğunu düşünmüyoruz.

Yapı ve Kavrama

 • Dünyanın en küçük, hareket eden ekrana sahip DSLR’ı
 • Hafıza kartı ve batarya ile 390 gram
 • Üç farklı kaplama

Selfie meraklıları için olduğu kadar stil meraklıları içinde üretilen EOS 200D’ nin üç farklı renk seçeneği bulunuyor. Beyaz, gümüş ve en çok tercih edilen mat siyah opsiyonları mevcut. Gümüş tonlarına göre mat siyahın daha çok tercih edileceğini düşünüyoruz. Genel olarak bir giriş seviyesi fotoğraf makinesi için oldukça iyi duruyor.Tasarım açısından, en önemli değişiklikler arasında, daha derin kavrama ve üst plaka üzerinde neredeyse her şeyin yeniden biçimlendirilmiş olması yer alıyor. Canon, mod kadranını üst plakaya gömmüş ve video moduna direkt geçiş için güç tuşuna ayrı bir kontrol daha eklemiş. Ayrıca önceki ISO düğmesinin yanına display ve bağlantı tuşları yerleştirilmiş. Bu tuşlar kullanıcının elinde daha fazla doğrudan kontrol olmasını sağlıyor ve genel tutuşla birlikte bu yeni eklemeler, tasarım konusunda bizi tatmin etmiş durumda. Küçük bir fotoğraf makinesi olmasına rağmen rahat bir tutuşa ve kolayca ulaşabileceğiniz kontrollere sahip. Fakat ISO ve display tuşları biraz süngerimsi ve deklanşör çukur hissi yaratıyor diyebiliriz. Bunların dışında bütün kontroller yerli yerinde.

Otomatik Odaklama 

 • 9 AF noktası
 • Dual Pixel CMOS AF sistemi
 • Dokunmatik odaklama

Yeni EOS 200D’de de 100D’nin izinden gidilerek 9 AF noktası kullanılmış. Bazıları Canon’dan bu modelde ileri seviye eklentiler beklese de, EOS 200D gayet iyi iş çıkarıyor. Hem iyi hem de kötü ışıklandırılmış iç mekanda yaptığımız denemelerde, düşük kontrastlı nesnelere odaklanmada bile gayet iyiydi. EOS 100D’ ye geliştirilmiş iki odaklama faktörü var. İlki, video çekerken veya canlı izleme kullanılırken faz algılama kullanan Canon Dual Pixel CMOS AF sistemi. Canon bu sistemin dünyanın en hızlısı olduğunu iddia ediyor. İkincisi ise, dokunmatik ekranda dokunduğunuz noktaya odaklama sağlanması. EOS 100D’ de olmayan bu özellik, hareket edebilen ekranla birleşince, odaklama bir eğlenceye dönüşüyor.

Performans

 • DIGIC 7 İşlemci
 • Wi-fi, NFC, Bluetooth
 • UHS-I kartlarla uyumlu

Yeni modellerde DIGIC 7 işlemcinin kullanılması fotoğraf makinesini çok daha değerli kılıyor.  Kullandığımız ön üretim EOS 200D’ de de bu güçlü işlemci farkını hissettiriyor. Aynı işlemciyi kullanan EOS 6D Mark II ile karşılaştırıldığında, EOS 200D menü ve Q menüye girmekte biraz geç kalıyor. Dokunmatik ekranla ilgili şikâyet edecek pek bir şey bulamadık. Üstelik üreticilerin bu kadar cimri davrandığı bu alanda 1.04 milyon piksele sahip ekran, içimizi rahatlatacak kadar iyi. Çoğu gelişmiş EOS modelinde gördüğümüz timelapse veya kromatik düzeltme gibi teknolojilerin bu modelde kesintiye uğradığını söyleyebiliriz. Fakat fotoğraflarını hemen paylaşmak isteyenler için dâhili RAW düzenleme programı bizi etkilemedi diyemeyiz. Genel olarak, sunduğu özellikleri tanıdıkça bağlanacağınız bir fotoğraf makinesi diyebiliriz.

Erken karar verin

EOS 200D başlangıç seviyesinde ki fotoğrafçılar için üretilmiş gibi görünse de, Canon, kullanıcıların geri dönütleri ve yorumlarını gerçekten ürünlerine yansıtmış. Rehber ara yüzü ve gözden geçirilmiş dış tasarımdan tutun da, gayet hızlı AF sistemi ve hassas dokunmatik ekranına kadar, bu fotoğraf makinesi mükemmel bir uyum ve beklediğimiz performansı sergiliyor. Endişe edilecek bir nokta var mı peki? Canon’un başlıca sorunu fiyat ve rekabet olacağa benziyor. Aynasızları göz ardı ettiğinizi varsayarsak aynı fiyata veya daha azına Nikon’un D3400, D5300, D5600 alabilirsiniz.

Yine de Canon, bu küçük makineye bu kadar çabuk ısınmamızı sağladığı için övgüyü hak ediyor. Bu fotoğraf makinesiyle hayal kırıklığına uğramayacağınıza emin olabilirsiniz. Görüntü kalitesinin de, küçük, hafif ve gayet kullanışlı oluşu gibi kanıtlandığı takdirde, Canon büyük bir artıya daha sahip olacak.

Yasin Yaşar Bayol

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisi Adayı

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Özcan Ölger

How much ?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x