Canon 85mm f/1.4 L IS USM Lens İnceleme ve Özellikler

0 Shares

Canon 85mm f/1.4 L IS USM lens fiyatı ve özellikleri itibariyle Canon’un en yeni portre lenslerinden biri. Portrede karakterin iç dünyasını yakalamak; onu, karakterini yansıtan mekan ve ışığın içinde doğru pozla uyum halinde fotoğraflamak çok önemli. Yani aslında portrede en önemli şey oluşturduğunuz içerik. Ama oluşturduğunuz içeriği doğru teknikle birleştirmek de bir o kadar önemli. Her şeyiniz doğru olsa bile yanlış odak uzaklığı fotoğrafın etkisini tamamen etkileyebilir.

Canon 85mm f/1.4 L – Niğde/Hurdacı Amca

Göze en yakın odak uzaklığının 50mm olduğunu söylemiştik. Peki neden portre çekerken 50mm kullanmıyoruz? Bunun sebebi şu. Birine yakınlaşmanız için onu daha iyi tanımanız gerekir. Yakın ilişki kurmadığınız birinin dibinde durmazsınız örneğin. Bunu hayatın içinden kendi yaşadığınız şeylerle içselleştirirseniz daha iyi anlarsınız. 85mm karşımızdaki insana daha yakından bakabilmemizi, iletişim kurabilmemizi sağlar.  Örneğin yukarıdaki fotoğrafın öncesinde amcayı görmemle fotoğrafını çekmem arasında 10 saniye kadar bir süre var. Aramızda belirli bir mesafe var. Yaşadığı andan uzaklaşmadan, yani bana poz vermeden, doğal haliyle onu yakalamam lazım. Bunu yapabileceğim en iyi lens 85mm.

Canon 85mm f/1.4 L – Niğde/Ömer

Biriyle bir masada sırtınızı yaslayarak sohbet ettiğinizi düşünün. Bir de iki kişinin de dirseklerini masaya koymuş, daha yakın ve odaklanmış bir şekilde oturduğunu düşünün. Bu pozisyonlar bile karşınızdakini daha iyi tanımaya çalıştığınızı, onu anlamaya çalıştığınızı gösterir. İşte 85mm’de tam da bunu başarabilmek, yani birine fiziksel olmasa da düşünsel anlamda yakın olmanızı sağlar. Kadrajda fazla bir şey olmadan modelin yüzüne, gözlerine odaklanır ve doğru anı yakalamaya çalışırsınız. Bu fotoğrafta aslında Ömer drone kaldırmakla meşgul. Kısa bir vaktimiz var ve hava gerçekten soğuk. Bu kısa süre içerisinde en doğru görüntüyü almanın stresi içerisinde. Bu nedenle işine odaklanmış. Ben de o sırada onun doğru anını yakalamakla meşgulüm. Her an drone’a bakmak için kafasını kaldırabilir. Dolayısıyla kameramı seri çekime alıp bekledim, net hızı da çok iyi olduğu için artarda çektiğim 5 fotoğraftan biri tam istediğim şekildeydi. Ömer’i çok iyi tanımama rağmen bu fotoğrafta hiç hayal etmediğim birini gördüm. Belki zamanında aynı yerden geçmiş bir Hun İmparatoru:) Ya da bambaşka biri, bir Eskimo olabilir mi?

Canon 85mm f/1.4 L – Sirkeci/İlayda

85mm’de arka plan daralacak, dolayısıyla da sanki en iyi arkadaşınızı tamamen ona odaklanmış bir şekilde dinlerken olduğu gibi, dikkat dağıtan her şeyden uzaklaşarak tamamen çektiğiniz kişiye odaklanacaksınız. İlayda’nın bakışına bakar mısınız? Fotoğrafta o bakış dışında dikkat dağıtan başka hiçbir şey yok. Portre, karşınızdaki donuk bir an olsa bile onunla iletişim kurmanızı sağlar. Hayatın içinde kaç kişiyle 5-6 saniye odaklanmış bir şekilde göz göze geldiğinizi düşünün.

Canon 85mm f/1.4 L – Tuz Gölü / Bakış

Doğru an o kadar önemlidir ki. Teknik anlamda her türlü şeye hazır olmanız gerekir. Fotoğraf tahmin ettiğinizden mili saniye daha önce oluşursa neti ya da doğru pozu kaçırabilirsiniz. Bu nedenle seri bir ürüne ihtiyacımız var. Yeni 85mm çok hızlı bir netlemeye sahip. Eğer makinanız da seri çekimde başarılıysa o anların hepsini kaydedebilirsiniz. Bu fotoğrafta İstanbul’a gelirken drone çekimi için durduğumuz Tuz Gölü’nden. Annesiyle birlikte hediyelik eşya bakan bir kız. Onu bir daha görmeyeceğime eminim. Ama rafın arka tarafından onun gerçekten heyecanlandığı, mutlu olduğu bir anı yakalayabildim. Hem de çok yakından. Vizöre bakmasına gerek yok. Bu fotoğrafta çok güzel bir duygu var. Arka fonda sırayla farklı renkler var. Net olan ise renkli bir oyuncağı tutan simsiyah ama aslında ruhen bembeyaz olan bu tatlı arkadaş. Portre hiç tanımadığınız insanlarla duygu paylaşmanızı sağlar.

Canon 85mm f/1.4 L – Ürgüp-Satıcı

Ayrıca bilgisayar başına oturup en beğendiğiniz fotoğrafta netin kaçtığını görmek sizi depresyona sokabilir. Yine bu sebepten ötürü de daha önceki portre lenslerinde olmayan yeni bir özellik koyulmuş: resim sabitleyici. Aslında yeni lensi bu kadar fazla övmemizin temel 2 sebebi bunlar. Hızlı netleme ve resim sabitleyici. Bu 2 özellik de Hem Canon’un portre için bütçe dostu çözümü olan 85 f/1.4’te hem de 85/1.2’de yoktu.  Bu fotoğraftaki ablayı yanından arabayla geçerken çektim. Araç yavaştı tabi ama bu seviyede net, keskin bir fotoğrafı hareket halinde çekebilmek gerçekten zordur. Sabitleyici olması hiç tahmin etmediğim şekilde bana iyi bir sürpriz sağladı. Bu fotoğrafın net olmadığına emindim. Ama sonuç beni gerçekten çok etkiledi.

Canon 85mm f/1.4 L – Sirkeci/İlayda

Bir de hepinizin bildiği gibi en düşük diyafram değeri 1.4. Dolayısıyla yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi arka planı tamamen silebiliyorum. Bu da konuya tamamen odaklanılmasını sağlıyor. Özet geçecek olursak, profesyonel seviyede portre çekmek istiyorsanız, fotoğraflarınız yanmasın, çoğunluğu net olsun, hareket halinde bile neti kaçırmasın, hatta geceleri de ışığı deli gibi alsın diyenler için pek bütçe dostu olmayan ama kesinlikle fotoğrafçının yüzde yüz güvenebileceği harika bir lens. Kesinlikle öneriyoruz. Bu arada portre demişken eğer lensle ilgiliyseniz ama portre konusunda da bilgi almak istiyorsanız portreye dair ipuçlarını anlattığım videoyu aşağı bırakıyorum. Tekrar görüşmek üzere.

 

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x