Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM Lens İnceleme

0 Shares

Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM Lens fiyatı ve özellikleri itibariyle, Canon’un fiyat-performans açısında en iyi ürünlerinden birisi. Crop sensörlü makine kullanıcılarının çantalarında kesinlikle bulundurması gereken lenslerden biri. Canon’un düşük fiyatlı lens kategorisinde yer almasına rağmen görüntü sabitleme, sessiz netleme motoru, makro çekim ve LED ışık desteği gibi bir çok özelliği bir arada sunan bu lens segmentinin en iyi lenslerinden biri.

Bu lens 35mm’lik bir odak uzaklığına sahip olmasına rağmen sadece crop sensörlü makinelerle kullanılabildiği için 56mm’lik bir lensin verdiği görüş açısını veriyor. Bunun dışında f2.8’lik bir diyafram değerine, ve 1:1 büyütme oranına sahip olması sebebiyle düşük alan derinlikli fotoğraflar çekilmesine de imkan tanıyor. Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM, Canon’un ekonomik sınıfında bulunan bir objektif. Bu sebeple Canon lensin fiyatını düşük tutabilmek adına plastik bir tasarım kullanmış. Plastik olmasına rağmen gayet sağlam bir hissiyat veren lens 190gr’lık bir ağırlığa sahip. Tabi dış kaplaması plastik olan lensin bayonet kısmında tamamen metal alaşım kullanılmış.

Dahili LED Aydınlatma

35mm geniş açı bir macro lens olduğu için çekeceğiniz nesneye yaklaştığınızda kamera ve lens bütünüyle nesne üzerine düşen ışığı kesiyor bu azalan ışığı telafi etmek adına Canon bu lensin üzerine harika çalışan LED ışıkları eklemeyi uygun görmüş. Lens üzerinde bulunan tuştan aktif hale getirebildiğiniz bu LED aydınlatmalardan isterseniz sağdakini isterseniz soldakini isterseniz de ikisini birden yakabiliyorsunuz. Ayrıca LED ışıklar enerjiyi gövdede bulunan pilden aldığı için saatlerce açık bir şekilde çalışabiliyor. Aynı zamanda bu LED aydınlatmayı liveviev ve video modunda da kullanabiliyorsunuz. Aşağıdaki galeride, LED aydınlatmanın pratikteki kullanımını görebilirsiniz.

[aesop_gallery id=”41319″ revealfx=”inplace” overlay_revealfx=”off”]

Ayrıca saat gibi parlayan yüzeyleri çektiğinizde bu LED ışıkların yansımasını ortadan kaldırmanız için Canon bu  lense küçük bir parasoley de eklemiş. Eklenen bu parasoley hem ışık parlamalarının önüne geçiyor hem de lensinizi dış etkenlere karşı koruyor.

Otomatik Netleme

Canon 35mm Macro’nun en öne çıkan özelliği otomatik netleme performası. Bu lens, içerisinde sessiz ve hızlı otomatik netleme yapabilmenize olanak sağlayan bir step motor bulunduruyor. STM kısaltmasıyla adlandırılan bu özellik sayesinde video çekerken de sessiz bir şekilde otomatik netlik yapabiliyorsunuz. Normalde STM yada USM motor bulundurmayan lensler genellikle netlik alırken ses çıkartır. Bu tür netlik sesleri kameranın mikrofonu tarafından algılandığı için videonuz sesleri kullanılamaz hale gelir. Fakat 35mm Macro ile böyle problemler yaşamazsınız. Özellikle VLog gibi otomatik netlik gerektiren çekimlerde step motor hem sessiz hem de tutarlı çalışır. Ayrıca netlik halkası STM özelliği sebebiyle sonsuza kadar dönebiliyor bu da özellikle video çekimlerinde netlik aralığının sonuna ulaştığınızda oluşacak sesi ve titreşimi önlüyor.

Görüntü Sabitleme (IS)

Canon 35mm Macro IS yani resim sabitleme teknolojisine sahip fakat diğer Canon lenslerinden farklı olarak Hybrid IS teknolojisini bünyesinde barındırıyor. Bildiğiniz gibi Hybrid IS Canon’un sadece üst segment macro lensi 100mm f2.8 kullanılıyor. Bu fiyat segmentinde Hybrid IS özelliğini görmek bizi epeyce memnun etti. Hybrid IS teknolojisi özellikle videoda, elde çekimin yarattığı titreşimleri olabildiğince minimuma indiriyor. Böylelikle hızla çekim yapmanız gereken durumlarda tripod kurmakla uğraşmadan elde videolar çekebiliyorsunuz.

Hybrid IS teknolojisi sadece videoda değil fotoğrafta da çok işimize yarıyor. 1/30, 1/10 gibi enstantane değerlerinde fotoğraf çekerken yada çok yakın macro çekimler gerçekleştirirken elinizin titremesinden korkmadan gayet dengeli fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Netlik Mesafesi

1:1 büyütme oranı sunan bu lensin minimum netlik mesafesi yalnızca 13cm. Bir makro lensten isteyececğiniz her özelliğe sahip olan 35mm ayrıca macro twin flaşlarla kullanıma uygun şekilde üretilmiş. Bunların dışında bu lens 7 adet diyafram bıçağına ve 49mm’lik filtre çapına sahip.

Canon 35mm, f2.8 Macro APS-C sensörlü makine kullanıcılarının çantasında mutlaka olması gereken lenslerden biri. Ucuz fiyatı ve sunduğu bir çok özelliği sebebiyle piyasadaki rakiplerinin 2 gömlek üstünde olan bu lens Türkiye’ye geldiğinde ilk Fotografium stoklarında olacak.

Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM ile Çekilmiş Fotoğraflar

[aesop_gallery id=”41321″ revealfx=”inplace” overlay_revealfx=”off”]

Ömer Faruk Yayla

Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü mezunu. Fotografium, dijital içerik üreticisi.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x