Canon 6D Mark II Özellikleri

0 Shares

Canon EOS 6D Mark II için beklenen özellikler neler? 6D Mark II ne zaman duyurulur? Canon 6D ne gibi yenilikleri getirecek? gibi soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Canon_EOS_6D_digital_SLR_camera

Canon’un en çok satsan Full Frame modellerinden biri olan EOS 6D güncelleniyor mu? Bu sorunun cevabını tabiî ki şu an için veremesek de gelecek dönemde 6D’nin ikinci bir versionu olan Mark II gelmesi muhtemel bodylerden biri.

EOS-6D-BCK-CREATIVE

Canon EOS 6D özellikle performansı konusunda EOS 5D Mark II’nin tahtını eline geçirmiş ve modelin ISO performansı ile en üst seviyeye çıkarmıştı. Canon’da gelmiş geçmiş en iyi ISO Performansına sahip modeli olarak tarihe adını yazdıran modelin ikinci versiyonu ise işlemci ve sensör değişimi ile ne gibi bir değişikliğe uğrar, performansından kaybettirir mi yoksa çok daha fazlasını mı verir bunu yeni model çıktığı zaman anlayabiliriz.

Canon+6D+++100mm+f-2.8L+Macro+-3

Beklenen özellikler ise çok daha üst seviyede olduğunu belirtmek isterim. Özellikle 7D Mark II çıkmadan yaklaşık 2 sene öncesinde beklentilerin üstüne çıkmasına neden olmuş ve geçtiğimiz 2014 sene sonunda kullanıcısına sunmuştu. O derece bir beklenti vardı ki tüm inceleme sayfaları sıkça geziliyor ve her yeni ürün tanıtımında bir taraftan yakalanmaya çalışılıyordu. Şimdi ise bu beklenti 6D mark II için yapılmaya çalışılıyor.

Aslına bakarsanız bundaki amaç gelecek olan ürünün beklentileri ne derecede karşılayabileceği ve hangi oranda fotoğraf severlere hizmet edeceğinin daha önceden öğrenmek.

Örneğin beklentiler megapiksel yönünde küçük de olsa bir artış ki bu özellik hemen kendini 28MP olarak göstermiş bile.

Canon-EOS-6D-with-Grip

Seri çekim hızında bir artış da beklenenler arasında. Önceki modelin 5 kareye kadar çekim yapabiliyorken yeni modelden beklentiler 6fps e kadar çıkmış.

Gelelim en önemli konulardan birine. ISO performansı. Burada yeni bir devrim yapması gerekiyor Canon’un. Eğer bunu yapamıyorsa bile bir miktar iyileştirme çok daha iyi olacaktır.

Canon EOS 6D’den şikayet edilen diğer bir konu ise AF performansı idi. Yavaş ve merkezde toplanan Cross Type netlik noktaları ile yavaş kalsa da karanlık ortamlarda bu yavaşlığı bir nebze olsun telafi edebiliyordu. Peki şimdiki sistem neye benzeyecek? Öncelikle 5DS ile aynı olmadığını ama daha ileri seviye bir AF sistemine geçileceği, geçilmese bile beklentinin bu yönde olduğunu belirteyim.

canon-eos-6d-kit-inkl-ef-2-8-40-mm-stm

Kısaca ortada bir istekler bir de sunulabilecekler tablosu var. Bunlar göz önüne alındığında genel manada özelliklerin bu yönde olacağını söylemek yanlış olmaz. Daha fazlasını beklememek gerek zira 6D ‘de geliştirilebilecek çok şey varken şu anki halinden bile fazlasıyla memnun olanlar var.

Ne diyelim? Umarım yeni gelecek 6D Mark II hepimizin seveceği bir model olur.

  • 28MP
  • 6 fps
  • ISO 100-102.400 (204.800 genişletilebilir)
  • Yeni AF sistemi (ama 5DS ile aynı değildir)
  • % 98 vizör kapsama
  • Tek SD kart yuvası
  • WiFi, NFC ve GPS

 

Dursun Yartaşı

İstanbul’da yaşayan gezgin bir düğün fotoğrafçısı.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Kenan altınok

Birde dahili flaş olursa harika olur

1
0
Would love your thoughts, please comment.x