Canon 7D vs Canon 6D

0 Shares

Bir evvel ki yazımızda 2009 yılında piyasaya çıkan 7D ve bu sene çıkması muhtemel olan 7D Mark2 yi (tam adı bu olmayabilir) kıyaslamıştık;

http://blog.fotografium.com/canon-7d-vs-canon-7d-mark2/

Bu yazımızda 2012 yılında piyasaya çıkan Canon nun uygun fiyatlı FF sensörlü 6D si ile Canon nun çarpanlı en güçlü gövdesi 7D yi kıyaslayacağız.

Canon 6D vs 7D Canon 

20.2MP Full-Frame CMOS Sensör-18.0 Megapixels APSC Sensör

Çarpanlı bir makinede 18mp yeterli bir değere sahip olmasına karşın 6D de yer alan 20MP ve FF sensör 7D ye kıyasla daha yüksek çözünürlük sağlamakta. Çektiğiniz fotoğraflara yakınlaşmak için crop yaptığınızda 1,6 çarpana karşılık 18mp size daha yakın görüntü sunacaktır. Fakat FF sensörün 20MP ve kullandığınız lensin açısını vermesi geniş açı çekimlerinde en büyük avantajınız.

3.0″  LCD-3.0″ LCD

Her iki makime de sabit LCD bulunuyor ve çözünürlükleri birbirine çok yakın.

DIGIC 5- ÇİFT DIGIC 4

7D de yer alan çift DIGIC4 hem başarılı bir ISO performansı hemde video çekiminde hız kazandırması açısından büyük avantaj. 6D nin FF sensörü işlemciye gerek duymadan başarılı bir ISO başarısı sağlamaktadır. Canon nun yeni makinelerine koyduğu DIGIC5 bir önceki sürümüne nazaran daha başarılı bir performans sergilemekte. 7D de kullanılan çift işlemci kıyaslandığında video çekimlerinde büyük avantaj sağlamaktadır.

Wi-Fi & GPS-(yok)

7D de Wi-Fi & GPS bulunmadığı için 6D bu konuda rakibini geçiyor. 6D nin dergi reklamlarında özellikle manzara fotoğraflarının kullanılması doğa fotoğrafçılığı ile ilgilenen kitleye hitap ettiğini göstermekte.

Full HD 1080p video ve manuel kontrol- Full HD 1080p video ve manuel kontrol

Her 2 makine de aynı özellik bulunmasına karşın 7D nin çift işlemcisi ve bazı sinema filmlerinde kullanılması onu video yönünden güçlü kılıyor.

11 Noktalı AF -19 Noktalı AF

Canon her ara model çıkardığında muhakkak bir üst veya alt modelin özelliklerinden kırpma yapmadan duramaz. Burada da 19 noktalı 7D ye karşılık 11 noktalı 6D beklenenin altında kalıyor.

63-Zone Dual Ölçüm Sistemi

6D nin 5Dmark3 te kullanılan ölçüm sistemini kullanıyor olması fotoğraf kalitesi ve doğru ışık yakalanması açısından daha başarılı.

ISO aralığı 50-102400-ISO Aralığı-100-12800

Hem FF olması hemde ISO aralığının yüksek olması sebebiyle düşük ışık koşullarında 6D kesinlikle sizi yarı yolda bırakmaz. Bu arada şunu da belirtmeliyiz ki çarpanlı makinelerde en başarılı ISO performansını sergileyen makineler arasında 7D de yer almaktadır. Sadece FF sensör ile kıyaslandığında yeterli gelmemektedir.

Tam çözünürlükte 4.5  FPS-8 FPS

7D neredeyse 6D ye kıyasla 2 kat hıza sahip. Özellikle spor ve kuş fotoğrafı çekenle için bu çok büyük bir avantaj.

100% Viewfinder

Yine bir Canon klasiği. 7D %100 görüş açısına sahip olmasına karşın 6D %97 ile geride kalıyor. İlk başta çok önemsiz görünen bu özellik fotoğrafın vizöre bakılarak çekildiği bu tip makinelerde size gerçek görüntüyü sunması büyük avantaj.

Sonuç olarak geniş açı, doğa ve manzara, sokak fotoğrafçılığı, stüdyo fotoğrafçılığı ile ilgilenen 5D Mark3 e bütçesi yetmeyenler için alınabilecek en iyi Canon FF makine 6D

Özellikle hızlı konulara ilgi duyan, kuş, spor gibi konularda fotoğraf çeken ve yakın kadrajın avantajından yararlanmak isteyenler 7D yi tercih edebilir.

Not: Canon 7D mark2 nin bu sene içerisinde çıkmasının muhtemel olduğunu tekrar hatırlatmakta yarar var.

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
3
0
Would love your thoughts, please comment.x